top of page

Kahve Fincan Hacmi Neden Önemlidir?


Kahve kesinlikle asil bir içecek, yalnızca hazırlanmak yeterli değildir, aynı zamanda uygun “çerçeveye” de bağlı kalmayı gerektirir. Bu konuda her şey önemlidir: bardağın malzemesi, tasarımı ve elbette hacmi. Bütün bunlar, her gün mükemmel kahve içme ritüelinizin keyfini çıkarmanıza yardımcı olacak kahve görgü kuralları için geçerlidir.

Bugünkü yazımızda size bir kahve fincanının ne kadar hacmi olması gerektiğini anlatacağız. Ve neden bir veya başka tür kahve bazlı içeceği sunmak için belirli boyutların kullanılması gerektiğini.

Kahve fincanının hacmi: kahvenin türüne dikkat edin

Mevcut tüm kahve kapları amaçlarına göre farklılık gösterir. Bu nedenle, her popüler kahve tarifi için bir fincanın olması hiç de şaşırtıcı değil.


Espresso fincanları

Bu tür klasik, referanslı kahve özel bir tutum gerektirir. Kullanımı için çok küçük fincanlar kullanılır. Kural olarak, bunlar hacmi 30-45 ml arasında değişen küçük fincanlardır.


Neden bu boyuttaki fincanları seçmelisiniz?

Geleneksel espressonun tadını ve aromasını mümkün olduğunca korumak için bu tavsiyeye uyulmalıdır. Bu tarife göre kahve küçük porsiyonlarda yapılmalıdır. Aynı zamanda, sıcaklığı mümkün olan en uzun süre boyunca muhafaza etmesini sağlamak da gereklidir.

Bunu bilmek faydalıdır: Ülkemizdeki modern kahve dükkanlarında, 90 ml kapasiteli fincanlarda servis edilen espressoyu giderek daha fazla bulabilirsiniz. Bu, işletme sahiplerinin kahve kapları satın almaktan tasarruf etmelerini sağlar. Sonuçta, bu hacimdeki bir fincanda diğer espresso türleri servis edilebilir. Örneğin, lungo veya ristretto.

Bilmekte fayda var: Doğu tarzı bazı kahve tarifleri çok belirgin bir güce sahiptir. Bu nedenle onlar için 50 ml hacimli seramik veya porselen kapların kullanılması tavsiye edilir.

Kapuçino fincanı seçimi

Bu kahve çeşidi bol süt ve bol süt köpüğü ile hazırlanır. Bu nedenle, espresso veya diğer kahvelerden çok daha büyük bir fincan kullanmak gerekir.


Bu nedenle bir kapuçino bardağının standart hacmi 170-220 ml'dir. Sonuçta, kapuçino ile ilgili olarak, kahve görgü kuralları şunları söylüyor: içeceğin bir kısmı bardağın kenarlarıyla aynı hizada olmalı veya hatta biraz dışına taşmalıdır.

Bu boyut neden cappuccino için ideal?

İçeceğin klasik varyasyonu, espresso ve süt bazında (1 ila 2 oranında) hazırlanır. İçeceğin yüksek bir köpüğe sahip olduğunu ve bunun da çok fazla alan gerektirdiğini unutmayın. Diğer şeylerin yanı sıra, böyle bir fincanda krema ilavesiyle birlikte lungo veya espresso servis edebilirsiniz. Bu nedenle, kahve fincanının bu versiyonu neredeyse evrensel olarak adlandırılabilir.

Americano fincan boyutu özellikleri

Yüksek oranda seyreltilmiş espresso, 180 ila 200 ml'lik bir hacme sahiptir. Ve çoğu zaman gün boyunca kapasitesi 200-220 ml arasında değişen bulaşıkları toplarlar. Bazı kuruluşlarda, bir barista için bir Americano'yu kapuçino bardağına dökmesi oldukça yaygındır.

Neden böyle bir hacim. Geleneksel olarak, yüksek oranda seyreltilmiş espressonun hacmi 180 ml'dir. Ancak Americano'nun yüzeyinin kenarlara ulaşmaması gerektiğine inanılıyor. Bu nedenle uzmanlar içeceği daha büyük bir bardağa döküyor.

