top of page

Kahve Neden Suyla Servis Edilir?


Kahve gelenekleri söz konusu olduğunda, pek çok insan oldukça basit soruların cevabını bilmiyor. Filmlerde ve kahve dükkanlarının yakınında insanların su ile birlikte bir #kahve içtiğini görüyoruz. Ancak sadece birkaçı bu geleneğin kökenleri hakkında bilgi verebilir.

Bu geleneğin ilk olarak antik Yunanistan'da ortaya çıktığına inanılıyor. Tarihçiler, Türk usulü demlenmiş kahvenin soğuk suyla ilk servis edildiğini iddia ediyorlar. Böyle bir "jest" yapıldı, böylece kahve içen kişi serinleme ve kendini yenileme fırsatı buldu.

İlginç bir gerçek: Türklerin kendileri bu kahve geleneğine bir süre sonra ilgi duymaya başladılar. 10 yıl sonra Türkiye'de bir bardak soğuk su ile sıcak içecek servisine başladılar. Çok daha sonra, gelenek Avrupa'ya yayıldı. Geleneksel olarak, bu durum Viyana'dan başladı. Bu nedenle soğuk suyla servis edilmeye başlanan Viyana kahvesi oldu.

Güneyde ve Avrupa'da suyla servis edilen kahvenin biraz farklı içilmesi daha az ilginç değil. Avrupa kıtasının sakinleri, dönüşümlü olarak ya sıcak kahveyi ya da soğuk suyu yudumlamayı tercih ediyor. Ancak güneyde, kokulu bir içecekle bardak boşaldıktan sonra su içerler.

Kahve ve su kombinasyonu nasıl bir etki sağlar:

  1. Parlak tat. Su içmek damak tadınızı temizler. Bu numara sayesinde, sonraki her kahve yudumu bir önceki kadar zengin ve lezzetli kalacaktır.

  2. Sağlık için faydalıdır. Kan basıncınızı kontrol edebilirsiniz. Kafeinin kan basıncında dalgalanmalara neden olabileceği bir sır değil. Ancak her yudum su, kafeinin etkisini biraz zayıflatmanıza izin verir, kalp atış hızını ve basıncını normalleştirir.

  3. Beyaz dişler. Kahve, sarı plak dişlerinin yaygın bir nedenidir. Su, diş minesinin lekelenmesini önlemeye yardımcı olur. Kahve içtikten sonra önemli bir toplantınız varsa, her kahveden sonra bir yudum su almayı kural haline getirmelisiniz.

İçilecek en iyi su nedir?

Çoğu zaman, kahve soğuk saf su ile servis edilir. Ama birkaç varyasyon var. Örneğin, suya limon suyu eklenir. Ayrıca maden suyu ile canlandırıcı bir içecek içebilirsiniz. Seçim sadece zevkinize bağlıdır.

コメント


bottom of page