top of page

Sumatra Kahvesi İncelemesi


Yemyeşil #Endonezya adasından yetiştirilen bu çekirdeği, ağızda yumuşak bir his, kuru otlar ve toprak notalarından oluşan baharatlı tatlar ile tam gövdeli olarak biliyoruz.

Ayrıca, bu kahvenin neredeyse hiç asitliği yoktur, bu da onu hassas midesi olan herkes için mükemmel bir seçim yapar.

Bu dünyevi, baharatlı ve bitkisel çekirdeklerin karışıma katabileceği eşsiz lezzet profili nedeniyle Sumatra'yı en iyi kahve karışımlarından bazılarında hemen hemen her zaman bulacaksınız.

Sumatra Kahve Çekirdekleri Nereden Geliyor?

Daha önce tahmin etmediyseniz, #Sumatra kahve çekirdekleri Endonezya'dan, daha özel olarak Sunda Adaları'ndan geliyor ve bu sadece bir ada değil. Sunda Adaları, Endonezya'nın batı kıyısında gizlenmiş küçük bir ada grubudur. Sumatra ücra bir yer ve ulaşmak zor olabilir. Uzak konumu nedeniyle, neredeyse tüm kahve yetiştirme alanı kırsaldır ve küçük ölçekte gerçekleşir.

Adaların en büyüğüne Sumatra adası (Endonezya dilinde Sumatera adı verilir ve bu bölgede yetiştirilen kahve bu ismi gururla miras almıştır. Bu uzak, engebeli adadaki arazinin çoğu verimlidir ve toprak, dünyanın en büyük volkanik patlamalarından birinden kalan kül birikintileriyle zenginleştirilmiştir.

Sunda Adaları'nın konumu bundan daha iyi olamazdı ve kahve meraklılarının kahve yeşili kuşağı dediği yerdeler. Dünyanın en iyi kahve yetiştiren bölgelerinden bazılarını oluşturan sıcak ve nemli koşullarla birleşen tropikal havanın mükemmel karışımı.

Sumatra Kahvesini Bu Kadar Özel Yapan Nedir?

Sumatra kahvesinin bu kadar özel olmasının iki ana nedeni var.

Küçük Aile İşletmesi Sumatra Çiftlikleri

Bu fasulyenin özel olmasının ilk nedeni, uzak konumu ve engebeli arazisidir, bu nedenle ekimin neredeyse tamamı (hepsi değilse de) elle ve küçük ölçekte yapılır.

Aslında, Sunda Adaları'nda yetiştirilen ve işlenen kahvenin neredeyse tamamı küçük aile arazilerinde ve hatta arka bahçelerde yapılır. Kahvenin ekilmesi, yetiştirilmesi, hasadı ve nakliyesinin büyük bir kısmının kadınlar tarafından yapıldığını da belirtmekte fayda var.


Kirazlar özenle seçilir ve güneşte kurutulur (genellikle aile evinin avlusunda) ve kusurların giderilmesini ve nihai ürüne dönüşmemesini sağlamak için üç defaya kadar sıralanır.

Yaş Kabuk İşleme Yöntemi

İkinci sebep ise kahvenin nasıl işlendiğidir. Hemen hemen tüm Sumatra kahvesi, benzersiz bir geleneksel ıslak kabuk işleme yöntemi (veya yerel Bahasa dilinde Giling Basah - Endonezyaca'dan çevrilmiş, terim “ıslak öğütme” anlamına gelir) kullanır.

Kahve çekirdeklerini kavurmadan önce, onları meyveden kuru yeşil çekirdeğe dönüştürecek bir işleme yönteminden geçmeleri gerekiyor. Bunu yapmanın birçok yolu vardır, ancak en popüler yöntemler (doğal süreçlerdir) yıkanmış, ıslak veya baldır.

Ancak, adı benzerlikler gösterse bile, her iki yöntem de aynı olmadığı için yaşla kabuk soymayı karıştırmayın – nihai kap özellikleri farklıdır.


Islak Hulling Nasıl Çalışır?

En baştan başlayacak olursak;

Her kahve kirazının içinde bir çekirdek, bir parşömen tabakası ve müsilaj bulacaksınız. Kabuk soyma terimi, çekirdekten parşömen tabakasının çıkarılması işlemidir.

