top of page

Kovboy Kahvesi Nedir?


Genel olarak, kahve demleme, esas olarak kahve çekirdeklerini bir içeceğe dönüştürme işlemidir. En sevdiğimiz demleme yöntemlerine ve tercihlerine alışmış olsak da , harika bir fincan kahve yapmak için kullanılabilecek çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemlerden bir tanesi de “kovboy kahvesi” olarak bilinir. Bu isim, vahşi sınırda güderi çadırlarda yaşayan maceracıların vizyonlarına ilham verse de, yöntem dünyanın her yerindeki insanlar tarafından kullanılıyor. Kovboy kahvesi, ormanda kamp yapmaktan arkadaşlarla yeni bir şeyler denemeye kadar çeşitli amaçlara ve durumlara hizmet eder. Bu içeceği son çare bir yöntem olarak düşünmek cazip gelebilir, ancak iyi yapılırsa, sonuçlar şaşırtıcı derecede gurme, içimi kolay ve yapımı kolay harika bir kahvedir. Ticari bir sanat yönetmeni ve kovboy olan Vaughn Robison ile Sprudge röportajına göre, insanlar bu içeceği zengin tarihi için seviyor. “Bence kültürel çekim büyük ölçüde ya fayda temelli bir yaşam tarzının arkaik, kültürel temas noktalarını korumaya çalışan inatçı kovboylardan ya da Batı yaşam tarzının dışında yaşayan ama aynı zamanda onu ölmekte olan bir zanaat olarak görenlerden gelen bir şey. korunmalıdır” diyor.

KOVBOY KAHVESİ NASIL YAPILIR?

Kovboy kahvesi esasen filtresiz French press kahvesidir. Tipik olarak, bu içecek bir kahve makinesinin (veya elektriğin) kolayca bulunmadığı bir kamp alanında, açık alevde, patikada veya kamp alanında yapılır. Bu basit kovboy kahvesi demleme yöntemi, cesur ve lezzetli, harika bir tatma fincan kahve yapar. Yola çıkmadan önce, kupanıza ve seçtiğiniz cezveye ne kadar su sığdığını ölçün. Bu, hazır olduğunda fincanınızı aşırı doldurmanıza engel olacak ve ihtiyacınız olan kahve miktarını size bildirecektir.

  1. İstenilen miktarda suyu bir tencerede kaynatın

  2. Kaynadıktan sonra, tencereyi ateşten alın ve 30 saniye bekletin (bu, kahve demlemek için en iyi sıcaklık olarak kabul edilen 200 C°

  3. Her 8 ml sıcak su için 2 yemek kaşığı çekilmiş kahve ekleyin

  4. Karıştırın

  5. 2 dakika bekleyin

  6. Tekrar karıştırın.

  7. 2 dakika kahve telvelerinin dibe çökmesine izin verin.

  8. 4 dakika demlemeden sonra ½ su bardağı soğuk suyu üzerine dökün

  9. Kahveyi yavaşça bir bardağa dökün, böylece kahve telvesi tencerenin dibinde kalır.

  10. Keyfini çıkarın!

Comments


bottom of page