top of page

Kahve Makinenizin Ömrünü Nasıl Uzatabilirsiniz?


'Kahve makinemi nasıl temizlerim' diye merak ettiyseniz, 'en dayanıklı kahve makinesi hangisidir?' veya 'kahve makinem ne kadar dayanır?' o zaman doğru yere geldiniz, çünkü size bu sorular ve daha fazlası hakkında mümkün olduğunca geniş bir yelpazede kahve makinesi ve makinelerini kapsayan oldukça ayrıntılı bir rehber vermek üzereyim.

Kahve makineleri ve manuel kahve demleme makinelerinin tümü, kullanım ömrü söz konusu olduğunda, kısmen onlara ne kadar iyi baktığınıza bağlı olarak değişecektir.

Filtre Kahve Makineleri


Ne Kadar Sürmeli? Damlama kahve makinesi olarak da bilinen klasik filtre kahve makinesi oldukça popüler bir kahve makinesidir. Filtre kahvenin tadını çıkardığınız sürece, kullanımı basit ve kolaydır ve lezzetli kahve yapar. Filtre makineleri, tasarımları ve yapıları nedeniyle kullanım ömründe çok değişiklik gösterebilir. Cam sürahi ile ucuz, çoğunlukla plastik bir filtre kahve makinesi, sürahiyi düşürmediğiniz sürece genellikle 5 yıla kadar dayanabilir.

Bakımı Nasıl Yapılır Filtre kahve makineniz, diğer kahve makinelerinde olduğu gibi, ancak uygun şekilde bakımı yapıldığında sizi iyi bir şekilde korur.

Makineyi temiz tutmak ve ocak gözüne kahve dökülmesini önlemek veya bu olduğunda hızlı bir şekilde temizlemek önemlidir. Filtre sepeti, kapak ve sürahi, ılık sabunlu su kullanılarak veya bulaşık makinesinde (üretici güvenli olduğunu belirtiyorsa) düzenli olarak yıkanmalıdır.

Şişelenmiş su kullanmak (ancak TDS seviyelerini, özellikle Kalsiyum ve Magnezyum'u kontrol edin), kireç tortusu makine arızasının en yaygın nedenlerinden biri olduğundan damlama makinenizin ömrünü uzatabilir.

Musluk suyu kullanıyorsanız , kahve makinenizin kirecini su sertliğine bağlı olarak bir sirke/su solüsyonu veya bir kireç çözme solüsyonu kullanarak temizleyin.

Test şeritleri kullanarak su sertliğinizi kontrol etmeye değer, çünkü kireç çözme çok önemli olsa da, makinenin iç kısımlarına da zarar verir, bu nedenle ideal olarak kireç çözme işlemini yalnızca kesinlikle yapmanız gereken sıklıkta yapmak istersiniz.

Su filtresi kullanmak iyi bir fikir olabilir, ancak bu, kahve makinesinden çok kullanıcının tadı ve güvenliği için olsa da, ev tipi su filtrelerinin çoğu kireç tortusuna neden olan minerallerin çoğunu gerçekten filtrelemediğinden, genellikle bakterileri ve diğer pislikleri filtreleyin ki bu bizim için elbette iyidir, ancak kahve makinelerine zarar veren mineraller (yani Kalsiyum ve Magnezyum).

TDS seviyelerine bağlı olarak veya daha spesifik olarak Kalsiyum ve Magnezyum seviyelerine bağlı olarak, şişelenmiş su kullanıyorsanız da kireçten arındırmanız gerekebilir, bu nedenle şişelenmiş su kullanıyorsanız, dikkatli bir şekilde seçin - hepsi bu kadar. TDS seviyeleri söz konusu olduğunda çok farklı.

En Çok Soruna Hangi Parçalar Neden Oluyor? Su ısıtıcısı ve su pompası genellikle filtre kahve makinesinde en çok soruna neden olur. Daha kaliteli makineler, kırılmaya daha az eğilimli daha dayanıklı parçalar kullanma eğilimindedir. Su borularında kireç birikmesi, pompaların arızalanmasına neden olur, bu da kireç gidermenin önemini artırır.

Espresso MakinesiNe Kadar Sürmeli? Genel olarak konuşursak, çekirdekten bardağa espresso makineleri, uygun şekilde bakım yapılırsa 5-10 yıl, hatta muhtemelen 15 yıl veya daha uzun süre dayanmalıdır. Manuel espresso makineleri, özellikle daha eski tarz makineler, Gaggia Classic, Rancilio Silvia vb., ne kadar iyi korunduklarına bağlı olarak 10 yıldan fazla, muhtemelen 20 yıl veya daha uzun süre dayandığı bilinmektedir.

