top of page

Hazır Kahve ve Doğal Kahve Arasındaki Farklar Nelerdir?


İnsanlar genellikle doğal kahvenin hazır kahveden ne kadar farklı olduğunu düşünür . Bu iki içeceğin faydaları nelerdir? Peki, hazır kahve ile doğal kahve arasındaki farklar nelerdir?

Hazır kahve, ellili yıllarda geçen yüzyılda mağaza raflarında ortaya çıktı. Bu içeceğin bir ana avantajı vardır - çok hızlı hazırlanır ve herhangi bir ek cihaz gerektirmez. Muhtemelen hazır kahvenin bugün bu kadar popüler olmasının ana nedeni budur. Ve ne yazık ki, bu içeceğin tüm faydaları burada sona eriyor.

Hazır kahve, bu arada, oldukça karmaşık olan birkaç teknolojik sürecin sonucudur. İlk olarak, kahve çekirdekleri öğütülmeli, ardından ortaya çıkan toz, çok sıcak buhar akımından yüksek basınç altında geçirilmelidir. Tüm bu manipülasyonlardan sonra, ek saflaştırma, filtreleme ve kurutma gerektiren bir özüt elde edilir.

Doğal kahve sıradan bir kahve çekirdeğidir, sadece kavrulur. Doğal kahve bölümünde, insanlar hem bütün hem de öğütülmüş farklı çeşitlerdeki kahve çekirdeklerini satın alabilirler. Bu kahve türü herhangi bir teknolojik işlemden geçmez, bu nedenle doğaldır ve herhangi bir safsızlık içermez. Ancak bu içeceğin hazırlanması, çözünürün aksine çok daha fazla zaman gerektirir. Lezzetli doğal kahve çekirdekleri yapmak için bazı mutfak gereçleri kullanmanız gerekir: kahve değirmeni, Türk veya kahve makinesi.


Hazır ve doğal kahve arasındaki farklar:


  • Kimyasal bileşim açısından, elbette, hazır kahve, doğal olarak güçlü bir şekilde kaybeder, çünkü BP vitamini, kalsiyum, demir, potasyum ve diğerleri gibi vitaminler ve eser elementler sadece doğaldır. Çözünürlükte, tüm teknolojik işlemlerden sonra bu elementler ya tamamen yok olur ya da çok küçük miktarlarda bulunur.

  • Ayrıca hazır kahvenin kafein içeriği çok daha düşüktür. Sabahları neşelenmek için çok daha güçlü bir içecek içmelisiniz yani bir kaşık yerine iki veya üç çay kaşığı hazır kahve koymalısınız. Ve bunun insan sağlığı üzerinde çok kötü bir etkisi var. Sesi yükseltmek için bir fincan doğal kahve yeterlidir.

  • Hazır kahve çok sayıda tat ve renk içerir. Gastrointestinal sistem ile ilgili sorunları olan kişilerin bu tür kahve içmeleri kesinlikle önerilmez çünkü içerdiği kafein mide suyunun salgılanmasını arttırır ve bu da başta peptik ülser hastalığı olmak üzere çeşitli alevlenmelere yol açabilir.

Sonuç aslında açıktır - doğal kahve, mevcut tüm parametrelerde birçok kez daha iyi çözünür. Bununla birlikte, hazır içecek daha ekonomiktir ve hazırlanması çok az zaman alır, doğal kahvede durum böyle değildir.

Opmerkingen


bottom of page