top of page

Q-Grader Nedir, Nasıl Olunur?

Güncelleme tarihi: 31 Ağu 2023


Kahveye olan sevginiz, özel kahvelere olan tutkunuz keyifle yapacağınız bir mesleğe dönüşebilir. Ayrıca kahve konusunda uzmanlaşabileceğinizi biliyor muydunuz? Bunun için doğru sertifikaları alırsanız, Q-grader olabilirsiniz. Q not verenlerin ne yaptığını, bu unvanın neden var olduğunu ve Q not öğrencisi olmak için ne yapmanız gerektiğini bu yazımızda anlatıyoruz.

Q-grader nedir ve tam olarak ne yapar?

Kahve sınıflandırıcı veya kahve Q sınıflandırıcı olarak da adlandırılan bir Q sınıflandırıcı, kahve çekirdeklerinin tadına bakma ve kalitesini değerlendirme konusunda eğitim almış bir profesyoneldir. 'Q', 'Kalite' anlamına gelir. Bir Q sınıf öğrencisi, kahveyi SCAA: Amerika Özel Kahve Birliği'nin yönergelerine göre değerlendirir. Bu kılavuzlar sayesinde, ister Honduras'taki ister Endonezya'daki bir plantasyondan gelsinler, dünyanın her yerinden gelen kahveler objektif bir şekilde değerlendirilebilir. Kalite 0 ile 100 arasında bir puanla belirlenir. Kahve çekirdeklerinin kalitesi 80 ve üzeri puanla değerlendirildiğinde kahve kaliteli kahve olarak kabul edilebilir. Daha sonra Kahve Kalitesi Enstitüsü'nden bir sertifika verilir: dünya çapında var olan kahveler için en prestijli ödüllerden biridir. Bu, bir kahve üreticisi olarak almak istediğiniz takdirdir. Kalitenin bu şekilde tanınması, kahveyi ithalatçılar, kavurucular ve tüketiciler için çok daha ilginç kılmaktadır.

Bir Q-grade öğrencisi kahveyi değerlendirirken

neye dikkat eder?

Kahveleri kaliteleri açısından olabildiğince adil bir şekilde değerlendirebilmek için Q-sınıflandırıcıların katı gerekliliklere uymaları gerekir . Bunlar temel olarak kahve tadımının hazırlanmasıyla ilgili gereksinimlerdir. Örneğin, kahve çekirdeğinin depolanma alanındaki gereksinimleri, kahve ve su oranını ve suyun kalitesini düşünün. Q-sınıflandırıcılar ayrıca kalitenin sonuçlarını test etmek için bir tür kahve çekirdeğinin en az 5 örneğini değerlendirir. Q notlandırıcılar gereksinimlere ne kadar sıkı bağlı kalırsa, değerlendirme de o kadar objektif olur.

Hazırlık bittiğinde, kahvenin gerçek değerlendirmesi başlayabilir. Kahvenin tadımına ve değerlendirilmesine 'cupping' denir. Cupping sırasında Q-sınıflandırıcıaşağıdaki noktalara dikkat eder:

Koku/aroma Koku; kuru kahve çekirdeklerinin kokusudur, aroma ise kahvenin sıcak suyla temas ettiği zamanki kokusudur.

Tat Tat; burundan ağza giden tat tomurcukları ve retro-nazal aromalar aracılığıyla tüm tat duyumlarının birleşik bir izlenimidir. Yoğunluk, kalite ve karmaşıklık, Q sınıflandırıcının dikkate alması gereken önemli noktalardır.


Ağızda Kalan Tat

Kahve tükürüldükten veya yutulduktan sonra tat ve aromanın ağızda ne kadar süre kaldığına bakar. Kısa veya hoş olmayan bir tat, daha düşük bir puan anlamına gelir.

Asitlik Berrak bir tat olumludur, ekşi bir tat değildir. Asitlik, kahvenin canlılığına ve tatlılığına katkıda bulunduğunda en üst düzeydedir.

Gövde Kahvenin ağızda, esas olarak dil ve damak arasında algılanan dokunsal hissidir. Gövdeli bir kahve ağızda hoş bir his verir.

Denge

Dengeye bakıldığında kahvenin ağızda kalan tadı, asitliği ve gövdesinin ne kadar birlikte çalıştığı belirlenir. Birbirlerini tamamlayıp tamamlamadıkları veya birbirleriyle zıt olup olmadıkları kontrol edilir.

Tatlılık Tatlılık, tatlılıktan bildiğimiz gibi hoş, tam gövdeli tadı ifade eder. Bu durumda tatlının tersi ekşidir. Ekşi bir kahvenin biraz tatlılığı olacaktır ve bunun tersi de geçerlidir.

Temizlik/Temiz fincan Temizlik, kahvenin ilk alımından yutulmasına kadar geçen süre boyunca bir yudum kahveyi değerlendirir. Yudum boyunca kahve benzeri olmayan bir tat veya aroma algılanırsa, bu puanlara mal olur.

Tekdüzelik

Farklı fincan kahvelerin tatlarının tutarlılığı anlamına gelir. Başka bir deyişle, ilk fincan kahvenin tadı beşinci fincanla aynı mı?

Genel Q-ayırıcı burada kahveyle ilgili kişisel değerlendirmesini yapabilir. Başka bir deyişle, bütünsel bir bütünleşik değerlendirme talep edilir: kahveyi tatmanın toplam deneyimine odaklanan bir değerlendirmedir.

