top of page

KAHVE TOPLAMA VE İŞLEME

Kahvenin tadını ve kalitesini doğrudan etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bunlardan birisi de kahvenin toplanma ve işlenme sürecidir. Kahvelerimizin bitkilerinden en uygun zamanda ve gerekli özenle toplanması bizim için önemlidir. Kahvenin toplanma ve işlenme aşamalarına geçmeden önce kahve meyvesinin yapısını incelememiz gerekir. Kahve; dış kabuk, kahve meyvesi (etli kısmı), zamk, parşömen, saydam kabuk ve çekirdek olarak 6 katmandan oluşur. Kahve işleme yöntemi en kaba haliyle son tabaka olan çekirdeğin bu ilk 5 katmandan ayrılması sürecidir. Bu süreç çeşitli şekillerde yürütülmektedir.


KAHVE TOPLAMA VE İŞLEME
KAHVE TOPLAMA VE İŞLEME

Öncelikle hasat edilecek olan kahve meyvesinin tamamının mı yoksa sadece olgunlaşanların mı toplanacağına karar verilmesi gerekmektedir. Sadece olgunlaşan kırmızı meyvelerin toplanma işlemi elle tek tek gerçekleşeceği için makineyle elde edilen kahvelere göre fiyatı daha pahalı olacaktır. Hasat işleminin ardından tercih edilen farklı işleme yöntemleriyle çekirdeklerin meyvelerden ayrılma süreci başlar. Bu kısımla birlikte kahvenin işleme aşaması başlamış olur. Kahvenin; Islak, kuru ve hibrit olarak 3 farklı işleme yolu bulunmaktadır. Islak işleme: Bu işleme türü kahveyi zamk diye adlandırdığımız yapışkan katmanından ayırıp asiditeyi arttırmak amacıyla yapılır. Toplanan meyveler, havuz tipi büyük su alanlarına atılır. Bu aşamada olgunlaşmamış olan kahve meyveleri suyun üzerinde kalırken olgunlaşan kırmızı renkteki meyveler dibe çökerler. Bu dibe çöken meyveler yüksek basınçlı suyla birlikte sadece çekirdek kalacak şekilde işlenir. Kahvenin tadının bozulmaması açsından çekirdeklerin bu aşamada en iyi şekilde temizlenmesi oldukça önemlidir. Kabuklarından ayrılan ıslak kahve çekirdekleri iki farklı şekilde kurumaya bırakılır.

Islak işleme
Islak işleme

Kuru İşleme: Bu işleme yöntemi ise doğal kabul edilen en eski yöntemlerden birisidir. Toplanan meyveler bu yöntemde kabuklarından ayrılması için geniş alanlarda doğrudan güneş ışınlarıyla yaklaşık 4 hafta kurumaya bırakılır. Bu sürede kahvenin neminden ayrılması beklenir. Böylece kahvenin kalitesi etkilenmemiş olur. Bu işleme türünde kahvenin ayıklanması yine elle gerçekleşir. Bu yöntemle işlenen kahvelerin meyvemsi aromaları ön plana çıkmaktadır. Yine Robusta kahvelerin çoğu bu yöntemle hazırlanır.

Kuru İşleme
Kuru İşleme

Hibrit İşleme: Her iki işlemin birbiriyle harmanlaması ile yapılır. İlk olarak çekirdeğin kabuklarından ayrılması için ıslak işleme ardından da güneşte kurutma işlemi gerçekleştirilir.


Hibrit İşleme
Hibrit İşleme

Comments


bottom of page