top of page

Kahvede tuz


Kahvede tuz? Bu ilk başta biraz garip gelebilir. Aslında, kahvede bir tutam tuzun harikalar yaratabileceğine dair giderek daha fazla çalışma ve rapor ortaya çıkıyor. #Kahve bazen size çok acı geliyor mu, yoksa sabahları süt ve şekerle aldığınız kahve sizin için o kadar iyi değil mi? O zaman bir tutam tuz harikalar yaratabilir. Güya tuzun kahvenin ekşi-acı tadını yumuşatması gerekiyordu. Pek çoğu, tatlı, ekşi veya umami gibi diğer tatları vurguladığı için tuzun etkisine aşinadır. Acı tat durumunda ise tam tersi etki yapar ve acı maddeleri nötralize ederek "üzerine yazar". Buna ek olarak, öncelikle kahvede sütle bağlantılı olarak oluşan hoş olmayan asitlere karşı da etkilidir. Bunlar tattaki tuzla maskelenir. Kahvenin tadı neden acıdır? Ama neden sevdiğiniz kahvenin aniden acı bir tadı olabilir? Farklı sebepler olabilir:

  • Kafein: Kahvedeki kafein içeriği ne kadar yüksek olursa, acı tat o kadar güçlü olur.

  • Kireç : Makinedeki kireç tortuları da tadı değiştirebilir.

  • Kavurma derecesi: Bir çekirdek ne kadar koyuysa, genellikle o kadar acıdır. Daha hafif fasulye ise daha fazla asit içerir.

  • Öğütme derecesi: Çok ince öğütülmüş kahve daha geniş bir yüzeye sahiptir, bu nedenle daha fazla acı madde suda çözülebilir.

Ne kadar tuz olmalı? Kahvenizi tuzla rafine etmenin birkaç yolu vardır. En basiti süt ve şekeri bir tutam tuzla değiştirmek. Sütün ve şekerin tatlılığı kahvenin acı tadını dengelemelidir. Ne yazık ki, bu aynı zamanda kahvenin güzel aromalarını da maskeler. Tuz ise bu aromaları vurgular ve acı tadı giderir. Bununla birlikte, istenen sonucu elde etmek için küçük bir miktar bile yeterlidir.


コメント


bottom of page