Kusurlar Kusurlar, kahvenin kalitesini düşüren tatları içerir. Bu hem koku hem de tat için geçerlidir.

Kahvenin değerlendirildiği puanların sırası

Q-sınıflandırıcı, kahveyi test ederken yukarıdaki listedeki noktaları rastgele seçemez. Bunun nedeni, değerlendirmenin her biri listeden bir veya birkaç noktadan oluşan 4 adımda gerçekleşmesidir.

Adım 1: Koku/aroma

Test sürecinin ilk adımında kahvenin kokusu ve aroması değerlendirilir. Kokunun kuru değerlendirmenin, aromanın ise ıslak değerlendirmenin altına düştüğü bir kuru ve ıslak değerlendirme olmalıdır. Bu, aromanın kalitesinin kuru, öğütülmüş çekirdeklerin koklanmasıyla belirlendiği ve aromanın kalitesinin 'ıslak kahve' tarafından belirlendiği anlamına gelir (yani öğütülmüş kahve çekirdekleri sıcak suda çözüldüğünde). Bunun için farklı gereksinimler vardır. Örneğin, Q-sınıflandırıcı, çekirdekler öğütüldükten sonra 15 dakika içinde çekirdeklerin kuru kokusunu değerlendirmelidir.

Adım 2: Tat, ağızda kalan tat, asitlik, gövde ve denge

Bu kısımları değerlendirirken, Q-sınıflandırıcı kahvenin tadına bakarak başlar. Kahve ağıza, ağız bölgesini mümkün olduğunca kaplayacak şekilde, özellikle dil ve damağı kaplayacak şekilde alınmalıdır. Q-sınıflandırıcının puanları yukarıdaki sıraya göre değerlendirmesi önemlidir. Çünkü tat ve ağızda kalan tat, asitlik, vücut ve dengeden farklı (daha yüksek) bir sıcaklıkta değerlendirilmelidir. Tat ve ağızda kalan tat 71,1 santigrat derece (160 Fahrenhayt) sıcaklıkta ve asitlik, gövde ve denge 60 santigrat derece (140 Fahrenhayt) sıcaklıkta belirlenir.

3. Adım: Tatlılık, tekdüzelik ve temizlik

Kahvenin sıcaklığı yaklaşık 37.8 santigrat dereceye (100 Fahrenheit) düştüğünde, tatlılık, homojenlik ve temizlik değerlendirilebilir. Q-sınırlayıcı, her bir fincan kahve için bir değerlendirme yapar, böylece her bir puan bileşeni için (yani tatlılık, homojenlik veya temizlik) fincan başına 2 puan verilebilir. Alınabilecek maksimum puan 10'dur.

Adım 4: Genel ve Kusurlar Kahvenin sıcaklığı 21 santigrat dereceye ulaştığında değerlendirme durmalıdır. Bundan önce, genel puan ve kusurlar bu nedenle belirlenmelidir.

Adım 5: Puanlama

Son olarak, noktalar birlikte eklenir. Kusurlar için yapılan kesintiler hesaplanıp toplam puandan düşüldükten sonra nihai puan bilinir. Hangi sonuçlar mümkündür ve bunlar ne anlama gelir? Ve – bizim için en ilginç soru – Q-grader puanına göre kahve ne zaman Özel Kahve olarak adlandırılabilir?

Olası sonuçlar 90 – 100Olağanüstü/MükemmelÖzel Kahve

85 – 89,99 Mükemmel/Mükemmel Özel Kahve

80 – 84.99 Çok iyi

80.0 Özel Kalitenin Altında/Özel Kahve Seviyesinin Altında

Q-graders: Neden var?

Zevkler tartışılmaz değil mi? Bazıları Brezilya Arabica çekirdekleriyle yapılan özel kahveyi sever, bazıları sevmez. Ancak dünyanın her yerinden kahve çekirdeklerini gerçekten dürüstçe karşılaştırmak istiyorsanız, bir referans çerçevesine ihtiyacınız vardır. Q-grader değerlendirmesi ve SCA'dan alınan sertifika tam olarak bunu sağlıyor: kahve hakkında konuşma ve kahveyi değerlendirme şeklinizi standartlaştıran güvenilir bir referans çerçevesi. Bu yüzden hala tat konusunda biraz tartışma olabilir.

Q sınıfı öğrencisi nasıl olunur?

Bu kulağa hayalinizdeki iş gibi geliyor mu? Öncelikle, eğitimin ilk yarısı çeşitli atölye çalışmaları ve eğitim kurslarından oluşan altı günlük bir eğitimden oluşmaktadır. Yeşil ve kavrulmuş kahve çekirdeklerinin teorisi, duyusal becerileri ve değerlendirilmesi ile ilgili 20 (!) test uygulanmaktadır. Kriterler katıdır, gerekli yeterlilikler çoktur ve tüm sınav süreci oldukça yoğundur. Ve eğer bir Q-grader olarak unvanınızı aldıktan sonra, hayatınızın geri kalanına hazır olduğunuzu düşünüyorsanız: ne yazık ki durum böyle değil. Eğitim sertifikası 3 yıl geçerlidir. 3 yıl sonra özel bir tazeleme kursuna katılmalı ve becerilerinizi tekrar kanıtlamalısınız. 3 yıllık lisansınızın süresi dolduktan sonra 5 yıl içinde bu dersi tekrar alıyorsunuz. Daha sonra 6 günlük kursa tekrar katılıp, başka bir sınava girmeniz gerekir.

Eğer başarılı olursanız o zaman çok güzel bir işiniz var demektir.

Comments


bottom of page