top of page

Kahve Çekirdeğinin Boyutu Ne Diyor?


Bu yazıda yeşil tanenin fiziksel boyutuna ve bunun iki bileşen üzerindeki etkisine odaklanacağız:

  1. Damak zevki

  2. kavurma


İhracat için kahve çekirdeği tedarik eden her ülkede, çekirdekler bir tasnif aşamasından geçer. Kahve çekirdeklerini boyuta göre ayırmanıza izin veren farklı çaplarda hücreli elekler bulunmaktadır. Eleme - boyut ve şekil için kahve çekirdeklerinin seçimi. Bu genellikle yeşil tahıl işlemenin paketlenmeden ve ihracata gönderilmeden önceki son aşamalarından biridir.

Sıralama, hafif bir aşağı eğimle birbiri üzerine yerleştirilmiş çok seviyeli tabloları temsil eden büyük makineler tarafından gerçekleştirilir. Makine açıldığında, kahve yukarıdan dökülür ve yerçekiminin etkisiyle taneler elekten geçer. Her elek, belirli bir çapta deliklere sahip metal levhalarla donatılmıştır. Genellikle kahve akışını yakalamak için makinenin altına torbalar tutulur. Cihazdan birden fazla geçiş, kalibrasyon doğruluğunu artırabilir.

Elek açıklıkları inç cinsinden ölçülür. Bir ekran 1/64 inç veya 0,04 cm'ye eşittir. Ekranı formülü kullanarak santimetreye dönüştürebilirsiniz: tahıl ekranını 1/64'e bölün ve 2,54 ile çarpın. Yani 16 perde 0,64 cm'ye eşittir.

Bu ölçüm sistemi çoğu ülke tarafından benimsenmiştir. Tek fark, ihracat yapan ülkeler için ekran aralığının adının farklı olmasıdır.
Tuhaf bir şekilde Brezilya, yüksek rakımlarda yetişen veya fiziksel olarak sert kahve anlamına gelmeyen Strictly Soft adını kullanıyor. Bu atama, en yüksek derecenin bir göstergesidir. Doğu Afrika ve Hindistan'ın tamamı hala harf atamalarına dayalı İngiliz not sistemini kullanıyor. Orta Amerika'daki SHB ve SHG terimleri, dağlarda yetişen fasulyeleri ifade eder. Kolombiya, uzun zamandır Supremo ve Excelso adlı kahvesiyle tanınmaktadır. Sonuç olarak, yeşil kahve çekirdekleri için evrensel bir sınıflandırma sistemi yoktur.

Bazı insanlar geleneksel olarak tadın boyuta bağlı olduğunu varsayar. Durum böyle olmaktan çok uzak, çünkü pek çok parametre tadı etkiliyor: genetik, terör, işleme vb. ve kesin olarak ilişkilendirmenin bir anlamı yok. Ancak birçok şirketin farklı bir bakış açısı var. Kenya AA'nın piyasada Kenya AB'den belirgin şekilde daha yüksek fiyatlarla satıldığı görülebilir. Bu örnek, Uluslararası Ticaret Merkezi (ITC) ve Uluslararası Kahve Organizasyonu (ICO) tarafından dikte edilen “büyük beden zihniyetinin” bir sonucudur. Bu kuruluşlar, yüksek irtifalarda kahvenin daha düşük irtifalarda üretilen kahveden daha yoğun ve daha büyük hale gelmesi nedeniyle, boyuta dayalı sınıflandırmanın doğru yaklaşım olduğunu savunmaktadır. Benzer şekilde, kahve daha yüksek rakımlarda daha yavaş gelişir ve genellikle daha iyi lezzet profillerine sahiptir. Sonuçta,

Yukarıdaki örneklerde en önemli kahve üreticilerinden biri olan Etiyopya'yı atladık. Bu ülkede, aksine, ekran kahve çekirdeği seçiminde ikincil bir faktördür - bu Etiyopya'nın özelliklerinden biridir, burada kahve boyutuna göre sıralanmaz. Tahıl yoğunluğu, kusur sayısı ve işleme yöntemi gibi en önemli parametrelere dikkat edilir. Tüm parametreler belirli bir dereceye karşılık gelir ve bunlardan sadece 8 tanesi vardır. Örneğin, 1. ve 2. dereceler - birinci sınıf kahve, çoğunlukla yıkanmış işleme, ancak zorunlu değil - ayrıca küçük çok sayıda yüksek dereceli doğal işleme vardır. 3'ten 8'e kadar olan dereceler, daha fazla sayıda kusur ile karakterize edilen doğal işlemedir. 6. derecenin altındaki kahve ihraç edilmez ve sadece iç piyasada kullanılabilir.

Q-graders, kahvenin profesyonel değerlendirmesiyle ilgilenmektedir. Bu durumda, test numunesindeki tanelerin boyutu, tat değerlendirmesine bakılmadan değerlendirilir. Onlar. derecelendirme sisteminde kahvenin boyutu ve tadı arasında bir ilişki yoktur.

Partilerin örneğinde, tanenin fiziksel boyutunun tadı doğrudan etkilemediğini göstereceksiniz.

Ürün yelpazemizde çok sıra dışı bir kahve var. Bu, Brezilya, Cerrado bölgesinde bulunan Wagner Ferrero - Pantano Çiftliğinden çok fazladır.
Ibairi çeşidi deneyseldir, Hawaii'den Brezilya'ya getirilmiştir, son derece küçük tane boyutu ile karakterize edilir ve tahılda kalan bariz kusurların varlığı nedeniyle düşük verim, işleme ve kavurma zorlukları nedeniyle nadiren yetiştirilir, çünkü alışılagelmiş sıralama yöntemleri, sırf ekranın özelliklerinden dolayı bunların seçilmesine izin vermez. Bununla birlikte, benzersiz lezzet özellikleri nedeniyle genellikle profesyonellerden yüksek notlar alır.

Aynı zamanda, örneğin iyi ticaretle ilgili birçok şey, boyut olarak çok tekdüze ve güzel olabilir, ancak herhangi bir özel buket ile öne çıkmaz.


Boyut ve Kavurma

Yazının başında da belirtildiği gibi eleme, tanelerin boyutuna göre seçilmesidir. Bu çok önemli bir işleme sürecidir, çünkü farklı eleklerin taneleri ısıyı farklı şekilde iletir ve sonuç olarak farklı şekilde kavrulur. Çekirdeklerin kavurma tamburu ile farklı temas alanları nedeniyle (esas olarak bu, iletim tipi kavurucular için geçerlidir), bir kavurma profili seçmek sorunlu olacaktır. Bu nedenle, taneler boyuta göre sıralanırsa, tadı olumlu yönde etkileyecek daha eşit bir kızartma elde edilecektir. Ancak tane boyutu konveksiyonu da etkiler, taneler ne kadar küçükse, birbirlerine o kadar yoğun olurlar ve havanın geçmesi ve ısı ve nemi iletmesi o kadar zor olur. Tahıl ile çalışmanın uygun organizasyonu ile, bu nüanslar oldukça yönetilebilir. Özellikleri dikkate alınarak her bir parti için kavurma profili seçilir.bottom of page