top of page

Frappe Kahve Keyfini Geciktirmeyin!


Frappé kahve, aslında kökeni bilinen bir kahvedir ve geleneksel hazırlanma şekli de iyi bilinir ancak dünyadaki tüm başarılı kahveler gibi çeşitlenmekte ve yetiştirildiği dünyanın farklı bölgelerinin damak zevklerine uyum sağlamaktadır.

Evde, arkadaşlarınızla veya ailenizle veya açık terasta taze, hafif içecekler içmek istiyorsak, frappé kahveler mükemmel bir seçenektir.


Frappe ilk olarak 1957'de, tesadüfen bulundu.

Kahve fuarına katılan bir kahve firmasının sorumlusu Dimitris Vakondios tarafından keşfedilmiştir.

Dimitris en son ürününü sunmaktan sorumluydu: çalkalama kabında yapılan hazır kakao içeceği.

Dimitris sunumundan önce kendine bir fincan kahve yapmak istedi ama suyu ısıtmanın bir yolunu bulamadı.

Sonra aklına harika bir fikir geldi.

Kahveyi sulandırmak için blender bardağında kahveyi soğuk suyla karıştırdı, böylece milkshake'e çok benzeyen köpüklü bir içecek elde etti.

En orijinal versiyonuna gitmek isterseniz, hazır kahve içmek zorunda kalacaksınız, ancak birçok kişi espresso kahveleri ya da bir İtalyan kahve makinesinde elde edilen kahveleri frappe hazırlamak için kullanmayı tercih ediyor.

Renkli ve iştah açıcı bir smoothie şeklinde soğuk bir kahve olduğu için bu kahve şüphesiz özellikle yaz aylarında dünyanın en popüler kahvelerinden biridir.

Yunanistan'da frappé, özel bir şekilde yapılıp servis edilen soğuk bir kahve içeceğidir, bu da onu özellikle büyük şehirlerde sokakta içilebilecek en tipik içeceklerden biri haline getirir.

FRAPPÉ KAHVEYİ NASIL İÇERSİNİZ?

Soğuk kahveler genellikle birkaç tam buz küpü ile içilirken, frappé kahve kırılmış buz ile içilir, bu da sıcaklık yükseldiğinde çok iştah açıcı bir içecek haline getirir.

Frappé'ler çok büyük bardaklarda, kavanozlarda ve sokakta içmek için hava geçirmez büyük bardaklarda servis edilir.

Ayrıca tipik bir soğuk ve serinletici yaz içeceği olsa da yılın her mevsiminde içilmesi de oldukça yaygındır.

FRAPPÉ KAHVESİ NASIL YAYILDI?

Dimitrios Vakondios'un hikayesini zaten biliyoruz. Tarihteki ilk frappe'yi yapan kişi.

Kahve resmi adını (Frappé) aldı ve 1979'da modern Yunanistan'ın ulusal kahve içeceği oldu.


Tüm çeşitler normal süt veya buharlaştırılmış süt ile servis edilebilir, bu durumda frapógalo (frappé-süt) olarak adlandırılabilir.

Bazen frappe susuz servis edilir ve bunun yerine süt kullanılır, bu varyasyon en çok Kıbrıs'ta bulunur.

Bazen süt yerine çikolatalı süt veya bir top vanilyalı dondurma gibi yeni varyasyonlar yapmak için farklı likör türleri kullanılır.

YUNANİSTAN DIŞINDAKİ FRAPPÉ KAHVESİ, BU KAHVENİN YEREL UYARLAMALARINA BAĞLI OLARAK DEĞİŞEN SAYILARDA ÇEŞİTLENDİ.

Frappé kahve, Yunanistan'da nasıl tüketildiğine çok benzer şekilde, Kıbrıslı Rumların kültürlerinde benimsedikleri Kıbrıs'ta, Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Tayland, Malezya, Endonezya, Türkiye'nin bölgeleri, Ukrayna, Polonya ve Romanya'da da tüketilmektedir.

Bulgaristan'da bazen su yerine kola kullanılır, Danimarka'da su yerine genellikle soğuk süt kullanılır ve Sırbistan'da dondurma eklenir.

İrlanda'da frappé taze çekilmiş kahve, buz, süt ve bazen dondurma veya vanilya veya karamel gibi aromalarla yapılır.

Arjantinli Frappé, kahve ve çırpılmış krema ile birlikte genellikle dulce de leche veya vanilyalı dondurmadan yapılır. Bu içecek, soğuk kapuçino ile aynı seviyeye yerleştirilmek üzere son yıllarda popüler hale geldi.

Bazı Arjantin zincirleri, ayırt edici bir yol olarak, müstahzara çikolata veya alfajor parçaları ekler.

Yıllar içinde görebileceğiniz gibi, bazıları tarifi değiştirmiş olsa da, diğer ülkelerde de popüler hale geldi.

İşin komik yanı, New England'da bir frappe sipariş ederseniz, frappe bir Amerikan milkshake'idir, genellikle normal milkshake'lerden daha kalındır çünkü içinde daha fazla dondurma vardır ve kahve yoktur.

Fransa'da frappé, kahve olmadan bir çalkalayıcıda süt veya meyve suyunun karıştırılmasıyla yapılan bir milkshakedir, ancak bu başka bir hikaye.

Bu yüzden, bir frappé istediğinizde dünyayı çok seyahat ederseniz ne alacağınıza dikkat edin, çünkü ne gibi sürprizlerle karşılaşabilirsiniz?

FRAPPE KAHVESİ: NASIL HAZIRLANIR?

Farklı varyantları hazırlamak ve kabul etmek çok kolaydır, bu nedenle zevkinize göre bir tane bulmak kolaydır.

FRAPPE KAHVE MALZEMELERİ

  • Espresso veya İtalyan kahvesi

  • Tatlandırmak için şeker veya eşdeğer tatlandırıcı, kahveyi nasıl sevdiğinize bağlı olarak az veya çok tatlı ekleyebilir, hatta şeker eklemeyebilirsiniz.

  • 200 ml daha tercihen kırılmış buz. (Eğer kırılmış buzunuz yoksa 100 ml çok soğuk su ve 100 ml buz küpü deneyebilirsiniz )

FRAPPE'NİN HAZIRLANIŞI

  1. Hazırladığınız kahveyi, soğuk suyu, buz küplerini veya kırılmış buzu bir shaker'a dökün ve ritmik olarak çalkalayın.

  2. İçeride sıvı sesinin durduğunu fark edene kadar bir veya iki dakika kuvvetlice çalkalıyoruz.

  3. Köpük taşmaya meyilli olduğu için çalkalayıcıyı dikkatli bir şekilde açıyoruz ve hemen servis ediyoruz.

  4. Bir pipet koyabiliriz ve çok ferahlatıcı bir dokunuş vermek istersek bir dilim limon ekleyebiliriz.

Elinizde bir kokteyl çalkalayıcınız yoksa, malzemeleri sıkı bir kapağı olan herhangi bir kavanoza döküp iyice çalkalayarak bu kahveyi yapabilirsiniz.

Elbette, ister çalkalayıcı ister kavanoz kullanın, malzemeleri eklerken köpüğün gelişmesi için yeterli alan olmasına dikkat etmelisiniz, bu da çalkalayıcıya verilen ilk hacmi ikiye katlayabilir.

Gördüğünüz gibi kahvenizi kişiselleştirmek ve bu yaz için çok popüler olan bu lezzetli kahvenin tadını çıkarmak için birçok seçeneğiniz bulunmaktadır.

Comments


bottom of page