Makinelerin ne kadar dayanabileceği gerçekten ne kadar karmaşık olduklarına, parçaların mevcudiyetine ve onarımın maliyet etkinliğine bağlıdır.

Sage veya Breville Bambino, Bambino Plus, Barista Express, Barista pro ve benzerleri de dahil olmak üzere en yeni, daha düşük maliyetli espresso makinelerinden bazıları, muhtemelen yapacaklarından daha uzun süre dayanma kabiliyetine sahiptir, çünkü sadece kullanımdan sonraki 3-5 yıl içinde meydana gelmesi muhtemel olan arızaları onarma maliyeti, muhtemelen aşırı derecede pahalı olacaktır.

Eski tarz espresso makinelerinin birkaç yıllık kullanımda sorun yaratma olasılığı daha az değildir, ancak sizin için bunlara uyacak parçaların ve kişilerin mevcudiyeti, bunun genellikle finansal olarak uygun bir seçenek olduğu anlamına gelir. Daha eski bir okul makinesini onarır ve bakımını yapar, oysa daha modern giriş seviyesi espresso makinelerinden bazılarında durum genellikle böyle değildir.

Bakımı Nasıl Yapılır Her gün makinenizin dışını temizlemeli ve gevşek kahve tellerini fırçalamalısınız. Portafiltreyi her kullanımdan sonra temizleyin ve makinenizi düzenli olarak geri yıkayarak duş süzgecini ve demleme yolunu ve solenoid valfi (varsa) temiz tutun.

Çoğu espresso makinesi markası ara sıra deterjanla geri yıkama yapılmasını önerse de yalnızca suyla ters yıkamayı günde bir kez olmak üzere çok daha düzenli bir şekilde yapmak iyi bir uygulamadır.

Çoğu espresso makinesinde, duş perdesini ara sıra çıkarmak ve ona uygun bir temizlik sağlamak da faydalıdır (ve çok hızlı ve kolaydır).

Buhar çubuğunun da temiz tutulması çok önemlidir. Her kullanımdan sonra çubuğun ucundan bol miktarda buhar alın ve silin - ayrıca ucu Puly caff gibi portafiltre temizleyici ile karıştırılmış suya da batırabilirsiniz.

Filtre kahve makinelerinde olduğu gibi, kullandığınız suyun sertliğine bağlı olarak makinenizin kirecini gerektiği kadar düzenli olarak temizlemeniz önemlidir. Espresso makinesinin en büyük yok edicisidir, sadece herhangi bir espresso makinesi mühendisiyle konuşun ve muhtemelen sizinle aynı fikirde olacaklardır.

Pompa basıncı ve su sıcaklığı gibi şeylere göz kulak olmak ve yolunda gitmeyen bir şey olup olmadığını araştırmak da önemlidir.

Bazen küçük sorunlar, dahili olarak şu anda önemsiz olan ve hemen ilgilenildiğinde önemsiz kalacak, ancak bırakılırsa hızla çok daha ciddi sorunlara dönüşebilecek sorunların belirtileridir.

Buna iyi bir örnek, bozulan ve basitçe değiştirilmesi gereken bir O-ring nedeniyle sızdıran bir dahili su borusudur.

Bu inanılmaz derecede hızlı, basit ve düzeltilmesi ucuz bir sorundur - ancak kontrol edilmezse çok daha pahalı, hatta potansiyel olarak tehlikeli sorunlara yol açabilir.

Ne sıklıkta kullandığınıza bağlı olarak makinenize düzenli olarak bakım yapmak iyi bir fikirdir. Makinenizin ne kadar kullanıldığına bağlı olarak üç ayda bir ile yılda bir arasında herhangi bir yer uygun olabilir.

Bunu kendi başınıza yapacak yeteneğiniz, zamanınız veya eğiliminiz yoksa, sizin için yapacak birini bulmak için etrafta dolaşmaya değer.


En Çok Soruna Hangi Parçalar Neden Oluyor? Bu, espresso makinesinin tipine bağlıdır. Çekirdekten bardağa espresso makinelerinde, LCD ekranlar, PCB'ler, demleme ünitesi dişlileri, öğütme motorları vb. gibi bir dizi potansiyel ilgi alanı olabilir. Manuel espresso makinelerinde, yine makineye bağlıdır, ancak en sık arızalanan parçalar pompa, termobloklar (demleme kazanı olmayan daha ucuz makinelerde), kazan elemanları ve valflerdir.

