top of page

Dünyadaki Farklı Kahve Türleri ve Gerçek Kafein İçerikleri


Dünyada kaç çeşit kahve vardır?

Kahve içmek tüm dünyada çok yaygın bir uygulamadır . Dünyanın her köşesinde kahve dükkanlarının bulunması gibi birçok şey buna katkıda bulunuyor.

Dünyanın en iyi kahvelerinden bazıları tropikal ülkelerde yetiştirilmektedir. Kahve, deniz seviyesinden biraz uzakta olan yerlerde kolayca büyüyebilir.

Bu nedenle genellikle farklı damak zevklerine hitap edebilecek farklı kahve türleri bulunur . Ancak en iyi kahveler dağlık ve tropik bölgeler gibi özellikle yüksek yerlerde yetişen kahvelerdir.

Dünyada birçok kahve üreten ülke var, ancak aşağıdakiler başlıca kahve üreten ülkelerden bazıları :

Brezilya.

1700 yılında kahve yetiştiriciliğinin başlamasından bu yana Brezilya, dünyanın en eski kahve geleneklerinden birine sahiptir . Bugün, dünyada daha fazla kahve üretmenin öncüleri haline geldiler.

Bugün dünyadaki her 4 fincan kahveden 1'i Brezilya kahvesidir. Brezilya'daki kahve çekirdeklerinin çoğu Arabica türündendir .

Kahve spesiyaliteleri söz konusu olduğunda Brezilya da çok popüler. Bu özel kahve biçimlerini yetiştiren farklı çiftlikler var: Bourbon, Typica, Caturra ve Mundo Novo.

Brezilyalılar kahveyi Mart ve Ekim ayları arasında hasat ederler. Kahve elle veya mekanik olarak hasat edilebilir .

Hava koşulları da kahve hasadını etkileyebilir, çünkü toplayıcılar kahveyi işlemek için kuru veya ıslak yöntemler kullanmayı seçebilir.

Kolombiya.

Kolombiya'nın kahve arzı sadece Brezilya'dan sonra ikinci sırada ve dünyada ikinci sırada. Dünyada içilen kahvenin %12'den fazlası Kolombiya'dan geliyor.

Kolombiya kahvesinin farklı türleri genellikle çok güçlü, kalın ve düşük asitlidir. Ayrıca harika bir kokuları var.

Kolombiyalılar kahveyi genellikle Ekim ve Şubat ayları arasında hasat ederler. Ayrıca nisandan hazirana kadar başka bir hasat dönemi var. Burada yetiştirilen kahve çeşitleri : Bourbon markaları, Typica, Caturra ve Maragogype.

Meksika.

Meksika'daki ilk kahve fabrikası 18. yüzyılın sonunda inşa edildi. Meksika'da yetiştirilen kahve türlerinin çoğu en basit olanlarıdır . Genellikle karışımlar için bir baz olarak kullanılırlar. Meksika çiftliklerinde Bourbon, Mundo Novo, Catura ve Maragogype gibi farklı markalar yetiştirilmektedir.

Guatemala.

Bu ülkenin iklimi genellikle topoğrafya ve konuma göre değişir. Bu nedenle, ülkede hafif kahvenin farklı versiyonları vardır . Bu kahve çekirdekleri yılın farklı zamanlarında hasat edilir, ancak asıl hasat dönemi genellikle Ekim ve Ocak ayları arasındadır.

Endonezya ve Yeni Gine.

Bu yöreye ait kahvelere genellikle Sumatra Kahveleri denir . Bu kahveler çok pürüzsüz ve aynı zamanda doğal olarak karmaşıktır. Honduras'ta yetişen kahveler oldukça basittir. Genellikle diğer karışımlar için bir baz olarak kullanılırlar . Honduras kahvesinin çoğu genellikle Ekim ve Mart ayları arasında toplanır. Honduras kahvesini hasat etmek için en yaygın olarak ıslak işlem yöntemi kullanılır.

Honduras kahvesi türleri, Bourbon, Caturra ve tipik kahve markaları gibi farklı kahve türlerine yol açar .

Etiyopya.

Etiyopya genellikle dünyanın en iyi kahve markalarından bazılarına sahiptir . Etiyopya kahvesi genellikle dünyadaki en özgün ve ilgi çekici kahve türlerinden biridir. Etiyopya şu üç kahve türünü yetiştiriyor: Ghimbi, Harrar ve Sidamo.

Bu kahveler biraz meyvemsi bir tada ve çok güçlü aromalara ve ayrıca büyük bir kalınlığa sahiptir.

Kahve markaları üreten başka ülkeler de var ve bunlar arasında Kosta Rika, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, Haiti, Jamaika, Kenya, Malavi, Nikaragua, Tanzanya, Uganda ve Venezuela var.


Kahvenin genellikle hasat edildiği farklı yollar.

Kahve ağaçlarının çoğu, ilk kahve kirazlarını yaklaşık 5 yaşındayken üretirler . Bu ağaçlara uygun bakım yapılırsa, yaklaşık yirmi yıl boyunca her yıl harika kahve üretebilirler.

