top of page

Kahvede Kullanılan Şuruplar; Hangisini Seçmeli ve Ne Kadar Eklemelisiniz?
Bir kafede “Şurup ekleyelim mi?” diye sorduklarında çoğu zaman reddettiğinize bahse gireriz. Peki damak tadınıza uyan şurubu seçmekte mi zorlanıyorsunuz? Bu makale kesinlikle sizin şurubunuzu seçmenize yardımcı olacaktır, en azından arayışınızı daha az seçenek olarak kolaylaştıracaktır.


Doğru #şurup, kahve deneyiminizi tamamen yeni bir düzeye taşıyabilir veya tamamen mahvedebilir.

Peki kahvenize daha fazla lezzet katacak şurup nasıl seçilir?

Hatırlanması gereken en önemli şey, küresel olarak sadece iki tür şurup olduğudur, tatlı ve aroma verici. Ve tamamen farklı ürünlerdir. Bununla birlikte, ilk şurup türü, tatlıların ve bazı soğuk içeceklerin hazırlanmasında da kullanılabilen sıvı bir tatlandırıcıdır. Tadına pek derinlik katmaz ama pek çok kişi şeker yerine bu şurubu kullanır.

Ancak şurupları tatlandırmak için asıl şey, içeceğe belirli bir tat vermektir. Tatlı bir bileşen içerebilirler veya içermeyebilirler (bu her zaman şişede belirtilir). Tatlandırıcı şuruplar 4 ana alt gruba ayrılır:

  • Nutty (fındık vb.) Kahve notalarının sesini güçlendirir, meyvemsi ekşiliği ortaya çıkarır ve espressoda ayrıca cevizli ağız tadını da vurgular.

  • Baharatlı (vanilya, chai tea latte şurubu vb.) Acılığı ve kuvveti yumuşatır ve ekşiliği maskeler.

  • Meyve ve dut (mango, ahududu, frambuaz, çilek vb.) Sütlü kahve ve diğer şuruplarla çok iyi gider.

  • Tatlılar (karamel, çikolata vb.) Kahvenin tadını vurgulayın ve gücünü biraz azaltın.


Double #espresso ve ristretto severlerin "tatlı" şurup şişeleri, yani karamel, çikolata, vanilya veya ceviz aromaları arasında seçim yapmaları tavsiye edilir. Tatlandırıcı olmadan bile, acı ve ekşi içecekler için mükemmel bir tamamlayıcıdırlar.

#Cappuccino veya #latte hayranları meyve ve meyve aromalarına dikkat etmeli, karamel ve vanilya da burada iyi bir uyum olacaktır. #Espresso ve #mocha, fındık şuruplarının yanı sıra çikolata veya baharatlı olanlardan biri ile mükemmel bir şekilde yola çıkar.


Ve bu arada, evet, şuruplar karıştırılabilir. Test için birkaç seçenek sunabiliriz.

  • Karamel, vanilya ve fındık (latte)

  • nane ve çikolata (kapuçino)

  • elma, vanilya ve karamel (latte)

  • Turunç, kivi (espresso)

  • şeftali ve fındık (latte)


Evde kullanım için hangi şurup uygundur?

Farklı kombinasyonları tattıktan ve favorilerinizi seçtikten sonra, evde kullanmak için birkaç şişe şurup satın alabilirsiniz.


Kahve için şurup miktarını doğru bir şekilde hesaplamak için, "50 ml sıvı başına 1 çay kaşığı" oranıyla başlamalı ve ardından beğeninize göre artırıp azaltmalısınız.


Şurup çok olduğunda


Bununla birlikte, başka bir görüş daha var - gerçekten iyi kahvenin şuruba ihtiyacı yok. Bu esas olarak tadı maskelenmesi gerekmeyen elit çeşitler için geçerlidir. Birçok profesyonel barista, müşterilere kahvenin tadını yaşayabilsinler diye kasten şurup sunmaz.
Comentarios


bottom of page