top of page

Kahve intoleransı Nedir ve Ne Yapabilirsiniz?


Kahve tüketimi ile mide ağrısı gibi bazı yan etkiler ifade edildiğinde kahve intoleransı söz konusudur. Bu durumda vücut, kahvenin belirli bileşenlerine tepki verir veya bunlara tepki veremez.

Kahve intoleransı, kahve alerjisi ile aynı şey değildir . Hoşgörüsüzlük durumunda, gıda veya yarı lüks gıdalardaki bazı bileşenler doğru şekilde işlenemese de, bağışıklık sisteminin reaksiyonu ile alerji tetiklenir.

İnsanlarda genellikle kahve veya kafein intoleransı vardır. Öte yandan bir kahve veya kafein alerjisi oldukça nadirdir.

Kahve intoleransının belirtileri nelerdir?

#Kahve intoleransının çeşitli semptomları olabilir . Semptomlar genellikle kahve içtikten sonra oldukça hızlı bir şekilde ortaya çıkar.

Kahveden mide rahatsızlığı

Kahve intoleransının ilk belirtileri mide bölgesinde rahatsızlık olabilir. Kahve mide ağrısına neden olabilir çünkü sıcak içecek midede asit üretimini uyarır.

Özellikle kahve çok fazla asit içeriyorsa (bu genellikle endüstriyel olarak hızlı ve sıcak kavrulmuşsa geçerlidir), bu mideyi tahriş edebilir. Kahve keyfi sindirimi uyarır. Sonuç ayrıca kahveden şişmiş bir mide olabilir.

Özellikle sabahları kendinizi günlük ofis hayatına atmadan önce kafeinli kahveyi çok sıcak ve aceleyle içseniz bile kahve sonrası mide ağrısı yaşayabilirsiniz.

Tavsiyemiz: Uzun süreli tamburlu kavurma işlemiyle hafifçe kavrulmuş bir kahve deneyin. Bu kavurma işlemi asitleri ve acı maddeleri daha iyi parçalamaktadır. Bu, kahveyi daha sindirilebilir hale getirir. Aynı anda daha fazla aroma ortaya çıkabileceğinden, tat olarak da olumlu bir fark tadacaksınız.

kahveden mide ekşimesi

Kahve içilmesiyle uyarılan midede asit üretimi sadece mide sorunlarına değil aynı zamanda mide yanmasına da neden olabilir . Özellikle kahve aç karnına alınırsa, kahveden kaynaklanan mide ekşimesi de burada meydana gelebilir.

Kahveden mide bulantısı

Kahve mide bulantısına vücutta titrek bir his eşlik edebilir. Özellikle çok fazla kahve içmek mide bulantısına veya baş dönmesine neden olabilir. Her zamankinden daha fazla içmemiş olsanız bile, kahveden sonra ani mide bulantısı, kahve #intoleransı geliştirdiğinizin bir işareti olabilir.

Kahveden kalp atışı

Kahve intoleransının bir başka belirtisi de kahveden sonra kalp çarpıntısıdır . Her şeyden önce kahve kalbi ve dolaşımı uyarır. Bu, sabahları bir enerji vuruşu sağlar veya bizi öğleden sonraki çöküşten korur. Ancak özellikle çok miktarda kahve içilirse kahve taşikardiye neden olabilir.

Kahve baş ağrısı

Kahveden kaynaklanan baş ağrıları da kahve intoleransına atfedilebilecek olası bir yan etkidir. Bilimsel bir araştırmaya göre, üç veya daha fazla kahve veya diğer kafeinli içecekler baş ağrısı veya migren olasılığını artırıyor.

Kahve intoleransının nedenleri nelerdir?

Demlenmiş bir fincan kahve, yüzlerce ila binlerce farklı madde içerir. Bu nedenle, farklı insanlar üzerindeki bireysel etkiyi değerlendirmek son derece zordur. Sebepler arasında kahve kalitesi, kahvenin asiditesi veya hazırlanma şekli sayılabilir .

Aşağıda kahve seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair birçok ipucu veriyoruz.

kafein intoleransı

Kahveye tahammül edemeyen birçok insan için kahvedeki kafein sorumludur. Kesin olmak gerekirse, bu bir kafein intoleransı veya kafein alerjisi durumudur (ikincisi oldukça nadirdir). Bu durumda vücut kafeini metabolize etmekte zorlanır .

Histamin intoleransı

Kahve intoleransı, histamin intoleransı ile de ilişkili olabilir. İlk başta bu şaşırtıcı görünebilir. Çoğu kahve hiç histamin içermez. Aksine, histamin intoleransından muzdarip insanların kahveye tahammül edememelerinin nedeni kafeindir.