Aşınması gereken en yaygın parçalar contalar/contalar ve O-ringlerdir ve bu sadece rutin servis sırasında alınabilecek ve kolayca düzeltilebilecek bir şeydir, ancak daha önce de belirttiğim gibi, aşındığında bunun gibi önemsiz görünen parçaları değiştirmemek yol açabilir. çok daha önemli konulara

Manuel Kol Espresso Makinesi


Ne Kadar Sürmeli? Manuel kollu espresso makineleri eski tarz espresso makineleridir ve yarı otomatik geleneksel espresso makinesi kullanmaktan biraz daha fazla öğrenme eğrisi gerektirebilir. Bunun nedeni, basıncı otomatik olarak uygulayan bir pompa yerine, kullanıcının bunu manuel olarak yapması ve işin içinde becerinin olmasıdır.

Bununla birlikte, öğrenme eğrisini tamamladığınızda, kaldıraçlı makineler en zevkli espresso yapma deneyimini sağlayabilir ve çoğu, kaldıraçlı makinelerin en iyi espresso arasında ürettiğine inanır. İyi yapılmış (ve bakımı yapılmış) manuel espresso makineleri de bir ömür boyu dayanabilir ve bu nedenle büyük bir yatırım olabilir.

Bakımı Nasıl Yapılır Bu makineye bağlıdır, daha modern manivela makinelerinden bazıları daha modern teknoloji içerir, bu da daha fazla hareketli parça ile ilgilenilmesi anlamına gelebilir. Bununla birlikte, eski tip manivela makinelerinde, esas olarak contaları/contaları kontrol etmek, kazanın kuru çalışmasına izin vermemek ve kireç çözme işleminin üstünde tutmak söz konusudur.

En Çok Soruna Hangi Parçalar Neden Oluyor? Yine makineye bağlıdır, daha yeni kollu makine tasarımları daha karmaşık parçalara sahip olabilir - ancak eski tarz makinelerde gerçekten yanlış gidecek pek bir şey yok. Bu makineler çok basit mühendislik, biraz kablolama, birkaç sigorta, bir ısıtma elemanı, bir kazan, bir grup kafası ve kolun kendisidir.


Ne Kadar Sürmeli? Chemex, Hario V60 veya Kalita Wave gibi üzerine dökülen bir kahve makinesi birkaç yıl, hatta on yıllarca dayanabilir. Chemex gibi cam kahve makineleri ve V60'ın cam versiyonları ile, tabii ki siz onu yanlışlıkla parçalayana kadar dayanacaktır, bu yüzden dikkatli olun.

Bakımı Nasıl Yapılır Cihazı temiz tutmak çok önemlidir. Her kullanımdan sonra yıkayın ve iyice durulayın.

En Çok Soruna Hangi Parçalar Neden Oluyor? Manuel kahve damlatıcıları olan herhangi bir parça yok. Chemex söz konusu olduğunda, filtre alacak şekilde şekillendirilmiş bir boyuna sahip, yalıtımlı yakalı cam bir sürahidir. V60 ve Kalita dahil diğer damlatıcılarla, bunlar sadece bir filtre tutan tek parça cihazlardır, bu nedenle seçtiğiniz malzemeye bağlı olacaktır, örneğin plastik veya metal bir cihazın camdan daha uzun süre dayanması muhtemeldir.


Moka Tencere / Soba Üstü / Bialetti


Ne Kadar Sürmeli? Moka pot, teoride onlarca yıl sürmesi gereken güzel ve basit bir tasarımdır - özellikle Bialetti gibi tanınmış bir marka satın alıyorsanız, genellikle conta gibi gerekli tüm parçaları elde edebilirsiniz.

Bununla birlikte, bu kahve makinelerinin çoğu esas olarak Alüminyumdan yapılmıştır ve son yıllarda bu tür cihazlardan, özellikle de tencerenin iç kısmının bozulmaya neden olduğu uzun süreli kullanımlarda, Alumium'un sızma potansiyeli hakkında artan bir endişe vardır. Bu nedenle, bu günlerde bazı insanlar, yanlış bir şey yokmuş gibi görünse bile moka potlarını değiştirmeyi tercih ediyor.

Bazı yeni soba üstü kahve makineleri artık paslanmaz çelikten yapılıyor, ancak bunun gibi bir şey yoluyla Alüminyumun potansiyel olarak yutulmasının kesinlikle küçük olduğunu gösteren çalışmalar olduğunu belirtmekte fayda var.

Örneğin, bu çalışmada , bir Moka pot aracılığıyla haftada üç litreden fazla kahve içen bir yetişkinin (genellikle bu şekilde üreteceğiniz küçük kahve fincanları göz önüne alındığında - bu çok fazla!) tolere edilebilir haftalık Alüminyum alımının maksimum %4'ü.

Bakımı Nasıl Yapılır Moka pot'unuzun dışını nemli bir bezle silerek ve içini ılık sabunlu suyla temizleyerek temiz tutmanız, potanızın pırıl pırıl taze kalmasını sağlayacaktır. Filtre sepetinde kalabilecekleri için sabun köpüğünü iyice duruladığınızdan emin olun.

