top of page

Geisha Kahvesi Nedir?


Belki bazı durumlarda, baristaların ya da başka bir kahve uzmanının Geisha çeşidi hakkında konuştuğunu duymuşsunuzdur. Bu yazıda size bu egzotik ve büyüleyici kahveden bahsedeceğiz.

Geisha, başlangıçta potansiyelinin keşfedildiği Panama'da verimli bir şekilde yetiştirilen Arabica türünün bir Etiyopya kahvesi çeşididir. Ancak bunun gerçekleşmesi için bir dizi olayın gerçekleşmesi gerekiyordu:

  1. Güneybatı Etiyopya'nın (Afrika) Geisha bölgesinden Kosta Rika topraklarına, Turrialba, Kosta Rika'daki Tarımsal Araştırma ve Yüksek Öğrenim Merkezi, CATIE tarafından okyanuslar arası bir yolculuk .

  2. Panamalı bir Kahve Üreticisi, Geisha tohumlarını Panama'ya getiren ve memleketine dağıtan Pachi Sarracín.

  3. Geisha, Panama'daki diğer kahve çeşitlerinin arasında fark edilmeden 41 yıl geçirdi.

  4. Meraktan veya araştırma arzusundan Daniel Peterson, çeşitlerin her birini Finca la Esmeralda'sında ayrı ayrı işlemeye karar verdi ve Geisha çeşidini yeniden keşfetti. Bugün Kolombiya dahil birçok Latin Amerika ülkesinin bu çeşitlilik ile ileri süreçlere sahip olduğu bilinmektedir. Çok kaliteli Kolombiya kökenli Geisha'lar bile ulusal ve uluslararası düzeyde farklı Tadım ve Barista yarışmalarında tanınmaktadır.

Comments


bottom of page