top of page

Kahve ve Konsantrasyon; Korelasyon


Kahve ile konsantrasyon arasında bir ilişki olduğu gerçeği artık bilim tarafından kabul edilmektedir ancak sağlık açısından olumsuz etkilerden kaçınmak için dozları aşırıya kaçmamakta fayda var. Fakat kahve beynimizin fonksiyonlarını nasıl etkiler? Gelin birlikte öğrenelim.

Kahve konsantrasyonu arttırır mı?

Kahvenin uyarıcı etkileri herkes tarafından iyi bilinse de, bu içeceği içmenin bilişsel yetenekler üzerinde yaratabileceği sonuçları göz önünde bulundurmaya değer. Bu yalan bir haber değil, aksine bir fincan kahvenin konsantrasyonu artırmaya yardımcı olduğu kanıtlanmış bir gerçek ; daha doğrusu, insan beyninin aldığı bilgiyi normalden %10 daha hızlı işlemesine neden olur.


Konsantrasyonu iyileştirebilmek ve dikkat eşiğini yükseltebilmek için vücuda verilmesi gereken kafein dozu, EFSA (Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi) verilerine göre yaklaşık 75 miligrama eşittir. bir bardakta bulunan kafein içeriği .

2010 yılına dayanan bir araştırma , kafeinin etkilerini her iki kategorinin dikkat eşiğine göre doğrulamak için düzenli #kahve tüketicileri ile alışkın olmayan tüketicileri karşılaştırmak istedi . Beklendiği gibi, dozlara bağlı olarak değişken etkiler bulunur: Alışılmış bir tüketici için, aslında dikkati artırmak için en az 4 fincan kahve gerekirken, aşina olmayan bir tüketici için 2 fincan yeterlidir.

#Kafeinin sinir sistemi üzerindeki etkileri

Bununla birlikte, konsantre olma yeteneğinin ötesinde, kafein sinir sisteminin diğer yönlerini de etkiler: örneğin, azalma eğiliminde olduğu durumlarda uyanık olma yeteneğini etkiler. Bu, yalnızca yorgun olduğunuz için uykulu olduğunuzda veya öğle yemeğinden sonra hissettiğiniz tipik uyuşukluk hissini yaşadığınızda değil, aynı zamanda grip semptomlarıyla mücadele ediyorsanız da geçerlidir.

Günde yaklaşık 200 miligram kafein alımı (tabii ki sevgili kupamız aracılığıyla ve ayrıca Kola veya çikolatalı içecekler yoluyla) beyin hasarlarına karşı koymayı sağlar ve aynı zamanda bilişsel işlevlerde bir gelişmeyi destekler .

Bazı araştırmalar ayrıca kahve tüketimi ve hafıza becerileri arasındaki ilişkiye odaklanmıştır : bu durumda da günde birkaç fincanın olumlu etkisi gösterilmiştir, ancak aşırı uyarılma riskleri nedeniyle aşırıya kaçmamak gerektiğini vurgulamak önemlidir. işlevleri iyileştirmek yerine bozulmalarını teşvik etmek. Ayrıca, çok dışa dönük bir kişiliğe sahip denekler arasında etkilerin daha alakalı olduğu görülüyor.

Comentarios


bottom of page