top of page

Espresso ve Filtre Kahve Arasındaki Farklar
#Espresso, koyu kavrulmuş, Türk Kahvesi kadar olmasa da, yeteri kadar ince çekilmiş İtalya'ya özgü bir kahve türüdür.

#Filtre #Kahve: Damla filtre kahve veya sadece 'filtre' veya 'damla' kahve, sıcak (genellikle kaynama noktasının hemen altında) su ile, elle (dökülerek) veya elektrikli bir filtre makinesi aracılığıyla, öğütülmüş kahve çekirdekleri aracılığıyla yapılır ve daha sonra genellikle bir filtreden süzülür.

Espresso ve filtre kahve çok farklı ürünlermiş gibi algılansada aslında aynı kahve çekirdeğinden üretilmektedir. Espresso ve filtre kahveyi birbirinden ayıran hazırlama esnasındaki nüanslardır.

Filtre kahvenin öğütülmüş hali daha kalındır ve daha düşük sıcaklıkta daha uzun süre demlenir. Espresso çok ince bir zemine sahiptir ve çok daha kısa sürede daha sıcak suya maruz bırakılır. Ek olarak, espresso kahveler genellikle filtre kahvelerden çok daha koyu kavrulur.

Filtre kahve daha hafif asiditeye sahipken espresso daha serttir.

İki kahveyi de hazırlarken manuel makine doğru araç olacaktır. Otomatik makinelerde doğru ayar oluşturmak biraz zaman alabilir.

Espresso yüksek basınçta demlenirken filtre kahve yavaşça demlenir. Buna bağlı olarak filtre kahvenin demlenme süresi uzundur. Filtre kahve espressoya göre daha berraktır.

Filtre kahve için demleme ekipmanı ve filtre kağıdı yeterlidir. Espresso da ise profesyonel makine kullanılmaktadır.


Comentários


bottom of page