top of page

Profesyonel Kahve Ekipmanları; Dipsiz Portafiltre Kullanımının Faydaları


Başlangıç ​​olarak dipsiz bir #portafiltreye yatırım yapmanızı tavsiye edebiliriz. Bu muhtemelen satın alabileceğiniz en iyi satış sonrası kit parçalarından biri olacak.

Espresso makineniz için yeni bir portafiltre seçmeyi pek düşünmediniz, çünkü makinenizle birlikte gelende yanlış bir şey yok mu?

Hayır, verilen ağızlı portafiltrede bir sorun yok. Ancak, dipsiz bir portafiltrenin espresso shot'ınızı nasıl iyileştirebileceğini anladığınızda, neden daha önce almadığınızı merak edeceksiniz.

Dipsiz bir portafilter filtresi (veya çıplak portafilter olarak da adlandırılır) , çekim yaparken birçok tahminde bulunmanın harika bir yoludur.

Genellikle neyin gizlendiğini görmenizi sağlar ve espresso çekme becerilerinizi hassas bir şekilde geliştirmenize olanak tanır.

Bir barista, kahve profesyoneli veya özel kahveden hoşlanan biriyseniz, dipsiz bir portafiltrenin önemini bilirsiniz. Eğer değilseniz, neden birine yatırım yapmanız gerektiğini ve size sağladığı faydaları öğrenmek için okumaya devam edin.


Dipsiz Portafilter Nedir?

Espresso kahve makinenizle birlikte gelen portafiltrenin alt kısmından bir veya iki ağızlık çıkması muhtemeldir. Portafiltre tamamen kapalıdır ve çıkış uçları espresso ekstraksiyonunun doğrudan fincanınıza akmasını sağlar. Bazı ekonomik makineler, yeni başlayanlar için harika olan basınçlı bir portafiltre ile birlikte gelir.

Bir portafiltre, filtre tamamen açıkta olduğunda, alt taraf açık olduğunda ve hiçbir çıkış ağzı olmadığında "dipsiz" veya çıplak olarak sınıflandırılır.

Dahili filtre sepetinin alt kısmı görülebilir ve çıkış uçları olmadan tamamen “çıplak” görünür, bu nedenle adına çıplak denilmiştir. Sepet çıkarıldığında, sağlam bir metal halka ve bir tutamağa sahip olursunuz.

Açıkta kalan her şeyle, espressonuzun kahve diskinizden nasıl aktığını ve nasıl oluştuğunu görebilirsiniz.

İdeal olarak, portafiltre sepetinin ortasında oluşan ve çıkan sağlam bir espresso akışı hedeflemelisiniz.


Dipsiz Portafiltrenin Faydaları Nelerdir?

Diyelim ki mükemmel espresso çekimi yapmayı öğreniyorsunuz veya tekniğinizi geliştirmek ve sürekli olarak daha iyi çekimler yapmak istiyorsunuz.

Bu durumda dipsiz portafiltre değerli bir öğrenme aracı olacaktır. Kahveniz hakkında daha fazla bilgi vermenize yardımcı olur ve ekstraksiyon işleminizde neyin yanlış gittiğini anlamanızı kolaylaştırır.

Suyun sıkıştırılmış kahve diskinizden nasıl geçtiğine dair doğrudan ve engelsiz bir görüşe sahip olacaksınız.

Normal çıkışlı bir portafiltre kullanarak aksi halde görüntüden gizlenecek olan kanal oluşturma gibi hataları açıkça göreceksiniz.

Kusurlar Açığa Çıktı

Ekstraksiyon işlemini açığa çıkararak espressonuzdaki kusurların nerede olduğunu görebilir ve ardından gerektiği gibi ayarlamalar yapabilirsiniz.

Sepetin ortasına yakın bir yerde diskten çıkan ince, aerodinamik bir kahve koleksiyonu arıyor olmalısınız.

Örneğin, kahvenizin fışkırdığını ve garip açılardan fışkırdığını fark ederseniz, diskinizin düzgün bir şekilde sıkıştırılmadığını ve suyun daha az direnç gösterdiğini ve kanalların oluştuğunu bilirsiniz.

Kurcalanmış bir diski mükemmelleştirirken kanal oluşturma büyük bir sorundur. Tutarsız veya yanlış öğütme boyutu veya hatta kahvenin altında veya aşırı dozu da kanallaşmaya neden olabilir.

Tecrübeli profesyoneller bile genellikle kahve telvesinin eşit şekilde sıkıştırılmasıyla mücadele eder .

Espresso çekimlerinizde, birden fazla akışın geliştiğini veya akışın bir tarafta toplandığını fark ettiğinizde kolayca tanımlanabilecek olan kanallaşma sorunu olduğunu fark ederseniz, sorunu çözmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

Dozlama sırasında portafiltreyi dairesel hareketlerle hareket ettirerek çekilmiş kahvenizi portafiltrenin içinde daha eşit bir şekilde dağıtmayı deneyin. Veya kahvenizi eşit olarak dağıtmak için kurcalama yerine düzleştirici kullanmayı deneyebilirsiniz .

