top of page

Sifon Kahve Makinesi ile Kahve Demleme


Sifon brewer, kahve demlemenin muhtemelen en heyecan verici yoludur. Sifon demleme, ateş veya halojen ışınlı ısıtıcı, vakum etkisi ve hepsi çok heyecan verici olan süslü görünümlü laboratuvar ekipmanlarını içerir. 19. yüzyılın başlarında Almanya'da icat edilen sifon , tam gövdeli ve tam aromalı bardaklara yol açan tam daldırma kahve makinesidir. Sifonla kahve demlemek biraz meşakkatli olabilir o yüzden sifonla kahve demleme adımlarına bakalım.

Bir sifon kahve makinesinin temel olarak dört bölümü vardır; üst ve alt bölmeler, bir filtre ve bir ısı kaynağı. Alt hazneye demleme suyu eklenir ve ısı kaynağı (ateş veya halojen ışınlı ısıtıcı) ile ısıtılır. Su yeterince sıcak olduğunda, ondan gazlar kaçmaya başlar ve daha sonra demleme suyunu üst hazneye taşıyacak olan vakum oluşturulur. Üst hazne kahveyi demlemek için kullanılır. Demleme yapıldıktan sonra, alt bölmedeki havayı soğutacak olan ısı kaynağı kapatılır. Bu, kahveyi alt hazneye çekecek başka bir vakum yaratır ve kahve servise hazırdır!

Kahve yapmak gerçekten karmaşık ve zor gibi görünse de aslında o kadar da zor değil. Sadece alışmanız gerekiyor ve kahve demlemeye başlamadan önce sifon boşken birkaç kez oynamak iyi bir fikir olabilir.


Sifonla demleme aşamaları


1. FİLTREYİ TAKIN

Filtrede, aşağı çekmeniz ve klipsini huninin altına takmanız gereken bir zincir bulunur.

2. SU EKLEYİN

İşlerin biraz daha hızlı olmasını istiyorsanız, önceden kaynatılmış su kullanın. Bu tarifte 300 gram su kullanacağız, bunu bir terazi ile ölçün. Suyu ekledikten sonra alt haznenin dışını kurutun, böylece ısı uygulandığında küre çatlamasın.

3. SUYU ISITIN

Alt hazneyi ısı kaynağının (bütan brülörü veya halojen ışın) üstüne koyun. Isı kaynağını maksimuma çevirin ve huniyi tamamen takılmayacak şekilde alt bölmeye gevşek bir şekilde yerleştirin.

4. KAHVENİZİ ÖLÇÜN VE ÖĞÜTÜN

Suyu kaynatmak biraz zaman alabilir, bu nedenle kahvenizi ölçmek ve öğütmek için iyi bir zaman. Bu tarifte 20 gram kahve kullanıyoruz. Oldukça kaba öğütün

5. ÜST KISMI TAKIN

Su kaynamaya başlayınca huniyi alt hazneye takın ve "sıkıca" bir araya geldiklerinden emin olun.

6. KAHVENİZİ SUYA EKLEYİN

Suyun tepeyi doldurması birkaç saniye sürebilir (alt bölmede her zaman biraz su kalır). Üst kısım doldurulduktan sonra kahveyi suya ekleyin. Bir kaşık veya bambu çubukla iyice karıştırın ve zamanlayıcınızı başlatın.

7. DEMLEMEK

1:30 dakika demlemeye gidiyoruz. 45 saniye sonra kahveyi 2. kez iyice karıştırın.

8. ISIYI KAPATIN

1:30'dan hemen önce, ısıyı kapatın.

9. DÜŞÜŞ

Isıyı kapattığınızda, kahve tekrar dibe doğru çekilecektir. Düşüş 1:00 dk'ya yakın sürmelidir. Yani toplam demleme süresi 2:30 dk olacaktır.

10. KEYFİNİ ÇIKARIN!

Huniyi siyah tabana yerleştirebilir ve küreyi ısı kaynağının üstünden çıkarabilirsiniz. Parçalar sıcak olabileceğinden ve sıcak olacağından dikkatli olun. Dünyadan kahveyi bir gülümsemeyle servis edin ve tadını çıkarın!

Comments


bottom of page