top of page

Yaprak Dökmeyen Kahve Ağacı


Kahve ağacı ve meyvelerinden hazırlanan bir içecek, 17. yüzyılın başlarında dünya çapında bir oluşum başlattı.

1699 gibi erken bir tarihte Hollandalıların Endonezya'daki Java adasına kahve ağaçları diktikleri biliniyor. Ardından kahve, Seylan ve Hindistan'ın plantasyonlarını izledi. Daha sonra Hollandalılar kahve ağacını Güney Amerika'ya, yani Surinam'a (Hollandaca - Guyana) getirdi. Oradan Yeni Dünya'nın tropik topraklarına ve bugün dünyanın en büyük kahve üreticileri olan bölgelere yayıldı.

Kahve ağacı , "Rubiaceae" türüne ait, dikdörtgen, defne benzeri koyu yeşil yapraklı, karşılıklı çiftler halinde, yaprak dökmeyen bir bitkidir. "Khin" adı verilen egzotik bir ağaç türünün soylu bir akrabasıdır. Tarlalarda kahve ağaçları kesilmeseydi, yükseklikleri 15 metreye ulaşabilirdi. Kahve ağacı, rakımı ve iklimi nedeniyle yılın herhangi bir zamanında çiçek açabilir. Ağacın çiçeklenmesi aylarca devam eder, ancak çiçekler çiçeklenmeye başladıktan birkaç saat sonra ölür. Kahve çiçekleri göz kamaştırıcı beyazdır. Aromaları biraz yasemin veya portakal çiçeğini andırıyor.

Kahve ağacı biraz sıra dışı görünüyor. Tarlalarda, aynı ağaç üzerinde ve aynı anda hem çiçekleri hem de olgun veya olgunlaşmamış meyveleri görebilirsiniz. Meyve rengi olgunlaşma sırasında olgunlaşmamış yeşilden sarıya ve açık kırmızıdan mora değişir. Kahve çekirdekleri genellikle bir tarafı düz olan ve ortasında küçük bir oyuk bulunan iki uzun (oval şekilli) besleyici yoğun tohumdan oluşur. Tohumlar gümüş bir filmle çevrilidir ve parşömene benzeyen bir kabukla çevrelenmiştir. Olgunlaşma sürecinde, çoğu daha sonra yuvarlak bir tane şeklinin oluşumuna giden kahve meyvelerinin hamurunda fruktoz toplanır. Sonuç olarak, "inci" olarak da adlandırılan kahve meyvelerinin yuvarlak taneleri oluşur.

Kahve çeşitleri ve çeşitleri Botanikçiler kahve ağacının yaklaşık 80 çeşidini ayırt eder. Bunlardan ikisi özellikle önemlidir - endüstriyel olarak önemli kahve çeşitleri olarak kabul edilirler.

Arabica Dünya kahve üretiminin yaklaşık dörtte üçü Arabica ağacının (Coffee Arabica) çeşitliliğine dayanmaktadır. Arabica'nın çoğu, deniz seviyesinden 600 ila 2000 metre yükseklikte yetişir. Güzel şekilli taneler dikdörtgen bir şekle, pürüzsüz bir yüzeye sahiptir ve yıkandıktan sonra mavimsi-yeşilimsi bir renk alır. Genelde Arabica'nın lezzeti çok yüksektir.

Robusta 'Coffee robusta' #Arabica'dan daha hızlı büyüyor, daha karlı ve zararlılara ve hastalıklara karşı daha dayanıklı. #Robusta, deniz seviyesinden 600 metreye kadar yükseklikte, özellikle Afrika, Hindistan ve Endonezya'nın tropikal bölgelerinde yetişir. Taneler neredeyse yuvarlaktır, rengi açık kahverengiden grimsi yeşile kadardır. Dünya kahve üretiminin dörtte birini oluşturan bu çeşit, biraz topraksı ve oldukça sert bir tada sahiptir.

Comments


bottom of page