top of page

Latte'nin Sütlü Kahveden Farkı Nedir?


Sıradan sütlü kahvenin nasıl latte haline geldiğinin hikayesi;

Standartlaştırılmış latte tarifinin Kaliforniya'da XX yüzyılın 50'lerinde ortaya çıktığı genel olarak kabul edilir ve bu içecek 80'lerde Jerry Baldwin, Zev Siegl ve Gordon Bowker'ın latte dahil ilk kahve dükkanını açtığı Seattle'da gerçek popülerlik buldu.

Ama her şey çok daha erken başladı. Kesin konuşmak gerekirse, caffe latte İtalyanların espresso makinesinin icadından çok önce içmeye başladıkları ev yapımı bir içecektir. Latte'nin ilk sözü, 1867'de Amerikalı yazar William Dean Howells'in "İtalya'da Yolculuk" adlı biyografik makalesinde yer aldı. İtalyanlar (özellikle İtalyan kadınları) aile öğle ve akşam yemeklerinde çocuklara genellikle bir süt kokteyli ve az miktarda kahve verirlerdi, böylece kafein tarafından çok fazla rahatsız olmazlar, ancak yine de yeterince enerjik hissederlerdi.


20. yüzyılın başında, sütlü kahve, diğer Avrupa ülkelerini güvenle fethetti. İspanya'da café con leche olarak bilinirken , Almanya ve Avusturya-Macaristan'da Milchkaffee adı altında servis edildi . Tarifler biraz farklıydı, ancak iki ana malzeme vardı. Taze demlenmiş kahve ve süt. Ancak, hala "ev yapımı" idi, restoranlarda ve kafelerde nadiren hazırlandı.

İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinden ve espresso barlarının İtalya'ya yayılmasından sonra bile, latte halkın favorisi olmadı. Hafif tatlı tadı ile ristretto, zengin espresso veya kapuçino içmeyi tercih ettiler. Ancak İtalya'dan Amerika'ya bir göçmen dalgası geldiğinde, latte, vatan hasreti çeken İtalyanlar için bir "ipucu", geçmiş bir yaşamın mutlu bir hatırası haline geldi.


1956 yılında, Caffè Mediterraneum, Berkeley, California'daki İtalyan kitapçı II Piccolo'nun içinde açıldı. Barmen Lino Mejorin ilk önce sıradan ılık sütle değil, süt köpüğü ile latte yaptı ve hem yeni hem de düzenli müşteriler içeceği sipariş etmeye başladı. Tarif ülke çapında yayılmaya başladı ve yavaş yavaş Seattle'a ulaştı ve burada ilk kahve dükkanı sahipleri onu teknolojik haritalarına dahil etti.

Latte, ilk hecedeki vurgu ile telaffuz edilir. Bu İtalyanca kelime "süt" anlamına gelir. Dünyanın her yerinde bir latte sipariş etmek size çok sevilen bir kahve içeceği getirecektir, ancak İtalya'da şaşırmış bir barista size bir fincan soğuk veya ılık (seçiminize göre) süt verecek, kahve değil. İtalyan versiyonu kulağa latte macchiato (latte macchiato) veya cafe latte (kahve latte) gibi geliyor.


Bir latte, kapuçino ve diğer içeceklerden nasıl farklıdır?

Latte, diğer birçok kahve içeceği gibi, en yaygın espressoya dayanır. Bu nedenle, bir moka pot yardımıyla ve sıradan cezve kahve temelinde latte hazırlayabilirsiniz.

Standart tarif, aşağıdaki bileşen oranını önerir: Güzel bir köpük başlığı oluşturmak için 1/4 espresso (30 ml), 2/4 ılık süt ve 1/4 köpüklü süt. Karşılaştırma için: Birçok kişi tarafından sevilen bir kapuçinoda çok daha az süt vardır. Oranları 1/3 espresso, 1/3 ılık süt ve 1/3 süt köpüğüdür.


Bir tür latte antipodu olarak kabul edilebilecek başka bir sütlü içecek daha var - bu flat white olarak bilinen bir içecektir . 2 shot espresso (60 ml) ve 110 ml sütten oluşur, küçük baloncuklarla köpürtülür.


Latte macchiato

Latte macchiato, aynı lattenin bir çeşididir, ancak içeceğin hazırlanması için biraz farklı bir sıraya sahiptir. Geleneksel bir lattede tüm malzemeler karıştırılır ve latte macchiato katmanlarıyla ünlüdür.

Birinci katın sıcak süt, ikinci katın bir shot espresso ve üçüncü katın köpüklü süt olduğu uzun bir cam kadehte servis edilir. Bu basitçe elde edilir: önce süt köpükle dökülür ve ardından kahve içinden geçirilir. Farklı yoğunluk ve daha yüksek sıcaklıktan dolayı espresso sütle karışmaz. Genellikle böyle bir içeceğe tatlı şuruplar eklenir: vanilya, çikolata, nane, beyaz çikolata veya karamel...