Çoğu kahve ağacı, çiftçilerin her yıl yaklaşık bir kilo kahve kirazı toplamasına izin verir.

Hasat zamanı genellikle farklı ülkelerde farklıdır. Bu kahve kirazları oldukça kırmızı, parlak ve güçlü olduğunda, genellikle toplama için en iyi durumda olurlar. Bir kahve çekirdeği genellikle bir kahve kirazının çekirdeğidir .

Bir kahve kirazı genellikle oldukça kalın bir dış yüzeye ve biraz acı bir tada sahiptir. Kahve kirazının meyvesi oldukça tatlıdır ve üzümü andıran bir dış dokuya sahiptir.

Meyve tabakasından sonra genellikle bir parşömen bulunur, parşömen ince, kaygan bir tabaka ile kaplanır: müsilaj . Parşömenin gerçekte yaptığı şey , tahılın etrafındaki tüm alanı korumasıdır .

Parşömen çıkarıldığında, genellikle iki şeffaf ve mavimsi yeşil kahve çekirdeği bulunur. Bu taneler genellikle gümüş deri adı verilen ince bir tabaka ile kaplanır.

Zamanın %90 ila 95'i arasında, çoğu kahve kirazı iki kahve çekirdeği sağlar . Sadece bir kahve çekirdeği olan kahve kirazları caracolillo olarak bilinir.

Kahve ağaçlarından olgun kirazlar bu farklı yöntemlerden biri ile hasat edilebilir . Bu yöntemler şunlardır: seçici toplama, mekanik toplama ve Sıyırma (hızlı).

Seçmeli hasatta kahve çekirdekleri arka arkaya toplanır ve geride olgunlaşmamış kirazlar bırakılır.

Soymada (hızlı) olgun ve olgunlaşmamış kirazlar aynı anda hasat edilir.

Mekanik hasat ayrıca tüm tahılları hasat makinesi adı verilen belirli bir cihaz kullanarak toplar.

Kahveyi seçmek için kullanılan yöntem, bir dizi nedene ve koşula bağlı olacaktır.

Kahve hasat edildikten sonra, çekirdekler kuru veya ıslak bir işlemle işlenir.

Kuru işlem genellikle kahve çekirdeklerinin kirazın içindeyken kurumasını içerir. Sonuç genellikle pürüzsüz ama pürüzsüz olmayan koyu, ağır bir kahvedir.

Yaş işleme çok daha yeni ve oldukça karmaşık bir yöntemdir. Bu yöntemin yaptığı şey, kahve çekirdeğini çevreleyen dört dış tabakayı ortadan kaldırması ve bu durumda yapıldığında kahvenin çok daha temiz ve parlak olması ve ayrıca çok daha meyvemsi bir tada sahip olmasıdır.

Hamurlaştırma gibi doğal bir yöntemin kullanılması, kahve çekirdeğinin hamur haline getirileceği ve fermantasyon aşamasının gümüş kabuğundan kurtulmaya yardımcı olacağı anlamına gelir. Bu şekilde üretilen kahve genellikle diğer kahve türlerinden daha tatlıdır. Bu kahve üretim yöntemi sadece nemin düşük olduğu ülkelerde kullanılabilir.

Kahve ağırlıklı olarak kuru mevsimlerde hasat edilir . Kurak mevsimin doğası genellikle ülkeden ülkeye değişir.

Brezilya gibi ülkeler kahvelerini genellikle Mart ve Ekim ayları arasında hasat ederler. Kolombiya'da kahve genellikle Ekim ve Şubat ayları arasında veya alternatif olarak Nisan ve Haziran ayları arasında hasat edilir.


Farklı kahve bitkileri (kahve ağaçları) ve özellikleri.

Dünyada yetiştirilen ve evde ve kahve dükkanlarında kahve hazırlamak için kullanılan kahve çekirdeklerini bize sağlayan farklı kahve bitkisi türleri vardır.

Kona.

Sadece Hawaii'nin Kona semtlerinde yetişen Kona bitkisi, dünyanın en pahalı kahve türlerinden birini üretiyor. Hawaii'ye ilk kez 1828'de Brezilya çeliklerinden tanıtılan Kona kahve ağacı, her biri ortalama beş dönümlük sekiz yüzden fazla küçük aile çiftliğinde yetiştiriliyor ve hasat ediliyor.

Kona kahve karışımları genellikle sadece diğer ülkelerden gelen çekirdeklerle karıştırılmış gerekli minimum %10 Kona çekirdeklerini içerir.

"Gerçek" Kona, %100 Kona kahvesi olarak işaretlenmiştir. Kona kahvesinin tadı çok güçlü ve aroması çok güçlü .

güçlü.

Canephora olarak da adlandırılan Robusta tesisi, dünya kahve üretiminin %40'ını temsil etmesine rağmen kalite skalasının diğer ucunda yer alıyor.

