top of page

Kenya AA Kahve Nedir?


Kenya, çok iyi organize edilmiş kahve kooperatifleri ağıyla tanınır. Bu sistem, çoğu küçük çiftçi olan yaklaşık 150.000 üreticiden oluşan bir ağda yetiştirme, işleme ve üretim ihale yöntemleri açısından dikkate değer bir tutarlılık oluşturmaktadır. Kenya'nın ana kahve bölgelerinin yüksek rakımlı plato topografyası, asidik topraklarla birleştiğinde Arabica kahvesi için mükemmel yetiştirme koşulları sağlar. Tüm Kenya kahvesi öncelikle elek boyutuna göre sınıflandırılır (kahve çekirdeğinin boyutu ne kadar büyükse, nitelik ne kadar yüksekse) ölçüm işlendikten hemen sonra yapılır, ardından haftalık müzayede şu adreste yapılır: Nairobi'den borsa kahvesi. AA notu, taramaya dayalı en üst nottur. Sınıflandırmadan sonra, AA için iki genel kalite ayrımı vardır: Üstün veya Artı Kalite Elde edilen kupayı etkilemediği sürece yalnızca minimum miktarda küçük kusurlara izin verilir. Tipik olarak deniz seviyesinden 1400 – 1900m yükseklikte, SL-34 çeşidinde yetiştirilir. Yüksek kaliteli kahveler genellikle küçük kooperatiflerden gelir ve ayrı partiler halinde açık artırmaya çıkarılabilir.

%100 Arabica Kenya AA Kahve Kenya Arabica kahvesi , deniz seviyesinden 1400 ila 2000 metre yükseklikteki dağlık bölgelerde bulunan zengin volkanik topraklarda yetiştirilir. Pek çoğu, en iyi Arabica kahvesinin Kenya'da yetiştirildiği konusunda hemfikirdir. İklim hiçbir zaman bir Avrupa yazından daha sıcak ve asla en güzel bahardan daha soğuk değildir - sıcaklığı 19C'yi (35F) aşmaz. Yağış, yıllık ortalama 1000 mm'den (35") az olmayan iyi drene edilmiş kırmızı toprakla kahve yetiştirilen tüm bölgelerde iyi dağılmıştır. Bu koşullar Kenya'daki çoğu ilçeyi yapar kahvenin yetiştirildiği yer, çok iyi toprak nedeniyle dünyada tek. Kırmızı volkanik toprak çok verimlidir ve eğimler tarlalar için iyi drenaj sağlar. Kahve üretimi çekirdekten kahve fincanına kadar sistematik bir protokolden geçer. Dikimden bu yana Kenya kahvesi, geçtiği tüm işleme aşamaları boyunca dikkatli bir şekilde kontrol edilir.

Kenya aromaları Zengin ve sabit aroması, dengeli şarap benzeri asiditesi ve hoş nektarin ve üzüm aromalarıyla tanınan Kenya'dan gelen kahve çekirdekleri, karmaşık ve net notalarla farklı bir tada sahiptir. Top Roasters tarafından kavrulmuş Kenya AA seçimi, herhangi bir meraklı için mükemmel bir kahvedir.

Cupping notaları Şeker kamışı, yoğun meyve, narenciye, çiçeksi ve hafif çimenli notalar, temiz, karmaşık ve sulu bir asitlik. Zengin bir vücut ve biraz asidik. Soğuyunca daha tatlı oluyor.

Comentarios


bottom of page