Macchiato, İtalyanca'da "lekeli" anlamına gelir. Ve bu isim bir sebepten dolayı verildi: sonuç olarak, beyaz süt köpüğü üzerinde kahverengi bir kahve lekesi görünmelidir.


Baharatlı latte

Herhangi bir kafede bir hit "kış" içeceği. Bu özellikle tatlı ve kokulu zencefil veya öğütülmüş baharatlarla (zencefil, karanfil, tarçın ve kakule) zencefilli latte için geçerlidir. Espresso'ya sütün içine dökülmeden önce veya evde hazırlama durumunda kahveye demleme sırasında eklenirler.


Buzlu latte

Bir kahve dükkanı baristasının bulduğu, sıcak yaz günleri için bir latte'nin yaz versiyonu. "Buzlu" kahve için kesin bir tarif yoktur, ayrıca 100'den fazla hazırlık çeşidi vardır.

En basit tarif, 1 shot soğutulmuş espresso (30 ml), 130 ml soğuk süt, 2-3 buz küpü ve isteğe bağlı şurup gerektirir. Süt köpürmez, ancak bir bardağa dökülür, daha sonra oraya bir tatlandırıcı (şurup veya toz şeker), buz ve kahve eklenir. Aşırı sıcakta bile tazelenebilen canlandırıcı, hafif ve serin bir içecek ortaya çıkıyor.

Latte nasıl ve ne ile servis edilir?

Normal latte, ısıyı iyi tutan ve kahvenin uzun süre sıcak kalmasını sağlayan 150-250 ml hacimli porselen veya seramik fincanlarda servis edilir. Latte macchiato'nun popülaritesi nedeniyle birkaç yıl önce uzun cam bardaklarda servis yapmak modaydı, ancak şimdi bu eğilim yavaş yavaş kayboldu. Bununla birlikte, latte hala İrlanda bardaklarında servis edilir, çünkü daha çok kahve ve milkshake ile ilgilidir ve bu durumda kahvenin sıcaklığı, örneğin espresso veya kapuçino kadar önemli değildir.

Daha önce içeceğin katmanlarını karıştırmanın geleneksel olmadığına inanılsa da, modern kahve gelenekleri müşteri için lezzetli olduğu sürece karıştırmaya oldukça izin veriyor.


Geleneksel olarak, latte genellikle keklerle birlikte sipariş edilir, ancak sütlü tatlılık, tatlı tatlılarla iyi gitmez. Uzmanlar bu içeceği ekşi meyveli kekler, makaronlar veya lor ve peynir bazlı tatlılarla eşleştirmenizi tavsiye ediyor (limonlu cheesecake mükemmel!).

Ancak latte'nin, özellikle karamelli latte ve muadillerinin çeşitli şurupların eklenmesiyle birlikte başlı başına bir “tatlı” içeceği olduğu unutulmamalıdır. Kalori içeriği 180 ila 250 kcal arasındadır. Bardağın hacmine, sütün yağ içeriğine ve ilave tatlandırıcının varlığına bağlı olarak. Bu nedenle, kendiniz için sağlıklı bir yaşam tarzı seçtiyseniz, farklı bir kahve türüne (Americano ve espresso kalori içermez) veya hafif, düşük kalorili tatlılara geçmeye değer olabilir.


Latte sanatı: sadece süt köpüğü üzerindeki kalpler değildir

Adından da anlaşılacağı gibi, latte sanatı süt köpüğü üzerine görüntü oluşturma sanatıdır. Böyle bir "sanat" bir kahve içeceğinin tat özelliklerini azaltabilse de, kahve dükkanı müdavimlerinin desensiz bir latte veya kapuçino seçme olasılığı daha yüksektir.

Toplamda, diğer tüm daha karmaşık kompozisyonların ortaya çıktığı üç ana çizim vardır - bu bir eğrelti otu, bir lale ve bir kalp. Özel hareketlerle espressoya dökülen ince bir köpüklü süt akışıyla oluşturulurlar. Bu sanatta ustalaşmak oldukça zordur (ama mümkün). Evde, özellikle acemi bir barista için zor olacaktır: ilk olarak, doğru köpük kremalı bir kahve makinesinden bir espressoya ihtiyacınız var ve ikincisi, sabit, kullanımı kolay bir köpük için yağlı süte ihtiyacınız var. içeriği %3,2-4 ve protein (laktoz) içeriği %3 -3,5. Ayrıca bir sürahiye (süt için özel bir metal sürahi), bir kapuçinoya ve bir mutfak termometresine ihtiyacınız olacak.

Bununla birlikte, birkaç ay boyunca antrenman yapmak istemiyorsanız, birkaç şablon satın alarak (veya kartondan yaparak) daha kolay bir şekilde latte üzerinde güzel çizimler oluşturabilirsiniz. Çizimler ayrıca öğütülmüş tarçın, kakao tozu veya rendelenmiş çikolata gerektirecektir.Comments


bottom of page