top of page

Filtre: Farklı Görünümlerde Çok Yönlü Kahve


Filtre #kahve büyük ve ilginç bir konudur. Bugün kağıttan süzülmek için kahvenin nasıl icat edildiğinden, otomatik kahve makinelerinin yerini dökmenin neden olduğundan ve şimdi tam tersinin gerçekleştiğinden ve iyi koyu kahve demlemek için hatırlamanız gereken şeylerden bahsediyoruz.Kağıt filtre


Filtre kahvenin modern tarihi, kağıt filtrenin icadıyla başladı. 1908 yılında Alman ev hanımı Melitta Benz tarafından icat edildi ve patenti alındı . Can sıkıcı kahve telvelerinden kurtulmak için Melitta kahve makinesinin altına birkaç delik açtı ve üstüne bir sayfa kağıt yerleştirdi. 1910'da Frau Benz, tek kullanımlık kağıt filtreler dahil ilk dökme - yuvarlak manuel kahve makinelerini üreten Melitta şirketini açtı. Bir cezvenin üzerine filtreli bir kahve makinesi yerleştirildi, içine kahve döküldü ve üstüne sıcak su döküldü. Kahve tabakasından geçen su, tadı ve aromasıyla doygun hale gelerek kahve makinesinin altındaki deliklerden cezveye sızdı. Tüm kalıntı kağıt filtrede kaldı.


1937'de Melitta, dökme ve konik filtreleri tanıttı. Reklamda, "kahve için mükemmel bir çift" olduklarını söyledi. Böylece eski bir kağıttan ve delikli bir kahve makinesinden, modern alternatif (espresso olmayan) kahve demleme yöntemleri kültürü doğdu.


Manuel demleme yöntemlerinin modası nasıl ortaya çıktı?


Kahve taze olmalıdır - uzmanlık topluluğunun ana varsayımlarından biri budur. Bu sadece yeşil ve kavrulmuş çekirdeklerle ilgili değil, aynı zamanda içeceklerle de ilgilidir. Otomatik damlama kahve makineleri büyük bir sürahi içinde tek seferde bolca kahve hazırlayarak gün boyunca içeceği ısıtabiliyordu. Kahve, misafirleri saatlerce bekleyebilir, uzun süre saklamaktan tadını kaybeder ve lezzetsiz içeceğin dökülmesi gerekir. Teknik açıdan otomatik kahve makineleri hakkında da şikayetler vardı, örneğin, demleme suyunun düşük sıcaklığı veya demleme işlemi sırasında kahvenin suyla eşit olmayan doygunluğu.


Manuel demleme yöntemleri daha güvenilir ve daha ilginç görünüyordu. Bir yandan barista, demleme süreci üzerinde daha fazla kontrole sahipken, diğer yandan sürekli olarak deneyebilir, farklı kahve tarifleri seçebilir ve üzerinde çalışabilir. Üstelik misafir, kahvenin sadece kendisi için demlendiğini gördü. Bu nedenle, manuel demleme yöntemleri, özel idealleri teşvik etmek için iyi bir araç haline geldi.


Otomatik kahve makineleri neden geri dönüyor?


Manuel alternatif demleme yöntemlerine genellikle yavaş kahve denir. Barista, dökülen bir kapta kahve hazırlamak için 3-5 dakika harcıyor. Arka arkaya bu tür birkaç sipariş, bekleme süresini artırır ve konukların sabrını test eder. Ek olarak, baristaların yoğun olduğu saatlerde istikrarı korumak ve demlemeye gereken özeni göstermek daha zordur. Ancak uzmanlık kursu iyidir çünkü sadece kahveyi değil aynı zamanda ekipmanı da geliştirir. Modern otomatik kahve makineleri , özel kahve dükkanlarında vazgeçilmez yardımcılar haline geliyor. Filtre kahve makineleri elle demlenmiş gibi, yalnızca daha hızlı ve daha tutarlı bir şekilde demleyebilir. Ama barista hala her şeyi kontrol ediyor. Her kahve için istenen demleme profilini ayarlar: öğütme, kahve ve su oranı, sıcaklık, demleme süresi.