Yetiştirilmesi kolay, hastalığa ve hava koşullarına dayanıklı ve dünyanın her yerinde hasat edilmesine rağmen, Robusta çekirdekleri büzücü, odunsu bir tada sahiptir ve bir lezzet ipucunu maskelemek için genellikle Kona veya Arabica ile karıştırılır.

Kendi kahve aroması deneylerinizi ve karışımlarınızı yapmak için Robusta kahve çekirdeklerini satın alabilirsiniz . Uganda, Vietnam, Hindistan, Brezilya ve Endonezya, Robusta kahvesinin başlıca kaynaklarıdır .

Arabica;

Arabica bitkisi , yetiştirildiği ülkeye göre değişen çok hassas bir tada sahip bir kahve oluşturur . Endonezya Arabica'sı baharatlı bir kahve yaratırken, Jamaikalı Arabica, düşük acılığı ve hafif tadıyla bilinir.

Endonezya kaynaklı Java kahvesi, güçlü tatlı bir tada sahip bir kahve oluşturur. Java adası aynı zamanda dünyanın en pahalı kahve çekirdekleri olan kopi luwak çeşidinin de kaynağıdır ve burada kahve çekirdekleri misk adı verilen küçük hayvanların sindirim kanallarında işlenir.


Bir fincan kahvede ne kadar kafein var.

Kahve sadece kahve değildir , tahılı oluşturan farklı bileşenlerin bir karışımıdır. Kimyasal olan bu bileşenlerin bir kısmı kahve çekirdeğinin kavrulmasıyla yok edilir.

Diğer kimyasal bileşenler yok edilmez ve yok edilmeyenlerden biri de kahve çekirdeklerinin içerdiği kafeindir. Sıcak su, öğütülmüş kahve ile karıştırıldığında, çekirdekten çok fazla kafein çıkarılır .

Bilim adamları, 1820 yılında kahvede kafeinin bulunduğunu keşfettiler. Kafein hafif bir uyarıcıdır. Kan basıncını artırarak ve merkezi sinir sistemini uyararak çalışır.

Aynı zamanda kalp ve akciğerlerin işleyişini de uyarır . Ayrıca idrar oluşumunu garanti eder, idrar söktürücü olarak çalışır ve yorgunluğu önler.

Öte yandan kafeinin de oldukça olumlu yan etkileri vardır : migreni rahatlatabilir ve bunun nedeni kan damarlarını genişletmesi ve ağrıyı azaltmasıdır.

Ayrıca astım ataklarını da azaltabilir. Bununla birlikte, kafein, dejeneratif hastalıklar veya doğum kusurları gibi diğer olumsuz şeylerle ilişkilendirilebilir . Resmi olarak, bu tür olumsuz etkilerin teyidi olmamasına rağmen.

Kahve çekirdekleri farklı seviyelerde kafein içerir. Normal bir fincan kahve, içinde 90 ila 150 mg kafein içerebilir. Damlama kahve makinesinde yapılan herhangi bir kahve, önemli ölçüde daha yüksek miktarda kafein içerir.

Bu damlama kahve makinelerinde ortalama 115 ila 175 mg kafein bulabilirsiniz. Diğer kahve makineleri, 80 ile 135 mg arasında değişen ortalama bir kafein miktarına sahiptir.

Bir espresso, normal bir fincan kahve kadar kafein içerir. Bir fincan espresso başına 100 mg'a kadar kafein bulabilirsiniz . Bir espressonun porsiyon boyutu çok daha küçüktür.

Bir mililitre espressoda geleneksel bir kahveden daha fazla kafein vardır. Bunun nedeni, konsantre dozu nedeniyle bir espressoda çok daha fazla kafein alabilmenizdir.

Farklı kahve karışımlarında da farklı miktarlarda kafein bulunur. Aşağıdaki grafikte , mevcut farklı kahve karışım türlerindeki kafein miktarlarını görebilirsiniz .

  • Brezilya Bourbonları – %1,20 kafein içerir.

  • Columbia Excelso - %1,34 kafein içerir.

  • Columbia Supreme - %1,34 kafein içerir.

  • French Roast – %1,22 kafein içerir.

  • Kosta Rika Tarrazu – %1,35 kafein içerir.

  • Vienna Roast - %1,27 kafein içerir.

  • Kafeinsiz - %0.02 kafein içerir.

Kafeinden olumsuz etki gelişen kişiler bunun yerine kafeinsiz kahve içmeye karar verebilirler . Kahvenizi bu şekilde içerseniz, yine de harika bir tada sahip olursunuz, ancak kafeinin çoğu yoktur.

Genellikle bu şekilde hazırlanan kahve, klorlu hidrokarbon solventlerle işlenir . Çözücüler daha sonra çıkarılır ve kahve normal şekilde kavrulur.

Bu şekilde kafeinsiz kahveye alışabilir ve kafeinin yan etkileri konusunda daha az endişe duyabilirsiniz.

Comments


bottom of page