top of page

Kahve Ekipmanları; Basınçlı Portafiltre Nedir?


Yeni bir #espresso makinesi için alışveriş mi yapıyorsunuz ve bugün bu makinelerin birçoğunun getirdiği yeni moda terimler ve özelliklerle başınızı mı döndürüyor?

Eminiz ki basınçlı bir #portafilter, çeşitli modeller hakkında çevrimiçi okurken sürekli karşılaştığınız terimlerden biridir.

Basınçlı portafiltre daha mı iyi? Doğal olarak, basınçlı bir portafiltre isteyeceğinizi düşünüyor olabilirsiniz.

Mutlaka değil, bu portafiltre türü yeni başlayanlar için mükemmeldir. Bununla birlikte, kahve demlemeniz üzerinde tam kontrol sahibi olmak istiyorsanız, basınçlı portafiltre faydadan çok bir engel olabilir.

Hem basınçlı hem de basınçsız portafiltrelere biraz ışık tutmaya yardımcı olmak ve sahip olabileceğiniz herhangi bir karışıklığı gidermek için, bu makalede nasıl çalıştığına, faydalarına, onu benzersiz kılanın ne olduğuna ve neden bir tipin neden daha iyi olduğuna daha yakından bakacağız.

Bu bilgiyle donanmış olarak, yeni makinenizi seçerken sizin için en iyi seçeneğin hangisi olduğuna karar verebilirsiniz.


Basınçlı Portafiltre Nasıl Çalışır?

Basınçlı portafiltreler (çift duvarlı filtre sepeti olarak da adlandırılır) tipik olarak, ortalama bir kullanıcının düzenli olarak iri öğütülmüş mağazadan satın alınmış öğütülmüş kahve kullanmasına izin vermek için ekonomik ev espresso makinelerinde bulunur.

Basınçlı portafiltre, normal bir espressonun genellikle gerektireceği tahminde bulunmanın çoğunu ortadan kaldırarak iyi ve tutarlı bir espresso çekimine yardımcı olur.

Basınç söz konusu olduğunda tüm ağır işleri yapmak için makineye güvenen normal bir espresso portafiltresinin aksine. Basınçlı bir portafiltre, kahve ekstraksiyonundan hemen sonra basıncı oluşturur ve görünür bir krema ile mükemmel bir espresso çekmeye yardımcı olur .

Bunu, basınçlı kahvenin geçmesine izin vermek için tek delikli iki katmanlı bir filtre sepeti tasarımı kullanarak yapar.

Bazı #espresso makinelerinde, belirli bir miktarda basınç oluştuğunda serbest kalan bir basınç valfi de bulunur.


Basınçlı ve Basınçsız

Giriş seviyesi yarı otomatik espresso makinelerinin çoğu, biri basınçlı ve diğeri basınçlı olmayan ticari portafiltre olmak üzere iki set filtre sepetiyle gelir.

Bu, evde espresso yapma konusunda deneyimli olmayan biri için kafa karıştırıcı olabilir - hangisini kullanmalısınız ve neden?

Bunu oldukça basit tutmaya çalışacağım çünkü basınç ve espressonun iç işleyişine daha derinden indiğinizde kafa karıştırıcı olabilir.

Espresso yapmak için gereken basınç, iki farklı tipte portafiltre sepeti kullanılarak elde edilebilir.

Basınçsız bir sepette (tek duvarlı filtre sepetleri olarak da bilinir) , basınç, ince öğütülmüş kahve tarafından oluşturulur ve daha sonra bir disk oluşturmak üzere sıkıştırılır.

Bu, espresso demlemenin "geleneksel" yoludur ve ekstraksiyon üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlar ve sıkıştırma basıncının öğütme boyutunu ayarlayarak akış hızı gibi değişkenleri ayarlayabilir ve ince ayar yapabilirsiniz.

Bununla birlikte, geleneksel bir filtre sepeti kullanarak mükemmel espresso çekimi yapan yeni başlayan ev baristaları için zorlu ve sinir bozucu olabilir.