Her katmanın çıkarılması ayrı ayrı yapılır ve tipik olarak üç veya daha fazla ayrı işleme aşaması gerektirir. Başlangıçta, “ıslak kabuklu” kahvenin şimdiye kadar işlenmesi, ıslak yöntemle neredeyse aynıydı.

Bununla birlikte, çekirdeklerin kurutulması söz konusu olduğunda, ıslak yöntemi kullanan diğer kahve üreten ülkeler, çekirdeklerin en az %11 nem içeriği kalana kadar kurumasını gerektirecektir - bu günler sürebilir ve çekirdekler bu aşamada nispeten kurudur.

Parşömen tabakası kırılgan olduğu için işlenmesi daha kolaydır ve çekirdekler bir sonraki aşamaya geçtiğinde çok daha hızlı çıkarılabilir.

İşte burada farklar ortaya çıkıyor.

Sumatra'daki değişken hava koşulları nedeniyle, çiftçilerin yağmur yağmadan önce yalnızca sınırlı bir penceresi var. Böylece, ıslak kabuklu çekirdekler sadece üç gün güneşte kurutulur ve nem içeriği yaklaşık %20-24'te kalır.

Hala çok fazla nem kaldığında, çekirdek suyla şişirilir ve dokunması yumuşak olur ve çekirdekleri parmağınızla sıkıca dürterseniz, kolayca ezilirler - ancak parşömen tabakası neredeyse kurudur.Nem ve hassas yumuşak çekirdek nedeniyle, yarı kuru parşömen işlemek için tasarlanmış özel bir soyma makinesi kullanılır. Bu makine, çekirdeğe yapışan nemli parşömeni çıkardığı için daha fazla güç gerektirir, bu da çıkarılmasını zorlaştırır ve işi yapmak için çok daha fazla sürtünme gerektirir.

Bu aşamada, soyma makinesi kahve çekirdeklerinin fermente edilmesine de yardımcı olur ve Sumatra kahve çekirdeklerinin bilindiği karmaşık bir toprak aroması yaratır.

Çekirdekler daha sonra kuruması için güneşte bırakılır ve yaklaşık %12-13 nem içeriğine sahip olana kadar fermantasyona yardımcı olmak için gece boyunca torbalarda saklanır.

Basitçe söylemek gerekirse - ıslak kabuk, kahve nemlendiricisini daha uzun süre bırakır

Kahve işlemenin çoğunun elle yapıldığını unutmayın - bu nedenle, dünyanın dört bir yanındaki kahve severleri en sevdikleri Sumatra kahvesiyle dolu tutmak için yapılan işin miktarını yalnızca hayal edebilirsiniz!

Tüm süreç için, kendisine adanmış tam bir makaleyi garanti edebilecek çok daha fazlası var. Ama umarım, bu size Endonezya'da ıslak teknenin nasıl yapıldığına dair hızlı ve anlaşılması kolay bir genel bakış sağlar.

Sumatra Islak Kabuk Soyma Eşsiz Karakteristikler Üretiyor

Bu çok aşamalı işleme yönteminin doğası ve yetiştirme ve işlemenin çoğunun bu kadar küçük bir ölçekte yapılması gerçeği nedeniyle - ev yapımı kabuk soyma makinelerinin kullanılmasına kadar ve birçok kavurma makinesi, karşı koymaya ve maskelemeye yardımcı olan koyu kavurmayı tercih eder. Bu belirli kökende bulunan yüksek varyans.

Sumatra kahvesine benzersiz özelliklerini, tatlarını ve aromalarını veren bu ıslak kahve işlemidir. Diğer kahveler notalarıyla bilinirken, Sumatra dolgun gövdeleri ve düşük asitliği ile karakterize edilebilir.

Lezzet profili tamamen kendisine aittir ve bu Endonezya kökenli kahveyi bu kadar benzersiz yapan da budur. Bu nedenle, mantar, nemli toprak, yosun ve sadece genel toprak tonlarının tatlarını ve aromalarını alırsanız şaşırmayın.

Comments


bottom of page