top of page

Kahve Kavrulduktan Sonra Ne Kadar Sürede Tüketilmelidir?


Bir zanaatkar ve kahve mikro kavurma makinesi, iki ana niteliğe sahip bir ürün sunar: kaliteli bir kahve, tek menşeli veya özel ve kavurma tarihinin bilinmesi, genellikle sipariş alındıktan hemen sonra kavrulması.

Kahve kavurma tarihinden itibaren ne kadar süre içilebilir?

Kavurma tarihi kadar yakın, ancak kahve kavrulduğu anda değil. Kahvenin tadının en uygun olduğu, yani taze kavrulmuş, ancak yine de çoğu zaman kavurma tarihinin belirtilmediği endüstriyel kavrulmuş kahveden farkı yaratan belirli parametrelere sahip olduğunu ayırt etmeliyiz.

Ancak kahvenin gazdan arındırılması için zamana ihtiyacı vardır ve hiçbir koşulda kahveyi kavurma gününde veya kavrulduktan 3-4-5 gün sonra tüketemeyiz.

Kahve kavurma makinesinden çıkar çıkmaz küçük kimyasal dönüşümlere uğrar ve tadı oturmaz. Prensip olarak, taze kavrulmuş kahve, kavrulduktan sonraki ilk saat ve günlerde çıkardığı, ekstrakte edildiğinde çok çözünür bir madde olan ve hemen ortaya çıkan önemli miktarda karbon dioksit içerir. Çok kesin bir örnek vermek gerekirse, özütleme için yüksek sıcaklık ve basınç kullanan espresso kahveleri ve kendine özgü krema, aslında çözünür karbondioksittir. Ekstraksiyonda güzel görünse de kahvenin acı bileşenlerinden biridir. Ancak bu karbondioksit gazdan arındırma ile doğal olarak uzaklaştırılır. Bu gaz giderme işleminden sonra o çiçeksi notalar, meyvemsi, baharatlar, çikolatalar, gerçekten bir kahve gibi hissetmesi gerekenler. Zaman geçtikçe adından da anlaşılacağı gibi uçucu yağlar kahveden atılır ve kahvenin aromatik özelliğini kaybetmesinin zamanı gelmiştir. Artık bize hoş bir kahve tadı verecek kadar kalıcı aromatik bileşene sahip. Kavurmadan sonraki ilk ayda bir kahve tüketmek iyidir, özellikle hazırlama yöntemi espresso ise, hazırlama yöntemi demleme veya su ısıtıcısı veya filtre alanı ile ilgili bir şey ise, o zaman kahve hafifçe tüketilebilir ve bir ayda kavurma tarihinden itibaren, çünkü vücuda ve o krema tabakasına vurgu yapılmaz. Uçucu yağlar, adından da anlaşılacağı gibi, uçucu hale gelir, kahveden atılır ve kahvenin aromatik özelliklerini kaybettiği zamandır.

Kahveyi nasıl saklarız ?

Bir mikro kavurma fabrikası size kahveyi her zaman valfi ve poşeti açıldıktan sonra bile poşeti sıkıca kapalı tutan bir kapatma mekanizması olan bir poşet içinde satar. Valf tek yönlüdür, yani kahve temel olarak kavurmanın ilk saatlerinde ve günlerinde karbondioksiti çıkarır ve torbadan dışarıya çıkarır, ancak tek yönlü bir valf olduğu için torbaya dışarıdan hava girmez ve kahve oksitlenmez. Torba termal olarak kapatılmıştır ve üst kısımdaki fermuar, torbanın açıldıktan sonra her zaman mühürlenmesini sağlar.

Valfi ve kilidi olmayan ambalajlardan uzak durun!

Neden? Niye? Çünkü ambalajlar bir kez açıldığında artık düzgün bir şekilde kapatılamaz. Kahveyi size teslim edildiği ambalajda muhafaza etmenizde fayda vardır. Kahveyi davlumbazın yanındaki dolap gibi nemli veya çok yüksek sıcaklıktaki yerlerde veya buzdolabında saklamayın. Buzdolabında saklanan ve soğuk havaya maruz kalan kahve, kırılgan hale gelir, bu durumda ana özelliklerinden biri olan çözünürlüğü kaybeder, çünkü soğutulduğunda kırılgan bir ürün artık gözenekli bir ürün kadar çözünür değildir.

Comentarios


bottom of page