top of page

2022 Güncel Kahve İstatistikleri


Kahve istatistikleri , bir fincan kahvenin arkasında ne olduğunu anlamamıza yardımcı olan verilerdir .

Bir ürün veya hizmetin nasıl bizim elimize geçtiğini düşünmeden duramayız . Ancak baristalar da trendleri belirleyen dinamik bir üretim, dağıtım ve tüketim sistemi var .

En önemli kahve istatistiklerinin bir listesini derlemek için kahve endüstrisine adanmış farklı kuruluşların çalışmalarını gözden geçirdim . Üreticiler, tüccarlar veya tüketiciler için olsun, bu favori içeceğimiz.

Bakalım ne kadar, nerede ve nasıl üretiliyor.


Kahve istatistiklerinin çoğu NCA (Ulusal Kahve Derneği) ve ICO'dan (Uluslararası Kahve Organizasyonu) derlenmiştir . Evde kahvenin tadını çıkarmamızı sağlayan süreç hakkında biraz daha bilgi sahibi olmak amacıyla hazırlanmıştır.

1. Finlandiya'da kişi başına yılda 12 kg kahve tüketilmektedir.

İskandinav ülkeleri en büyük kahve tüketicileri olarak listeleniyor . Onları 10 kg ile İsveç, 9 kg ile Norveç, 6 kg ile Brezilya ve 5 kg ile ABD izlemektedir.

2. Avrupa Birliği, yılda yaklaşık 45.048 torba kahve ithalatının yapıldığı ekonomik bölgedir. Onu ABD, Japonya ve Rusya takip ediyor.

Batılılar kahveden memnun kaldılar, tüm faydalarını keşfettiler. Öyle ki , günlük yaşam için tercih edilen enerji içeceği olan kahveyi infüzyondan daha fazlasını yaptılar .

3. Dünyada yılda 166 milyon torba 60 kg kahve üretilmektedir.

4. Brezilya, dünya toplamının %30'u ile en büyük üreticidir.

Rio de Janeiro toprakları, farklı çeşitlerde kahve ekimi için ayrıcalıklıdır. Arabica'da en çok kullanılan olmasına rağmen . Bu kadar büyük bir ülkede bulunan farklı iklim ve coğrafi koşullar sayesinde.

5. 125 milyondan fazla insan çalışıyor ve kahve üretimiyle geçiniyor.

Kahve yetiştirmek için en uygun koşulları sağlayan yaklaşık 60 ülke var. Çoğu, ticaretini nesilden nesile aktaran tüm aileler tarafından elle el yapımıdır .

Bu, diğerleri arasında Kolombiya kahvesi , Etiyopya kahvesi , organik kahve için geçerlidir.

Diğer tarafta ise kahve işleyen ve dağıtan endüstri var. Sonunda cappuccino , latte, espresso veya American tatmak için buluştuğumuz kuruluşların sonsuzluğuna kadar .

6. Kahve dünyada sadece 60 ülkede yetiştirilmektedir.

7. Bir yıl içinde dünya 400 milyar fincan kahve tüketiyor.

8. Kahvenin %65'i kahvaltıda tüketilir.

9. Ortalama bir fincan kahve 270 ml veya 9 ons kapasiteye sahiptir.

10. Tüketicilerin %35'i sade kahveyi tercih ediyor.

11. Ortalama olarak bir kişi her gün 3,1 bardak içiyor.

Günde kaç fincan kahve içebilirsiniz? İnfüzyondaki kafein seviyesine bağlıdırKahvenin sinir, solunum ve dolaşım sistemlerimizin uyarıcısı olduğunu unutmayın. Üstelik idrar söktürücü bir içecektir. Ancak bu istatistiksel veriler, günde 2 ila 4 fincan kabul edilebilir sınırlar içindedir.

12. ABD'deki NCA'ya göre tüketiciler espresso bazlı içecekleri tercih ediyor : %33 cappuccino veya latte, %28 cold brew, %26 espresso.

13. Milenyum çağındaki tüketiciler %70 oranında espresso bazlı gurme içecekleri tercih ediyor.

14. Tüketicilerin %74'ü evde hazırlanmış kahve içiyor.

Bugün kendi hazırladığınız zengin bir latte veya American'ın tadını çıkarabilirsiniz. Profesyoneller gibi çalışan yerli kahve makineleri teklifi sayesinde.

15. 2010 ile 2019 yılları arasında damla kahve makinesi kullanımı %35 azaldı.

En güçlü infüzyonlara olan düşkünlük ve tat. Aeropress veya geleneksel Moka gibi süper çok yönlü kahve makinelerinin popülaritesinin yanı sıra .

16. Kapsüllü veya kapsüllü makinelerin kullanımı 2015'ten bugüne %50 arttı.

Öte yandan, bir uygulamadan programlayabileceğiniz akıllı kahve makinelerinin oluşturulması, kahve hazırlama konusunda birçok ritüelin kalıbını kırdı. Modern yaşam bunu gerektiriyor. Yeter ki tat ve lezzet algısı mükemmelleşsin o halde hadi!


17. ABD'de hanelerin %45'i filtre kahve makinesi kullanıyor.

Damla infüzyon yöntemi, dünyadaki en basit ve en popüler yöntemdir. Ortalama kahve veya damlama yönteminden V60 veya Chemex'e kadar. Hepsi aynı konsept altında çalışıyor.

18. Robusta fasulye çeşidi, Arabica çeşidinden daha fazla kafein içerir.


19. Kadınların %66'sı her gün kahve içiyor.

20. Erkeklerin %62'si her gün kahve tüketiyor.

21. Yaşa göre, ABD'de kahve tüketicilerinin %74'ü 55 yaşın üzerindedir.

22. Nedene göre, ABD'de kahve içenlerin %29'u bunu rahatlamak için yapıyor.


23. Bir kahve bitkisi yılda yaklaşık 4-5 kilo yeşil fasulye verebilir.

24. Bir kahve bitkisinin ortalama yaşam döngüsü 100 yıla kadardır.

25. Kafeteryaların ticari kategorisi her yıl %7 büyüyor.Son olarak, kahvenin dünyanın en sevilen enerji içeceği olduğu sonucuna varmak kolaydır. Sağlığa getirdiği faydalar ve böylesine enfes bir iksire duyulan düşkünlük bilinmektedir.


Bizi dünyanın çeşitli yerlerinde buluşmaya, aromaların, tatların ve zevklerin tadını çıkarmaya davet eden sosyal bir ritüeldir. Rahatlatıcı etkilerini vaaz edenler var ve diğerleri sabahları bizi harekete geçiren enerji artışı.


Comments


bottom of page