top of page

Kafeinin Vücudunuzda Kalma Süresi Ne Kadardır?


Öğleden sonra çok geç tükettiğiniz bir fincan kahve nedeniyle gece uyandığınız oldu mu? Bu yargı hatasını yapan sadece siz değilsiniz. Birçok kahve içicisi, kafeinin vücutlarında ne kadar kaldığını tam olarak bilmiyor. Bu konuda bilgi sahibi olmak birçok huzursuz geceyi kurtarabilirken…

Kafein, kan dolaşımınıza hızla ulaşan bir maddedir. Kahvenizi içtikten 3-4 dakika sonra kafeinin yarısı kanınızdadır. Bu, etkileri fark edeceğiniz anlamına gelmez. Bu ancak yaklaşık yarım ila 2,5 saat sonra olur.

Ama bu madde o zaman vücudunuzda ne kadar kalır? Yapılan araştırmalara göre sağlıklı bir bireyde kafeinin yarı ömrü beş saattir. Yani kahve bittikten beş saat sonra kafeinin yarısı vücutta kalır. Beş saatlik yarı ömrün her birey için geçerli olmadığını unutmayın. Çeşitli fizyolojik özellikler ve çevresel faktörler nedeniyle yarı ömür aralığı 1,5 ile 9,5 saat arasında olabilir. Örneğin, şunu düşünün:

• Kilo • Boy • Hamilelik • Birinin sigara içip içmemesi

Kahvenizi içtikten altı saat sonra hala enerji dolu olmanız ve iki saat sonra iş arkadaşınızın yeni bir yük için hazır olması tamamen mümkündür.

Vücudunuzdaki kafeinin yarı ömrünü belirlemek zordur. Vücudunuzu dikkatlice dinleyerek, belirli zamanlarda kahve içmek söz konusu olduğunda artık akıllıca seçimler yapabilirsiniz. Bu, huzursuz bir gece geçirmenizi engeller. Örneğin, gün içinde çok kahve içiyor ve geceleri uykuya dalmanın zor olduğunu fark ediyor musunuz? Sonra saat 15.00 civarında kahve içmeyi bırakın. Bu, gece uyumadan önce vücudunuza mümkün olduğu kadar çok kafeini parçalaması için zaman verir. Daha erken durmak elbette sadece daha etkili olacaktır. Ve yine de akşamları kahvenin enfes tadının tadını çıkarmak istiyor musunuz? O zaman iyi bir kafeinsiz kahve içebilirsiniz.

Comments


bottom of page