Bunun nedeni , kahvedeki kafeinin normalde vücutta histamini parçalayan diamin oksidaz enziminin bloke edilmesini sağlamasıdır ve bu da baş ağrısı veya kardiyovasküler problemler gibi yan etkilere neden olabilir.

Aç karnına kahve

Aç karnına kahve içmek mide ağrısına veya kahve sonrası mide bulantısına neden olabilir . Bunun nedeni, boş bir midenin sabah kahvesinin ürettiği mide asidini işlemede sorun yaşayabilmesidir.

Bu nedenle sabahları aç karnına kahve içmek tavsiye edilmez. Küçük bir kahvaltı atıştırması bile herhangi bir yan etkisi olmadan kahvenin tadını çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Kahve vücudu susuz bırakır mı?

Bu soruyu yanıtlarken, kahve hakkında tartışmasız en yaygın söylentiyi ortaya çıkarmak istiyoruz. Evet, kahvenin vücuttan su atılmasını teşvik ettiği doğrudur . Ancak günde bir ila beş fincan arası orta düzeyde kahve tüketirseniz sıvı dengeniz için endişelenmenize gerek yoktur.

İdrar söktürücü etkisi ancak birkaç fincan kahveden sonra fark edilir. Ve o zaman bile, etki o kadar küçüktür ki , sıvı dengeniz için neredeyse hiç önemli değildir .

Günde birkaç fincan kahve içen kişilerle yapılan uzun süreli araştırmalarda , önemli bir olumsuz fark bulunamadı. Kahvenizi içtikten sonra tuvalete gitmeniz gerektiği gerçeği, muhtemelen her fincan kahveden emdiğiniz büyük miktarda sudan kaynaklanmaktadır.

Bu arada: Günlük sıvı dengenizde kahveyi sayabilirsiniz . Genel olarak yeterince içmeniz önemlidir - ve sadece kahve değil (burada, ölçülü olarak dökmekten daha iyidir), ama özellikle çok fazla su :-)

Kahve intoleransına karşı 6 ipucu ve alternatif


#1 Kahveyi ölçülü ve zevkle için

Tahmin edebileceğiniz gibi, önemli bir husus kahve miktarıdır. Kesinlikle günde 20 fincan kahve artık sağlıklı değil ve kolay tolere edilmiyor.

Standartlaştırılmış bir "fincan kahve" yoktur, bu nedenle bilimsel araştırmalar günde birkaç fincan kahveden söz eder. Kahve tüketiminiz günde bir ile beş fincan arasındaysa o aralıktasınız demektir. Kahveniz için yeterli zaman ayırın . Aceleyle içmek mideye çok fazla yük bindirdiği için hoşgörüsüzlüğe neden olabilir. Bir fincan kahvenizi sadece size özel 5 dakika ile birleştirmeye ne dersiniz?

İdeal olarak, kahvenizi yemekten sonra içersiniz. Bu aynı zamanda sadece küçük bir atıştırmalık olabilir. Sadece mideniz değil, sağlığınız da size teşekkür edecek :-)


#2 kahve kalitesi

Çok azı kahvenin nasıl yapıldığını ve kalite farklılıklarının nereden geldiğini gerçekten biliyor. Yeşil kahvenin türü ve kavurma işleminin kahve ve sindirilebilirliği üzerinde büyük etkisi vardır.

Bildirebileceğimiz şey, müşterilerimizden aniden kahvemizle ilgili herhangi bir sorun yaşamadıklarına dair sürekli geri bildirim aldığımızdır. Tabii ki, bu aynı zamanda diğer yüksek kaliteli kahve üreticileri için de geçerlidir.

Bizim için kalite, tüm Top Roasters kahvelerinin özenle ve organik olarak yetiştirildiği anlamına gelir. Çekirdekler , geleneksel uzun süreli tamburlu kavurma işlemi kullanılarak hafifçe kavrulur .

Bu, kahve çekirdeklerini yaklaşık 16 ila 22 dakika boyunca 170 ila 210° Santigrat gibi nispeten düşük bir sıcaklıkta yavaş ve nazikçe kavurduğumuz anlamına gelir. Asitler ve acı maddeler daha iyi parçalanır, bu da kahveyi çok sindirilebilir hale getirir.

Aromalar daha iyi gelişebildiğinden süreç tadı da etkiler . Sonuç, lezzetli tadı olan, iyi tolere edilen bir kahvedir.

