top of page

Kahve ve Bilinçli Tüketim


Ekolojistler, tüketimin derhal azaltılması (veya bilinçli tüketime geçiş) çağrısında bulunarak uzun zamandır alarm veriyorlar. Çok uzun zaman önce, ayrı atık toplama, plastik torbalarla birlikte eko-torbalar ve su tasarrufu eğilimi, kahve için yeniden kullanılabilir bir kupa taşıma eğilimi ile birleştirildi .

Ancak kahvenin çevre üzerindeki etkisi yalnızca kağıt ve plastik bardaklarla sınırlı değildir. Kahve dünyanın en popüler mahsullerinden biridir ve diğer mahsuller gibi gezegenimizin sağlığını etkiler. Ancak bunun iyi mi yoksa kötü mü olduğunu, makalede anlatacağız.


Kahve birkaç kez kullanılabilen bir üründür, o halde neden kullanmayasınız? Kahve meyvesinin bir zamanlar işe yaramaz olduğu düşünülen posası, şimdi ya bitkiler için değerli (ve daha da önemlisi!) bir doğal gübreye dönüştürülür ya da kurutulur - ve ondan sonra cascara adı verilen bir içecek yapılır.

Uyuyan kahveye gübre olarak giderek artan bir şekilde ikinci bir hayat verilir ve yüksek alkali içeriği ile toprağın asitliğini iyileştirir. Ve İngiliz Arthur Kay, Shell ile işbirliği içinde, kahve telvesini biyoyakıta dönüştürmek için bir teknoloji yarattı (birkaç çift katlı Londra otobüs güzergahına bu ürünle yakıt ikmali yapılır).


Üreticilerin kendileri çevre dostu olmak için savaşmaya başladı

Kahve dünyasında ikinci on yılda bir "yeşil devrim" var. Rainforest Alliance (RFA), UTZ Bird Friendly sertifikaları yalnızca gölgede kahve yetiştiren çevreye duyarlı çiftçilerle çalışır. Pestisit, herbisit ve çoğu sentetik gübre kullanmayan yetiştiriciler için organik sertifika mevcuttur. Çiftçiler oyunun kurallarını kabul ediyor - ve artık organik etiketli küçük bir plantasyon neredeyse büyük bir şirket kadar kazanabilir. Bu, diğer üreticileri de harekete geçiriyor - ve belki de 10-15 yıl içinde tüm küresel kahve endüstrisi gezegene kesinlikle zararsız hale gelecek.

Comments


bottom of page