top of page

Kahve ve Mikotoksin İlişkisi


Geçmişte kötü bir üne sahip olmasına rağmen, kahve artık sağlıklı ve çok ihtiyaç duyulan antioksidanlarla dolu olarak lanse ediliyor. Hatta bazı araştırmalar, kahve içenlerin daha uzun yaşadığını ve ciddi hastalık risklerinin daha düşük olduğunu göstermiştir, bu nedenle günde birkaç fincan kahve içmek aslında sağlığa zararlı değil, faydalı olacaktır.

Bununla birlikte, son zamanlarda medyada kahvedeki #Mikotoksinler hakkında çok fazla haber dolaşır oldu. Bu potansiyel olarak zararlı kimyasallar, daha yüksek bir hastalık riski oluşturabilir ve yeterince tüketirsek bizim için zararlıdır. Bazı uzmanlar ayrıca piyasadaki birçok #kahvenin Mikotoksinlerle kontamine olduğunu ve Mikotoksinler olmadan kahve çekirdekleri bulup satın almanın bir kumar olduğunu söylüyor (vay, korkunç şeyler!).

Bu yüzden, konuyla ilgili herhangi bir gerçek olup olmadığını ve kahvemizde kalan bu zehirli toksinler hakkında hepimizin endişelenmesi gerekip gerekmediğini görmek için kahve Mikotoksinlerini araştırmaya karar verdik.


Mikotoksinler nelerdir?

Mikotoksinler terimi kulağa yeterince korkutucu gelebilir ve hatta sizi bir daha kahve satın almaktan vazgeçirebilir. Ancak, kahveyi bırakmadan önce, gerçek şu ki kahvedeki mikotoksinler, ilk başta düşündüğünüz kadar korkutucu değil.

Mikotoksinler, dünya çapında yetiştirilen hemen hemen tüm ürünlerde yaşayan ve büyüyen , doğal olarak oluşan mantar veya küflerdir. Şu anda bilinen yaklaşık 300 Mikotoksin vardır ve hepsinin farklı etki biçimleri ve farklı kimyasal yapıları vardır. Mikotoksinler en yaygın olarak yüksek nem içeriğine, daha sıcak sıcaklıklara ve nispeten yüksek neme sahip bölgelerde bulunur; tüm bu faktörler, Mikotoksinlerin büyümesi ve gelişmesi için mükemmel üreme koşulları sağlar.

Şimdi, tüm mantarların ve küflerin sağlığınıza zararlı olmadığına dikkat etmek önemlidir. Sonuçta, penisilin küften keşfedildi ve ayrıca bazı önemli sağlık yararları olan yenilebilir mantarları da unutmamak gerekiyor. Ancak kahvede bulunan Mikotoksinler söz konusu olduğunda bunların farklı bir küf türü oldukları unutulmamalıdır. Bu küfün dozu, biz insanlarda toksisite düzeyini belirler.

Bununla birlikte, kahvedeki Mikotoksinler hakkında konuştuğumuzda, tartışmanın özü, bu toksinlerin sabah demlemenize geçmeden önce kahveden tamamen çıkarılıp çıkarılmadığıdır. Hadi daha yakından bakalım.

Mikotoksinler ve Kahve

Kahve üretiminin ilk aşamalarında, çekirdekler yeşil renktedir ve esasen ham haldedir. Bu erken aşamada, kahve çekirdekleri kavrulmak üzere depolanır ve taşınırken veya öğütülmüş kahveye dönüştürülmeyi beklerken bile küf oluşabilir.

Kahvede Aflatoksin B1 ve Okratoksin A olmak üzere iki tür Mikotoksin bulunur.

aflatoksin B1

Bu Mikotoksin bilinen bir kanserojendir ve araştırmalar büyük dozlarda zararlı etkileri olabileceğini göstermiştir.

okratoksin A

Bu, kahvenin yanı sıra tahıllarda, meyvelerde, baharatlarda ve hatta birada yaygın olarak bulunan bir Mikotoksindir. Bu tür Mikotoksin, kontamine yem yoluyla yumurta ve ete de bulaşabilir.

Bütün bunlar kulağa korkutucu gelebilir, ancak çoğu durumda endişelenecek bir şeyiniz yoktur.

Tüm en iyi kahve üreticileri, kahvelerindeki Mikotoksin seviyelerini dikkatli bir şekilde düzenler. Her ülke bu izlemeyi yapmasa da, 100'den fazla kahve üreticisi yapıyor ve kahvelerinin ihracatına ayrıntıları dahil ediyor.

​Mikotoksinleri kahveden uzaklaştırmaya yardımcı olabilecek bir diğer faktör de kavurma işlemidir. Kavurma işlemi, kahve çekirdeklerinde bulunan birçok küf ve mantarın yok edilmesine katkıda bulunur; bazı çalışmalar, kavurma işlemi sırasında %90'a kadar çıkılabileceğini göstermiştir.

