top of page

Kahve: Bir Fincanda Olumlu Düşünme

Her sabah kahve için.

Sabah ritüelini oluşturan faaliyetler dizisi düzgün bir şekilde iki ayrı kategoriye ayrılabilir. İlk olarak, sabah kahvesinden önce gerçekleşen şeyler var.

Sonra, yüksek zihinsel farkındalık ve önemli ölçüde geliştirilmiş verimlilik ve ruh hali ile uğraşılan kahve sonrası aktiviteler var.

Bilim adamları, kahve içtikten sonra bu ruh hali ve bilişsel işleyişin gelişebileceğini gözlemlediler ve artık kafein ile pozitif uyaranları işleme yeteneğimiz arasında bir bağlantı kurabiliyoruz.

Sabah kahvemizi içtiğimizde, aslında beynimizin pozitif çağrışımlarla kelimeleri tanıma ve işleme yeteneğini güçlendiriyoruz, bu etki nötr veya negatif kelimelerle gözlemlenmiyor.


Bu bağlantı, Almanya'nın Buchum kentindeki Ruhr Üniversitesi araştırmacıları Lars Kuchinke ve Vanessa Lux* tarafından gözlemlendi ve kafeinin beyindeki dopaminerjik iletimdeki rolüne işaret etti. Yeterince kafein tüketirsek, dille en çok ilişkili olan beynin sol tarafının pozitiflik avantajı yarattığımızı söylüyorlar.

Sonuç, pozitif bilgilerin daha hızlı ve daha doğru beyin işlemesidir. Ve araştırmalar, 200 miligram kadar az kafeinin veya iki ila üç fincan kahvenin bu performansı artırmak için yeterli olduğunu gösteriyor.

Bir araştırma deneyinde Kuchinke ve Lux, "normal" kafein tüketimi (günde ortalama 1.58 fincan kahve) bildiren 66 sağlıklı katılımcı topladı. Katılımcılar, bir kafein grubu - 200 miligram kafein tableti verilenler - ve şeker tableti alan bir plasebo grubu arasında bölündü.

Her grup, farklı çağrışımlara sahip (olumlu, nötr veya olumsuz) gerçek kelimelerin, gerçek kelimeler gibi görünen ve hissedilen ancak sözlük anlamı olmayan harf dizileri olan sahte kelimeler arasında sunulduğu bir kelime tanıma testini 30 dakika erken bitirdi. Katılımcıların gerçek kelimeleri hızlı ve doğru bir şekilde tanımaları ve ardından bunları 1 (sakin) ile 7 (çok uyandırıcı) arasında bir Likert ölçeğinde derecelendirmeleri gerekiyordu.

Sonuçlar, kafein grubunun olumlu kelimeleri değerlendirirken önemli ölçüde daha iyi performans gösterdiğini gösterdi. Nötr veya olumsuz olan kelimelerin tanınmasında hiçbir fark yoktu. Bu, biz kahve severlerin sadece tüm bilgileri daha iyi işlemekle kalmayıp, özellikle karşılaştığımız olumlu bilgileri daha iyi işlediğimiz anlamına gelir. Aramızdaki kafeinliler için bir başka mutlu haber. Ve bunun şerefine kahve içelim!


Kahve: Bir Fincanda Olumlu Düşünme
Kahve: Bir Fincanda Olumlu Düşünme

bottom of page