Latte fincanı

Böyle bir içeceğin özelliği, büyük miktarda sıvıda yatmaktadır. Klasik bir latte hazırlamak için en az 150 ml süt gerekir. Bu nedenle, bu kahve içeceği için fincan hacmi çok daha büyük olmalıdır. Kural olarak, içecek 220 ila 300 ml hacimli bardaklarda servis edilir. Ancak 360 ml seçeneği de mevcuttur.

Frappuccino bardağı ne olmalı?

Bu kahve kokteyli en büyük hacimlerden birine sahiptir. Bu nedenle, barista görgü kuralları, kapasitesi 350 ml'den başlayan tabaklara dökülmesi gerektiğini söylüyor. Frappuccino'nun büyük bir kısmının yarım litreye ulaşabileceği bilinmektedir. Bu tür kahvenin hacmi mümkün olduğunca büyük olmalıdır.

Dikkat: Frappuccino daha çok bir kahve tatlısı olarak kabul edilir, bu yüzden onu servis etmek için özel tatlı bardakları kullanmalısınız.

İpucu: Alternatif kahve demlemek için bir fincan seçerseniz.

Ev, ofis ve kafe için kahve fincanı seçimi


Bu durumda hacmi 170-200 ml olan kaplara dikkat etmelisiniz. Çoğu geleneksel içecek seçeneği için bu hacim fazlasıyla yeterli olacaktır. Ayrıca bu tip kap cezvede kahve içmek için idealdir.


Ofis için evrensel kapasitesi 150-170 ml olan bir bardak seçilmesi tavsiye edilir. Bu arada, psikologlar ofis kahve fincanları için nötr bir renk şeması seçmenizi tavsiye ediyor.

Kahve fincanı seçimi

Uzmanlar aynı anda üç çeşit bardak almanızı tavsiye ediyor:


  • 70-90 ml - bazında hazırlanan espresso ve içecekler için;

  • 180-220 - Amerikan ve klasik kapuçino için;

  • 280-360 - latte ve frappe için.

Aynı üreticiden tüm bardak çeşitlerini satın almanız önerilir. Yemeklerin tekdüzeliği, kuruluşun tarzını vurgulayacaktır. Ayrıca toplu alımlarda indirim alarak tasarruf edebileceğinizi de unutmayın.

Hangi içecek için bardaklara ihtiyacınız var?

  1. Güçlü kahve. İçecek ne kadar güçlü olursa, bulaşıkların o kadar küçük olması gerektiğine inanılır. Bu tür kahve içeceklerini tercih ediyorsanız 100 ml'lik fincanlarda durmanızı tavsiye ederiz.

  2. Kahve içecekleri. Kahveyi çok miktarda içiyorsanız veya süt ürünleri veya her türlü sos ile seyreltmeyi tercih ediyorsanız, 200-300 ml hacimli kahve fincanlarına dikkat etmelisiniz.

Unutmayın: kalın duvarlı bir ürün satın almak daha iyidir. İnce duvarlı porselen fincanlar güzel görünse de içeceğinizi sıcak tutmazlar.

Bir kahve çifti seçmek

Bir kahve çifti almaya karar verirseniz, zor bir seçim yapmanız gerekir. Bunlar düzenli olarak ve büyük hacimli olarak yayınlanır, bu nedenle gerekli, uygun hacme karar vermeniz zor olabilir.

Bir kahve çifti seçerken birkaç kurala uymanız önerilir:

  • 90 ml'ye kadar hacmi olan küçük fincanlar, yapmayı sevenler ve yapmayı bilenler için tavsiye edilir.

  • 180-220 ml'lik fincanlar, bol miktarda kahve içmeyi sevenler için ideal kabul ediliyor. Veya içeceğe süt ürünleri eklemeyi tercih ediyor.

150-170 ml'lik bir hacim uzun zamandır evrensel olarak kabul edildi. Sonuçta, herhangi bir tarife göre hazırlanan kahve için uygundur. Bu arada, fincanın bu versiyonu, zevklerini çok az bildiğiniz veya pek bilinmeyen bir kişi için mükemmel bir hediye olarak kabul edilir.

Bir kahve fincanının hacminin seçiminin tamamen kişisel bir mesele olduğunu unutmayın. Yine de birkaç ipucu sayesinde kahve içme gereçlerini sadece kendiniz için değil, hediye olarak da satın alabilirsiniz.

댓글


bottom of page