top of page

Latte Art Nedir?


Fark etmiş olabileceğiniz gibi, #Kahve Dükkanları büyük şehirlerde giderek daha fazla gelişiyor. Bu kuruluşlar, bizi basit bir fincanda bir yolculuğa çıkaran küçük baloncuklardır. Bir sabah matcha çayı içerek Japonya'ya gidiyoruz, ertesi gün Etiyopya'nın ünlü Sidamo'su ile Afrika'ya uçuyoruz...

Ama hepsi bu kadar değil… Bu kahvehanelerde sadece en tutkulu ve deneyimli baristaların ustalaştığı eşsiz bir sanat var … Bu sanat bizi büyüler, hayrete düşürür ve öğrencilerimizi damak tadımızdan daha çok sevindirir. ! Tabii ki Latte Art'tan bahsediyorum !

Latte art'ın ne olduğunu, sıra dışı fincanlar yapmanın şartlarını ve var olan farklı latte art tekniklerinin neler olduğunu göreceğiz. Ayrıca profesyonel ekipman olmadan evde #Latte #Art'ın nasıl yapıldığını da göreceğiz !

Peki Latte Art nedir?

Basit bir bardağın yüceltilmesinden oluşan bir işlemdir . Barista, müşterilerinin her biri için benzersiz ve geçici bir resim çiziyor. Boş bir tuval üzerindeki bir ressam gibi, çalışmalarını bir espressodan geliştiriyor.

Kusursuz olması gereken bir süt köpüğünün yardımıyla bazen bir kalp, bazen bir gül, bazen bir kuğu çizer... Güzel fincan tasarımları gerçekleştirmek herkese göre değil! Çok sabır, çalışma ve yüksek standartlar gerektirdiği için gerçek bir tutkun olmalısınız (litrelerce sütten bahsetmiyorum bile!).

Doğal olarak, her çizim için gerçekleştirilecek farklı jestlerin tekrarlanan eğitimini düşünüyoruz. Ama bunu düşünmeden önce, barista kahve ve süt olan iki hammaddesini mükemmelleştirmede ustalaşmalısınız.

Başarılı Bir Latte Art İçin İki Koşul

Latte Art, ancak iki koşul yerine getirildiğinde mümkündür : başarılı bir espresso ve mükemmel kontrollü süt köpüğü.

İlk koşulla ilgili olarak, başarılı bir espressoya yol açacak veya izin vermeyecek bir sürü faktör var. İyi bir espressonun başlangıç ​​noktası kahvenin kendisidir. Kahvenizin türünü ve menşeini seçmek önemlidir . Başarılı bir latte sanatının gerçekleştirilmesi için gerekli olan güzel bir krema (espresso üzerine krema) için belirli karışımlar daha elverişli olacaktır . Genellikle daha tutarlı bir krema sağlamaya meyilli olan Robusta kahvesinin bir kısmından oluşan bir karışım (kahve karışımı) seçeriz.

Ardından kavurma , kremanın kıvamını ve kalıcılığını da etkileyebilir . Böylece, koyu kahve (çok kavrulmuş) kullanılması daha fazla krema üretecek ve dolayısıyla latte sanatı için daha uygun olacaktır.

İdeal olarak, kahve taze ve ince öğütülmüş olmalıdır . Öğütme ne kadar ince olursa, kremanın latte sanatı için kullanılması o kadar ilginç olacaktır. Krema açık kahverengi, nispeten kalın olmalı ve ekstraksiyondan sonra birkaç dakika kalmalıdır.

Süt köpüğü

Latte art yapmak için baristanın ustalaşması gereken ikinci temel unsur süt köpüğünün kalitesidir. Yine, güzel, pürüzsüz ve kremsi bir süt köpüğü elde etmek için gerekli mükemmelliğe ulaşmak için önemli bir teknik bilgi ve sağlam bilgi gerekir .

İyi süt köpüğü yapmak için doğru süte ihtiyacınız var ! Bazıları, belirli bir süt türünü kullanmanıza gerek olmadığını ve yağsız sütle köpürtebileceğinizi söyler. Bununla birlikte, yağsız sütün bileşimi ve tam yağlı sütün bileşimi büyük ölçüde farklılık gösterir. Bir süt yağ asitleri açısından ne kadar zenginse, elde edilebilecek süt köpüğü o kadar çok latte sanatına uygundur. Bu nedenle tam yağlı ve kaliteli süt tercih edilmelidir.

Süt seçildikten sonra, barista şimdi onu espressosunu kapuçinoya dönüştürecek olan pürüzsüz ve parlak bir köpüğe dönüştürmelidir. Bunu yapmak için, daha fazla viskozite için daha önce sütünü soğuk tutmuş olacaktır . Ve bu önemlidir çünkü köpüğü pürüzsüz hissettirecek olan bu viskozitedir.

Basitçe söylemek gerekirse, elde etmek istediğimiz süt köpüğü binlerce minik hava kabarcığından oluşuyor. Bu hava kabarcıkları sütü oluşturan yağlar tarafından sıkıştırılmalı ve birbirine bağlanmalıdır. Bu yağlar düşük sıcaklıklarda daha viskozdur. Bu nedenle sütü mümkün olduğunca taze kullanmak gerekir.

Bu nedenle barista, sütünü ısıtmak ve köpürtmek için profesyonel makinesine entegre buhar ağzını kullanır.

Bir termometre veya sadece dokunuşu kullanarak sıcaklığı kontrol edebilmelidir . Genellikle baristalar ellerini kullanır ve doğrudan sürahinin üzerine koyar. Süt, elinizi sürahi üzerinde tutamayacak kadar sıcak olduğunda, sıcaklık iyidir ve emülsiyon durdurulmalıdır. Sütü çok fazla ısıtmak cappuccino veya latte tadını tatsız hale getirebilir.

Barista, emülsifiye ederken buhar memesinin süt yüzeyinin hemen altında kalmasını sağlamalıdır . Böylece çok büyük baloncuklardan kaçınacaktır. Köpük oluştukça, sürahinizi kademeli olarak yükseltmeniz ve bu nedenle sıvı sütün yüzeyinin çok altında kalması için buhar memenizi süt köpüğüne biraz daha batırmanız gerekecektir. Yeterince süt köpüğü olduğunda barista duracaktır.

Espresso ve süt köpüğünün buluşması

Şimdi baristamızın sol elinde espressosunun bulunduğu fincan, sağ elinde de süt sürahisi var. Şimdi, istediği tasarımı yaratmak için süt köpüğünü espressoya dökmeyi içeren son işleme başlamalıdır.

Ve bir kez daha, onun deneyimi her şeyi değiştirecek. Elinizi latte art'ta denediyseniz, "basit" küçük bir kalbi bile ilk denemede mükemmelleştirmenin neredeyse imkansız olduğunu bilirsiniz. Pratik gerektirir. Bol pratik.


Commentaires


bottom of page