En Çok Soruna Hangi Parçalar Neden Oluyor? Bazı Moka tencerelerinde, büyük olasılıkla gitme eğiliminde olan bir lastik conta bulunur. Genel olarak konuşursak, Moka pot, sorun çıkarmaya meyilli olmayan çok dayanıklı ve sağlam bir kahve makinesidir.

Aeropress


Ne Kadar Sürmeli? Aeropress'in kendisi uzun yıllar dayanmalıdır. Sağlam şeylerdir, yıllar içinde markalaşma bozulabilir, sonunda çizilebilirler vs., ancak tek gerçek sorun mühür aşındığında ortaya çıkar, bu noktada dalma sırasında artık sıkı bir mühür kalmaz. Bu contalar yaklaşık beşerdir ve değiştirilmesi çok kolaydır, bu nedenle Aeropress'in kendisi nispeten ucuz olsa da, conta gittiğinde değiştirmenize gerek yoktur, değiştirin.

Bakımı Nasıl Yapılır Aeropress'i her kullanımdan sonra ve haftada bir veya daha fazla kez durulayın, lastik contayı çıkarın ve tüm cihazı hafif deterjanla temizleyin. Ayrıca bulaşık makinesinde üst rafa koyabilirsiniz.

En Çok Soruna Hangi Parçalar Neden Oluyor? Lastik conta gerçekten yıpranan tek parçadır. Aslında kelimenin bilinen anlamıyla “aşınmaz”, aslında zamanla sıkışır ve bu sıkıştırma ile artık düzgün bir sızdırmazlık oluşturmaz. Daha önce de söylediğim gibi, değiştirilmesi gereken bir beşliktir ve çok kolay yapılır.

Kahve Percolator


Ne Kadar Sürmeli? Percolator tasarımı ne kadar basit olursa, o kadar uzun süre dayanırlar. Bir set üstü ocak seçeneği uzun yıllar dayanabilirken, elektrikli olan sadece bir veya iki yıl dayanabilir.

Bakımı Nasıl Yapılır Cezveyi yumuşak bir bulaşık sabunu kullanarak temiz tutun. Kullandığınız suyun sertliğine bağlı olarak gerektiği kadar düzenli olarak kireçten arındırın. Temiz bir bezle silerek dışını temiz ve parlak tutun.

En Çok Soruna Hangi Parçalar Neden Oluyor? Elektrikli süzücülerde, ısıtma elemanı en kırılgan bileşendir. Bir set üstü ocak seçeneği bu sorunu ortadan kaldırır.

Cold Brew Kahve Makinesi


Ne Kadar Sürmeli? İyi tasarlanmış bir soğuk demleme kahve makinesi sonsuza kadar dayanabilir. Basit yapısı ve hareketli parçaların olmaması, bu kahve makinelerinin çok iyi dayanmasını sağlar. Elbette, seçtiğiniz soğuk demleme kahve makinesinin kalitesine bağlıdır.

Bakımı Nasıl Yapılır Bu kahve makinelerinin çoğunda olduğu gibi, demliği ve filtreyi yumuşak bir bulaşık sabunu ile temizlemek ve iyice durulamak en iyi hareket tarzıdır. Bazı soğuk demleme kahve makineleri bulaşık makinesinde yıkanabilir, bu nedenle sizinkinin olup olmadığını görmek için etiketi kontrol edin.

En Çok Soruna Hangi Parçalar Neden Oluyor? Pistonlu soğuk demleme üreticileri, ağın gevşediği veya büküldüğü ve filtreleme kapasitesinden ödün verdiği bir kafeterya ile aynı sorunları yaşayabilir. Silikon veya kauçuk contalı kapağa sahip kahve makineleri, conta yıprandığında veya sıkıştığında, yani artık hava geçirmez olmadıklarında bir sorun haline gelebilir. Son olarak, cam modeller yanlışlıkla düşürülürse veya bir şeye vurulursa her zaman çatlama riski taşır.

Son düşünceler

İşte bu kadar. En yaygın kahve demleme cihazları ve kullanım ömürleri. Tüm bu cihazları birbirine bağlayan ortaya çıkan tema, tasarım ne kadar basitse, o kadar az yanlış olur.

Bir diğer önemli nokta ise, makinenize ne kadar çok özen gösterirseniz, o kadar iyi dayanacaktır. Bu değerler açıkçası tasarıma, yapım kalitesine ve onları içinde tuttuğunuz ortama göre değişir.

İyi bakılmış herhangi bir kahve makinesi size çok uzun süre dayanabilir, bu yüzden onları ihmal etmeyin, karşılığında size iyi davranırlar.

Comments


bottom of page