Otomatik kahve makinesindeki filtre


“Kahvelerdeki filtre kahve, personelin dikkatini çekmiyor” diye yazıyor kahve eğitmeni ve barista ve kavurucular için kitapların yazarı Scott Rao. Rao, otomatik kahve makinesinin espresso ve manuel demleme yöntemleri kadar ciddiye alınması gerektiğine inanıyor. Birkaç basit kuralı izlerseniz, kahve demleme daha iyi hale getirilebilir .


- Kahvenin su ile toplam temas süresi - 6 - 6,5 dakika;


- Kaba öğütme gereklidir.


- Filtre içindeki kahve tabakasının derinliği 3-5 cm olmalı ve demlendikten sonra düz kalmalıdır. Kahve duvarlara yerleştiyse, bir kısmı iyi demlenir ve bir kısmı yetersiz kalır. Bu içecekte fark edilecektir.


- Kahve dükkanları için en iyi seçenek iki litrelik toplu demlemedir. Daha büyük kapasiteli bir kahve makinesinde daha az kahve demlemeniz gerekiyorsa daha küçük bir filtre kullanmalısınız.


Lezzetli sade kahve yapmak için bilmeniz gerekenler


Sade kahveyi nasıl ve nerede hazırlarsanız hazırlayın, lezzetli bir fincan kahve yapmanıza yardımcı olacak birkaç temel kural vardır.


Dünya Şampiyonu Barista James Hoffmann üç şeye dikkat etmenizi önerir : kahvenizi nasıl ölçtüğünüz, kullandığınız kahvenin suya oranı ve kahve makinenizin nasıl çalıştığı.


- Çay kaşığı ve ölçü kaşıkları ve bardakları en uygun ve doğru araç değildir. Evrensel değildirler ve hacim gösterirler, ancak ağırlık göstermezler. Kahve ve suyu ölçmek için 0,1 gram hassasiyette bir terazi kullanın.


- Tavsiye edilen kahve ve su oranı litre başına 60 gramdır. Bunu bilerek, kişisel olarak sizin için en uygun oranı bulabilirsiniz. Ancak Hoffmann, kahve demlediyseniz oranı hemen değiştirmenizi önermez ve size doymamış görünüyor. Belki kahve yeterince kaynatılmamıştır veya özütlenmemiştir, yani suya yeterince çözünür madde geçmemiştir. Ekstraksiyon, öğütme, su ile temas süresi, karıştırma, infüzyon tekniğinden etkilenir.


- Kahve makinenizin demlenme şekline bağlı olarak kahve ve su oranını, dökerek veya demleyerek ayarlayabilirsiniz. Otomatik damlama kahve makineleri, Chemex pourovers, Hario V60 kahve dökme yöntemiyle demlenir. Su, porsiyonlar halinde veya sürekli olarak yukarıdan dökülür ve bir öğütülmüş kahve tabakasından geçer. Demleme , tüm demleme süresi boyunca kahve ve suyun aynı kapta olduğu anlamına gelir.

Ayrıca;

- Demleme işlemi sırasında kahveyi karıştırın, bu ekstraksiyonun iyileştirilmesine yardımcı olacaktır.


- Kahve çok sertse, demlenmiş kahveyi suyla hafifçe seyreltin. Bu yönteme baypas denir.


- Filtredeki çekilmiş kahve tabakasının üzerine biraz su dökün, 30-60 saniye bekleyin ve demlemeye devam edin.


- Demleme sırasında, kısa aralıklarla su dökün. 20 gram kaba öğütülmüş kahve, 300 ml su, 45 saniyede bir 60 ml'lik kısımlar halinde su dökülmelidir.

コメント


bottom of page