top of page

Soğuk Algınlığı İle Kahve İçilebilir Mi?


Havalar bu dönem oldukça değişkenlik gösteriyor. Bu durumda ister istemez soğuk algınlığını da beraberinde getiriyor. Kahve severler peki bu süreçte kahve tüketmeye devam edebilir mi?

Doktorlar, soğuk algınlığı sırasında kokulu ve canlandırıcı bir içecek almaktan kaçınmayı önerir. Viral rahatsızlıkların tedavisi sırasında kahvenin vücuda herhangi bir faydası olmayacağına inanıyorlar, ancak vasküler-kalp sisteminin çalışmasını karmaşıklaştırma gücü dahilinde.

Ek olarak, içecek daha önce gözlenmemiş olsa bile alerjik reaksiyona neden olabilir. Zayıflamış bağışıklık, gözlerde kızarıklık ve yırtılma ile tepki verebilir. İlginç bir şekilde, ARVI sırasında burun akıntısı ve göz kapaklarının kızarıklığı alerjilerden daha az yaygın değildir. Bu nedenle, zamanla alerjik reaksiyon belirtileri fark etmeyebilirsiniz.

Soğuk kahve?

Ancak, soğuk algınlığına işaret eden ilk endişe verici "çanlarda" bir fincan kahveden vazgeçmek için acele etmeyin. Eğer kalp rahatsızlığınız ve alerjik reaksiyonunuz yoksa zaman zaman kendinize bir kahve ısmarlayabilirsiniz. Ancak bu, genellikle sabahları içtiğiniz normal içecek değil, soğuk algınlığına karşı özel bir seçenek olmalıdır.

İçeceğin tarifi, şifa iksirinin faydalarını artıran bazı bileşenlerle desteklenmelidir. Kahve yapmak için sadece doğal bir ürün kullanmak çok önemlidir. Çözülebilir kahve pek doğru bir seçim olmayabilir. Yeri doldurulamaz biyolojik olarak aktif maddeler içeren yüksek kaliteli kahve olduğu için doğal kahve tületmelisiniz.

  1. Kakule ile kahve. Bu baharat genellikle kokulu anti-soğuk karışımlara eklenir. Taneleri damar-kalp sisteminin çalışmasını güçlendirir ve bağışıklık sistemini uyarır.

  2. Tarçınlı kahve. Baharatlı zayıf kahve, özellikle soğuk algınlığının erken evrelerinde faydalı olacaktır. Ayrıca, vücudun iç rezervlerini biriktirmek için sıcaklık düştükten sonra tarçınlı kahve güvenle tüketilebilir.

  3. Yıldız anasonlu kahve. Yıldız anason (baharatın diğer adı) genellikle öksürük karışımlarında kullanılır. Yıldız anason nefes almayı kolaylaştırır ve balgam söktürücü özelliğe sahiptir.

  4. Bir dilim limon ve bir çay kaşığı bal ile kahve. Böyle bir içecek, düşük sıcaklıkta çok yardımcı olur (baş ağrılarını hafifletir). Ayrıca burun akıntısını azaltır, nazofarenks şişmesini giderir ve bronşları temizler. Balın antienflamatuar ve antibakteriyel özellikleri vardır. Sadece limonlu ve ballı kahve hazırlarken, tatlandırıcının sıcak değil, soğutulmuş içeceğe eklendiğini unutmayın.

Sütün soğuk algınlığı için çok yararlı olduğu konusunda bir yanlış anlama var, bundan kahvede biraz sütün gereksiz olmayacağı sonucuna varabiliriz. Ancak böyle bir içecek hazırlamadan önce semptomları netleştirmeniz gerekir: boğazda ağrı ve ıslak öksürük varlığında, soğuk kahveye süt eklenmemelidir.

Lütfen dikkat: Bir fincan aromalı kahveyi her türlü lezzeti yemekle birleştirmeyi tercih ediyorsanız, soğuk algınlığı döneminde bunu reddetmelisiniz. Kekler, çikolatalar ve hamur işleri, vücudun sistemlerine ve organlarına ağır yük getiren çok yüksek kalorili ikramlardır. Ayrıca tatlı hamur işleri ve tatlılarda bulunan şeker boğazı tahriş eder ve öksürüğü kötüleştirir.

Boğaz ağrısı kahve tarifi

Soğuk algınlığının ilk belirtileri boğaza yayıldıysa (tahriş, ağrı veya karıncalanma varsa), aşağıdaki tarife göre bir iksir hazırlamanız önerilir:

  1. İnce öğütülmüş kahveyi bir bardak suya dökün. Karışımı kaynatın.

  2. Daha sonra cezveyi ocaktan alın ve kahveyi 2-3 dakika bekletin. Türk kahvesine 0,5 çay kaşığı ekleyin. kaliteli tereyağı, bir tutam tuz ve acı kırmızı biber. Cezveye ateşe verin ve içeceği tekrar kaynatın.

Uyarı: İçeceğin canlandırıcı etkisi olduğundan ve hastalık sırasında yeterince uyumanız gerektiğinden, içeceğin yatmadan 2-4 saat önce doğrudan içilmesi önerilmez.

Comments


bottom of page