top of page

Tanzanya Kahvesi


Tanzanya'nın kahve üretim endüstrisi, dünyanın önde gelen kahve endüstrileri arasında 19. sırada yer almaktadır. Tanzanya 2006 yılında yaklaşık 55 milyon kilogram kahve çekirdeği üretti. Kahve ihracatı ülke ekonomisine yılda 60 milyon dolardan fazla getiriyor. Kahvenin Doğu Afrika'da uzun bir geçmişi olmasına rağmen, günümüzde Tanzanya olan bölgede 1900'lerin başına kadar yaygın olarak yetiştirilmiyordu.

Kısa tarih

Kahvenin orijinal olarak modern Tanzanya'ya 16. yüzyılda Etiyopya üzerinden gelmiş olması mümkündür. Kahve çekirdekleri bir içecekte demlenmek yerine, önce bir teşvik olarak tüketildi. Haya kabilesi kahve çekirdeklerini para birimi olarak kullanmaya başladı ve sadece kabile reisleri kahve yetiştirmeyi karşılayabilirdi.

Kahve ilk olarak Tanzanya Almanlar tarafından kolonize edildiğinde ticari bir ürün olarak yetiştirildi. Almanlar, kabile liderlerinin kahve üretimi üzerindeki etkisini azaltarak kahve tarlalarının daha geniş bir alana yayılmasını sağladı. Tanzanya'nın kahve ihracatı 1905 ile 1912 arasında neredeyse üç kat arttı.

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra İngilizler, şimdi Tanzanya olan bölgenin kontrolünü ele geçirdi ve işgal altındaki bölgenin değerini artırmak için on milyondan fazla kahve ağacı dikme planına girişti. 1925'te Tanzanya'nın bir bölgesi 6.000 ton kahve ihraç etmişti. Tanzanya'daki ilk kahve kooperatifi, bu yetiştiriciler tarafından onlar için daha iyi bir fiyat pazarlığı yapmak üzere kurulacaktı.

Tanzanya'da kahve üretiminin özellikleri

Tanzanya'da üretilen kahvenin yaklaşık %70'i Arabica kahvesidir ve çoğu Kilimanjaro Dağı gibi yüksek rakımlarda yetişir. Sağlam ağaçlar genellikle Victoria Gölü yakınlarında daha düşük bir yükseklikte dikilir. Tanzanya'nın kahvesinin çoğunu küçük çiftçiler yetiştiriyor ve ülkedeki kahve çiftçilerinin %95'i beş dönümden az alan üretiyor. Bu kahvenin kalitesi genellikle birinci sınıf pazarlarda satılamayacak kadar düşüktür. Ayrıca tipik bir Tanzanya kahve ağacının ürettiği meyve hacmi oldukça mütevazıdır. Bu faktörler, Tanzanya'da kahve yetiştiriciliğini zor bir girişim haline getirmek için bir araya geliyor.

Kilimanjaro Dağı ve Meru Dağı en kaliteli kahveyi sunar. Arusha, Moshi ve Kilimanjaro bu kahvelerin daha sonra satıldığı markalardır. Batı Tanzanya'da kuru işlemeden elde edilen kahve yetiştirilirken, ülkenin geri kalanında ıslak işlemeden elde edilen kahve yetiştirilmektedir. Özel kahve pazarına ihraç edilen Tanzanya kahve çekirdekleri çoğunlukla yaş olarak işlenir. Kahve kavurma ve öğütme şirketleri yabancı yatırımcılara ait olduğu için Tanzanya'da işlenen kahvenin çoğu ihraç edilmektedir. Hem yerli hem de yabancı yatırımcılar için Tanzanya'da kahveyi rekabetçi bir kültür haline getirmek ve bu pazara erişmek isteyen yatırımcılar için bir meydan okuma yapmak için çeşitli beklentiler var. Arabica kahve çekirdekleri Tanzanya'da yetiştirilen kahvenin %70'ini, Robusta ise kalan %30'unu oluşturuyor.

Peaberry çeşidi

Peaberry kahve çekirdekleri, Tanzanya'da en iyi bilinen ve en popüler olanıdır. Dünyanın başka yerlerinde yetiştirilmesine rağmen, Tanzanya bu kahve çekirdeği çeşidini yaratan ülkedir, Tanzanya kahvesi ve Peaberry çeşidi pratik olarak ayrılmaz bir şekilde birbiriyle ilişkilidir.

Kahve meyveleri genellikle bir tarafı düz ve diğer yuvarlak olan iki tohum veya çekirdek içerir. Peaberry meyvesi durumunda sadece bir tohum döllenir. Bu çeşit, içinden bir çıkıntı geçen küresel şekilli tek bir tohum üretir.

Bazı insanlar, peaberry meyvelerinin kalite ve lezzet açısından geleneksel yassı meyvelerden daha iyi olduğunu düşünüyor. Bunun iki nedeni vardır: Tek bir kahve çekirdeğinin aromatik gücü iki kahve çekirdeğininkine eşittir ve çekirdeklerin yuvarlak şekli daha homojen bir kavurma sağlar. İlk fikir, iyi ifade edilmiş argümanlarla tam olarak desteklenemese de, daha çok insanlar arasında devam eden bir hikaye olmakla birlikte, hiçbir bilimsel destek olmadan, tahılların küresel şeklinin kızartmaya yardımcı olduğu doğrudur. Bu tür kahvenin çok iyi kalitede olduğu algısı, büyük olasılıkla, sıradan kahve çekirdeklerini ayırmak için kullanılandan daha titiz olan ayırma işleminin bir sonucudur.

Aromatik profil

Çekirdekler aynı ağaçtan gelse bile, Tanzanya çekirdeklerinden bir fincan kahve, sıradan çekirdeklerden bir fincan kahve ile aynı tada sahip olmayacaktır. Tanzanya kahvesi yüksek asitliği ve yoğunluğu ile bilinir. Kahve ise orta bir gövdeye sahiptir ve en iyi orta kavurma seviyesinde içilir.

Tanzanya kahve çekirdekleri, yoğun çikolata notaları, kuş üzümü gibi siyah meyve notaları ve hafif ve tatlı bir son tada sahip derin bir aromaya sahiptir. Çiçek notalarının yanı sıra narenciye, hindistancevizi ve ananas izleri de bulunabilir.

Tanzanya'nın Peaberry çeşidi, çoğu Afrika kahvesi gibi, espresso fincanından soğuk demlemeye kadar sıcak veya soğuk olarak servis edilebilir. Tanzanya kökenli çekirdeklerden yapılan lezzetli bir fincan kahvenin yanı sıra, aroması Tanzanya kahvesinin narin notalarıyla mükemmel bir şekilde birleşebilen çeşitli meyveleri atıştırmalık olarak adlandırabiliriz. Bu Tanzanya endüstrisinin potansiyeli hala genişlemektedir, bu nedenle Tanzanya kahve endüstrisinin evrimi gelecekte takip edilmeye değerdir.

Opmerkingen


bottom of page