#3 derece kavurma

Kahve çekirdeklerinin farklı renklerde olduğunu fark etmişsinizdir . Bazıları çok koyu, neredeyse siyah, diğerleri daha açık kahverengi (ne yazık ki, çekilmiş kahve ile bunu görmek o kadar kolay değil).

Deneyimlerimize göre, kahvenin ne kadar açık veya koyu kavrulduğu (kavrulma derecesi) tolere edilebilirlikte büyük bir fark yaratabilir. Ne yazık ki burada patentli bir tarif yok ama mutlaka deneyerek öğreneceksiniz.

Kahve ne kadar kısa ve dolayısıyla ne kadar hafif kavrulursa o kadar meyvemsi ve asidik olur. Öte yandan daha uzun kavrulmuş bir kahvenin rengi sadece koyulaşmakla kalmaz. Kızarmış notalar öne çıkıyor ve asitler daha da parçalanıyor.

Top Roasters espressomuz oldukça koyu kavrulmuş bir kahvedir . Hassas bir mideye bağlı olarak kahve intoleransı olan müşterilerin genellikle bu kahveyi daha iyi tolere ettiğine dair geri bildirimler alıyoruz. Espresso asiditesi düşük olduğu için mideye iyi gelir.


Daha fazla bilgi için düşük asitli kahve hakkındaki blog yazımıza göz atın .

#4 Hazırlık türü

Kahvede mevcut bilimsel bilgilere göre kalbe pek iyi gelmeyen iki madde vardır. Bunlara kafetol ve kahweol denir ve yağ benzeri maddelerdir. Her iki maddenin de kolesterol seviyeleri üzerinde olumsuz etkisi vardır .

İyi haber: Bu maddeler, tüm filtre kahve türlerinde neredeyse tamamen filtrelenir. Başka bir deyişle, demleme sırasında kahvenin kağıt filtreden geçtiği yer.

Kan kolesterol seviyenize dikkat ederseniz, Top Roasters filtre kahvemizi tavsiye ederiz . Filtre kağıdı ile yani klasik filtre kahve makinesinde , el filtresi ile veya Chemex ve Aeropress ile hazırlanan acı ve tahriş edici maddeler de filtre edilir.Kahvenin yoğun bir şekilde kaynatıldığı mocha kahveleri sağlık nedenleriyle daha az tavsiye edilir . Portafiltre makinesinden espresso veya French press kahve gibi yöntemler burada ortada.

Demleme süresi de bir rol oynar. Genel bir kural olarak , demleme süresi ne kadar kısa olursa kahve o kadar mide dostu olur . Mide dostu bir kahve arıyorsanız, espresso iyi bir seçim olabilir.

Özetle: Kahvenin kahve toleransınız üzerinde farklı etkileri olabilir - burada sizin için en sindirilebilir kahvenin hangisi olduğunu test etmenizi öneririz.

#5 Histamin toleransı için hangi kahve?

Histamini parçalayan enzimi bloke eden kafeinden kaçınmak için kafeinsiz kahve öneriyoruz . Kahvenin uyarıcı etkisinden kurtulmak istemiyorsanız, bir espresso da deneyebilirsiniz. Filtre kahve ile karşılaştırıldığında, bu daha az kafein içerir ve bu nedenle sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.

#6 Doğru kafeinsiz kahveyi seçmek

İlk adımda, çoğu kişi kafeinin bir tür kahve intoleransından sorumlu olduğundan şüphelenir. Birçoğunun bilmediği şey, kafeinsiz kahvede de önemli farklılıklar olduğudur .


Kahve intoleransı için kendinizi nasıl test edebilirsiniz?

Kahve intoleransınız veya aşırı duyarlılığınız olabileceğini düşünüyorsunuz, ancak günlük kahvenizden gerçekten vazgeçmek istemiyor musunuz? Olası bir kahve intoleransı testini yaptırabilir ve kahve içmenin mide bulantısı, mide ekşimesi veya titreme gibi istenmeyen yan etkilerden gerçekten sorumlu olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Doktorunuzun yapacağı bir gıda intoleransı testi size kesinlik verebilir . Doktor şüpheye göre prik testi veya kan testi gibi çeşitli testler yapabilir. Artık doğrudan evinize test kitleri sipariş etme ve olası kahve intoleransını kendiniz test etme seçeneği bile var.

Her vücut bireyseldir ve farklı tepki verebilir. Kahve intoleransının nedeni birçok farklı faktör olabilir. Bu nedenle, farklı kahve türleri veya hazırlama yöntemleri kullanarak, sizin için daha sindirilebilir bir kahve çeşidi bulmanız olasıdır.

Commentaires


bottom of page