Bunu doğru yaptığınızda ve yönlendirmeyi ortadan kaldırdığınızda, atışlarınızın güzelce aktığını göreceksiniz ve kahveniz çok daha lezzetli olacak.

Dipsiz bir portafiltre kullanmanın bir başka yararı da, espressonuzun rengine, sepetten zorlanırken kuşbakışı bakmanıza izin vermesidir.


Kaplan çizgileri, değişen koyu ve açık kahve çizgilerini fark edeceğiniz yerdir; bu, iyi çekilmiş bir espressonun iyi bir göstergesidir.

Sıradan bir portafiltre üzerindeki çıkış uçları tüm bu görsel göstergeleri gizleyecek ve espresso kahvenizdeki sorunları teşhis etmeyi çok daha zor hale getirecektir.

Espresso atışınızda neyin yanlış gittiğini anlamaya çalışmak, tam bir tahmin çalışması olacaktır.

Zahmetsiz Temizlik

Dipsiz bir portafiltreyi temizlemek, emzikli bir portafiltreye kıyasla çok daha kolaydır.

Dipsiz portafiltreler sadece metal bir halkanın içindeki bir sepettir. Zeminlerin sıkışması için daha az yerleri vardır ve hızlı bir durulamadan sonra, içeride kalmış herhangi bir artık kalmadığına dair içiniz rahat olacaktır.


Pek çok barista, espressonun çekildiğini ve oluştuğu ve düşerken geliştiğini izlemek için dipsiz portafiltreyi kullanmaktan keyif alıyor.

Espresso değişkenlerinizi ayarladıktan ve zaman harcadıktan sonra, tüm sıkı çalışmanızın etkileyici, hatta akıcı, zengin bal rengi bir espresso ile karşılığını verdiğini görmek tatmin edici.


Dipsiz Portafiltrenin Dezavantajları Var mı?

Buraya kadar her şey kulağa harika geliyor. Neden bu tip portafiltreyi en iyi espresso kahve makineleriyle birlikte göndermiyorlar !

Ne yazık ki, hepsi olumlu değil.

Dipsiz portafiltrenin birkaç dezavantajı ve sizi onları kullanmaktan alıkoyabilecek bazı can sıkıcı değişiklikleri vardır.

Karşılaşacağınız en büyük sorunlardan biri, tüm değişkenleri ( öğütme boyutu, sıkıştırma basıncı vb. ) doğru şekilde belirlemezseniz çok fazla karışıklıktır.

Espresso akışını yönlendirecek bir çıkış ucu olmadığı için, portafiltrenin kenarlarından basınçlı sıcak kahveyi çekerek diskinizdeki herhangi bir kusur kendini belli edecektir.

Ama pratik mükemmelleştirir.


Mükemmel bir öğütme işlemi yaptıysanız, topraklarınızı eşit şekilde dağıttıysanız ve ideal sıkıştırma basıncında ustalaştıysanız, herhangi bir sorunla karşılaşmamalısınız.

Dipsiz bir portafiltre ile espressonuzu bölmek daha zor olacak.

Çift ağızlı olmadan dağınık olabilir ve bu çabaya değmez. Aynı anda iki tek shot espresso yapmak istiyorsanız normal bir portafiltre kullanmalısınız.


Dipsiz Portafiltreler ve Normal Ağızlı Portafiltreler

Bu yazıyı buraya kadar okuduysanız, dipsiz portafiltrenin artılarını ve eksilerini ve normal ağızlı çeşitlere kıyasla faydalarını zaten anlayacaksınız.

Şahsen ben dipsiz, çıplak bir portafiltre kullanmayı tercih ediyorum çünkü daha büyük kabarcıklar ve daha fazla tüy içeren daha iyi bir krema aldığımı görüyorum. Bununla birlikte, normal bir portafiltre kullanırken, kremanın musluklardan akarken daha fazla bozulduğunu ve daha ince bir dokuya dönüştüğünü görüyorum.

Ayrıca çıplak filtre kullanmanın görsel yönünü de unutmayalım.

İster espresso yapma becerilerinizi geliştirmeye çalışıyor olun, ister fincanınızdaki altın sıvı havuzunu izlemeyi seviyor olun, dipsiz portafiltre, kahve demleme cephaneliğinize harika bir katkı olacaktır.

Çıplak/dipsiz bir portafiltre kullanarak öğrendiğiniz tüm becerilerin normal bir portafiltreye de aktarılabileceğini unutmayın.

Sıradan bir portafiltreden çekilen bir espresso shot'ın tadı daha kötü olmaz, belki altın kremada hafif bir azalma olabilir; Görünümden gizlendiği için herhangi bir sorun göremezsiniz veya düzensiz çıkarmayı fark edemezsiniz.

Commentaires


bottom of page