top of page

Guinness Rekorlar Kitabı'nda Yer Alan Kahve Rekorları


Ünlü Guinness Dünya Rekorları'nda 1.081 kahve ile ilgili rekor var.

En ilginçlerini sizin için derledik. En büyük kahve fincanı, en büyük kahve partisi ve bir saatte en çok demlenen kahve...


Dünyanın en büyük kahve fincanı, Haziran 2019'da Kolombiya'nın Chinchin kentindeki (Caldas belediyesi) Bolivar Park'a kuruldu. Yapılışı üzerindeki çalışmalar bir aydan fazla sürdü. Fincan 22,7 bin litre kahve içeriyordu . Las Vegas'taki Mandalay Bay mekanına kurulan önceki "rekor sahibi" 7.600 litre kahve içeriyordu. İtalyan baristalar Gianni Cocco ve Danilo Torres bir saatte en fazla espressoyu yaptılar. Milano'daki Rho Fuarı'nda 623 fincan demlendiler .

Avustralyalı barista Lisa Thomas hala daha havalı: Bir saatte sadece 420 porsiyon kapuçino hazırlamayı başardı ancak bunu sergide değil, Social Café askeri personeli için bir kafenin açılışında yaptı. Brisbane'de, yol boyunca ziyaretçilerle ve meslektaşlarıyla iletişim kuruyor (hazırlanan kapuçino, “bir fincan kahve için” koşan konuklar tarafından hemen test edildi).

Rusya da kahve kayıtları listesinde yer alıyor. En çok kahve içme aynı 2019'da Moskova'da Şehir Günü'nde gerçekleşti. Toplu etkinlik, halka City Line hattından yeni bir Paulig Café Moscow harmanı sunan Paulig Group şirketi tarafından düzenlendi . Kahve tadımına 300 litreden fazla taze demlenmiş kahve içen 2133 kişi katıldı .


Kopi Luwak, dünyanın en seçkin kahvesi olarak kabul edilse de fiyatı kilogram başına 1.000 dolara ulaşan, daha az pahalı olmayan pek çok çeşit var. 2017 yılında , kapsüllerdeki en pahalı kahve, Medano Coffee Pte Ltd tarafından üretilen birinci sınıf bir ürün olarak kabul edildi. Sadece 5 kahve kapsülü seti 388 SGD'ye ( 273 $ ) mal oluyordu. Karışım, en kaliteli kahve ve 22 ayar altın tozundan oluşur (üreticiler, içeceğin tadını önemli ölçüde zenginleştirdiğini iddia ederler).

Türk kahvesi sevenler için güzel bir haber var. 2018 yılında 2481 litre kahve kapasitesiyle dünyanın en büyük cezvesi İstanbul'da yapıldı . Şaşırtıcı bir şekilde, devasa boyut (184 cm yüksekliğinde), ustaların içinde kahve demlemesini engellemedi. Uluslararası Marmara Forum fuarının ziyaretçilerine içecek dağıtıldı.


Ve son olarak, sanat hakkında. Arnavut sanatçı Samir Strati, dünyanın dört bir yanından beş müzisyenin yer aldığı en büyük kahve çekirdeği mozaiğini yarattı . Toplamda, çalışmaya bir milyondan fazla tahıl katıldı . Ve 158.37 metrekarelik bir alana sahip en büyük kahve resmi Ocak 2020'de Yunanistan'da Kıbrıslı sanatçı Alex Dzagigyan tarafından boyandı. En azından güzel, değil mi?


Comments


bottom of page