Şirketler, espresso makinesini daha geniş bir kitleye ulaştırmak ve bu mükemmel çekimi mükemmelleştirmek için gereken iş miktarını sınırlamak için basınçlı filtre sepetini yarattı.

Bu sepet, barista'nın baskı yaratmak için kahveyi mükemmel şekilde öğütme ve sıkıştırma becerisine dayanmaz.

Bunun yerine, sepette, bir portafiltre mekanizması 8 ila 9 bar arasında basınç oluşturduğunda kahvenin çıkması için küçük bir delik bulunur .

Öte yandan, basınçlandırılmamış filtre sepeti basıncı, sıkıştırılmış kahve diskinin yüzeyi boyunca eşit olarak oluşturulur ve sepetteki yüzlerce küçük delikten dışarı çıkar.


Her iki filtre sepeti türüne de bakıldığında, bunların bir ve aynı olduğunu düşünmekle kafanız karışabilir. Ancak onları ışığa tutarsanız, tasarımlarındaki farklılıkları görebilirsiniz.


Basınçlı Portafiltre Basınçsız #Portafiltre;


Yapısı ve kreması açısından en iyi sonuçların geleneksel basınçlı olmayan portafiltre sepetinden geleceğini ve espresso shot'ınızı mükemmelleştirmek için harcanan zamanın size bir başarı hissi vereceğini söylemeye gerek yok.

Yine de tasarımın orijinal fikri olan basınçlı bir filtre sepeti kullanarak krema elde edebilirsiniz.

Bununla birlikte, basınçlı sepetlerin çalışma şekli nedeniyle, basınçlı olmayan sepetlerde bulunan gövde ve dokudan yoksun olan daha kaba, daha köpüklü bir krema oluşturma eğilimindedirler.


Ne Zaman Basınçlı Filtre Kullanmalısınız?


Basınçlı portafiltre kullanmakta bir sakınca yoktur.

Önceden çekilmiş kahve çekirdekleri kullanıyorsanız veya öğütücünüz katı bir disk oluşturacak kadar ince öğütemiyorsa ve normal bir sepette uygun basıncı oluşturamıyorsa, basınçlı filtre sepeti çok ihtiyaç duyulan bir yardımcı olabilir.

Tahminde bulunmadan ve uygun kurcalama veya seviyelendirme olmadan uygun basıncı oluşturmanıza etkili bir şekilde yardımcı olur, ancak atışınız üzerinde daha az kontrol sahibi olmanızı sağlar.

Sadece öğütülmüş #kahvenizi ekleyin ve basınçlı sepet içilebilir bir espresso demlemenizi sağlar, ancak hem lezzet hem de doku açısından bir bedeli vardır.

İyi bir espresso makinesine yatırım yapıyorsanız , neden bir portafiltrenin sizi sınırlamasına izin veriyorsunuz?

Tam teşekküllü bir espresso shot deneyimi yaşamak istediğinizi varsayalım.

Bu durumda, ideal olarak 14 gün içinde kavrulmuş taze tam çekirdekli kahve satın alabilirsiniz ve gereken ince öğütmeyi elde edebilecek iyi bir kahve öğütücünüz varsa, kullanmanız gereken şey basınçlı olmayan bir sepettir.

Basınçsız bir sepetle mükemmel espresso shot'ı nasıl çekeceğinizi öğrenmek için zaman ayırdığınızda, sadece bu tip filtre sepetinin yapabileceği şuruplu, kalın krema ile daha dengeli ve daha lezzetli bir shot ile ödüllendirileceksiniz.


Basınçsız Portafiltreye Geçebilir misiniz?


Çok sayıda ekonomik espresso makinesi yalnızca basınçlı porta filtrelerle birlikte gelir ve size başka bir seçenek bırakmaz.

Çoğu durumda, dipsiz bir portafiltre gibi satış sonrası bir yedek satın alarak basınçlı bir portafiltreyi basınçlı olmayana dönüştürebilirsiniz .

Ardından, kahve öğütme boyutu, doğru doz, ekstraksiyon oranları ve sıkıştırma basıncı gibi birçok önemli demleme değişkenini kontrol edebileceksiniz.Comments


bottom of page