Son olarak, kahvedeki kafein aynı zamanda bir Mikotoksin inhibitörü görevi görür. Hepimiz bir fincan kahvenin kafeinle dolu olduğunu biliyoruz ve dürüst olalım, bu şeyleri sevmemizin nedenlerinden biri de bu. Ancak kafein bizi uykumuzdan çıkarmaktan çok daha fazlasını yapar, aynı zamanda Mikotoksin inhibitörü olarak da işlev görür; kahvenizde ne kadar fazla kafein bulunursa, o kadar az Mikotoksin anlamına gelir.Kahvede Mikotoksin Riskini Nasıl Azaltabilirsiniz?

Yani içtiğiniz kahvenin Mikotoksin içerme olasılığı (minimum miktarda da olsa), ancak kahvenize Mikotoksin bulaşma riskinizi nasıl azaltabilir, hatta bu istenmeyen toksinleri tamamen ortadan kaldırabilirsiniz?

Aşağıda, sağlığınızı mahvetmeden kahvenizin tadını çıkarmanızı sağlayacak bazı basit, kanıtlanmış adımları listeledik.

1. Kafeinsiz Kahve İçmeyin

Kafeinsiz kahve içmeyin. Yukarıda bahsettiğim gibi, kahvedeki kafein, büyük miktarlarda Mikotoksinlerin büyümesini önlemeye yardımcı olur. Basitçe söylemek gerekirse, kafein bir Mikotoksin inhibitörü görevi görür.

2. ​Islak Yöntemle İşlenmiş

Her zaman ıslak yöntemle işlenmiş kahve içmeyi deneyin. Mikotoksinler tipik olarak kahve işlemenin kurutma aşamasında oluşur ve yaş fasulyelerin bu küfleri ve mantarları içerme olasılığı kuru fasulyeye göre çok daha düşüktür.

3. Büyüyen Ortam

Kahve çekirdeklerinin yetiştirildiği ortam da kahvedeki Mikotoksinlerin sayısında rol oynar. Küf sporlarının yüksek rakımlarda büyüme olasılığı çok daha düşüktür, bu nedenle örneğin Orta Amerika dağlarında üretilen ve hasat edilen kahve çekirdeklerini satın almak, kahvenizdeki Mikotoksin riskini azaltmanın basit bir yoludur.

4. Kahve Çekirdeği Türü

Kahve çekirdeklerinin türü de kahve Mikotoksinlerinde bir faktör olabilir. Robusta çeşitleri Arabica'dan daha fazla kafein içerse de (kafeinin bir Mikotoksin inhibitörü görevi gördüğünü unutmayın), aynı zamanda daha fazla Mikotoksin içermeye meyillidirler. Mikotoksin içermeyen kahve içmek istiyorsanız, her zaman Robusta çekirdekleri yerine Arabica çekirdeklerini tercih edin . Yine de risk minimumdur, yani Robusta'nızdan hoşlanıyorsanız, onları terk etmenize gerek yoktur.

5. Kahve Karışımları

Kahve karışımlarının tadı güzel olsa da , çekirdeklerin nereden geldiğini söylemenin kolay bir yolu yoktur ve bazı durumlarda, aksi takdirde atılacak olan "kötü tat" çekirdeklerini maskelemek için kahve harmanlanmıştır. Benim tavsiyem, bu büyük kahve markaları yerine tek mülklü ürünlere bağlı kalmak olacaktır.


Kahve Mikotoksinlerini Summerize Etmek

Elinize alabileceğiniz hemen hemen tüm kahveler düşük bir Mikotoksin riski taşır ve az miktarda eser miktarda içerseler bile, herhangi bir gerçek hasar vermesi için çok fazla tüketmeniz gerekir.

Bir avuç fıstıkta, su bardağınızdan daha yüksek dozlarda Mikotoksin alma şansınız daha yüksektir. Kahvede Mikotoksin varlığı günümüzün kahve toplumunda o kadar düşüktür ki, çoğu devlet kurumu artık onu incelemek için kaynak ayırmamaktadır; sadece zaman veya çabaya değmemektedir.

Mikotoksinlerin sadece yutulmadıklarını, aynı zamanda solunduklarını da belirtmekte fayda var, bu nedenle hava geçirmez bir balonun içinde yaşamıyorsanız, muhtemelen yediğiniz diğer yiyeceklerin yanı sıra çevrenizdeki günlük Mikotoksinlere maruz kalıyorsunuz. .

Kahve içmenin sağlığa çok daha fazla faydası vardır ve bunlar, endişelenmenize gerek kalmayacak kadar çok Mikotoksin tüketmenin minimum riskinden daha fazladır.

Comments


bottom of page