top of page

Kahve Makinesi Olmadan Kahve Demleme Yöntemleri


Sadece gözlerinizi kapatın ve kırık bir kahve makinesiyle uyanmanın nasıl bir şey olduğunu hayal etmek için birkaç saniye ayırın. Korkunç değil mi?

Ama soru şu ki, o gün gelirse hazır mısınız? Sizi kafein açlığı çeken bir zombi durumundan çıkarmak için erken saatlerde vitese atabileceğiniz bir oyun planınız var mı?

Kahve makinesi olmadan kahve demlemenizi sağlayacak olası acil durum planları arıyorsanız, doğru sayfadasınız.


Tencere Yöntemi (Kovboy Kahvesi)Ocakta yapılan kovboy kahvesi, makine olmadan kahve yapmanın en kolay yollarından biridir. Normal bir tavaya veya pişirme kabına erişiminiz olduğu sürece, hemen hemen her yerde, hatta bir kamp ateşinde bile güçlü ve harika bir tada sahip kahve hazırlayabilirsiniz.


İhtiyacınız olan:

 • Orta ila ince öğütülmüş kahve (her 6 ml su için iki yemek kaşığı kahve öneririz)

 • Bir tencere (daha küçük tavalar en iyi sonucu verir)

 • Soba üstü veya kamp ateşi

 • Kahve

 • Kahve kupası

Nasıl Demlenir:

 1. Küçük temiz bir tencere alın ve ocağınızın üzerine koyun ve su ekleyin. Normal kahve makinenizde demleme yapıyorsanız, genellikle kullandığınızdan biraz daha fazla su eklemenizi öneririz. Örneğin, genellikle iki bardak su kullanıyorsanız, tavada üç bardak su olacak şekilde bir bardak daha ekleyin. Bunu yapmanızın nedeni, kahvenizi tavadan kepçeyle çıkarmaya çalıştığınızda ortaya çıkacaktır - bu sadece daha kolay hale getirir ve kahve telvesinin kupanıza girmesi için daha az şansınız olur.

 2. Tavanızdaki su miktarından memnun kaldığınızda, ısıyı açın ve kaynama noktasına gelmesini bekleyin. Hazır olduğunuzda, orta kahvenizi ince öğütülmüş kahveye ekleyin ve hafifçe karıştırın - her 6 ml su için kabaca iki yemek kaşığı unutmayın.

 3. Kahve tamamen doyduğunda ve iyice karıştırıldığında, tavayı ocaktan alın ve hemen bir kapakla kapatın. Yaklaşık beş dakika bekleyin ve ardından kapağı çıkarın. Yerleşmiş kahve telvelerini bozacağından tavanızı gereksiz yere karıştırmayın veya hareket ettirmeyin. Tüm kahve telvelerinin tencerenin dibine çöktüğünü görmelisiniz ve şimdiye kadar harika kahve aromalarını koklamış olmalısınız!

 4. Şimdi hizmet zamanı. Bunu yapmanın iki yolu vardır - tavayı ustaca eğmeyi deneyebilir ve üstteki kahveyi fincanınıza dökebilirsiniz ya da bir kepçe kullanarak kupanızı doldurabilirsiniz.

DIY Kahve Torbası


Kahve makineniz bozulduysa, muhtemelen etrafta duran bazı kağıt kahve filtreleriniz olacaktır. Bu filtreleri bir kahve poşetine dönüştürebilirsiniz. Bir çay poşeti gibi, birkaç basit numara ve biraz sabırla aynı şekilde kahve demleyebilir ve kısa sürede harika bir kahve tadına sahip olursunuz.


İhtiyacınız olan:

 • 16 gram orta ila kaba öğütülmüş kahve

 • Su kaynatmak için su ısıtıcısı veya diğer araçlar

 • Sıcak su (kaynatmadan 30 saniye)

 • Normal kağıt kahve filtresi

 • İp (geleneksel bir çay poşetinden bir parça kullanın)

Nasıl Demlenir:

 1. Normal bir büyük kahve filtresi alın ve düz bir yüzeye koyun. Bir fincan için her zamanki kahve miktarını dikkatlice filtrenin ortasına ekleyin. (Tipik olarak, 250 ml su başına yaklaşık iki yemek kaşığı çekilmiş kahve)

 2. Ardından, kağıt filtreyi yukarı çekin ve bükün ve ipin uzunluğu ile bağlayın. Bunu yaparken kahveyi çok sıkmadığınızdan emin olun çünkü daha iyi daldırma için çekilmiş kahvenin serbestçe hareket etmesine izin vermeniz gerekir (tıpkı normal bir çay poşeti gibi). İşiniz bittiğinde çantayı kolayca çekebilmek için biraz ip bırakmayı unutmayın.

 3. Henüz yapmadıysanız, su ısıtıcınızı açın ve biraz su kaynatın. Beklerken kahve poşetinizi kupanızın içine yerleştirin.

 4. Kahve poşetinizin tamamen battığından emin olarak sıcak suyunuzu kupanıza dökün ve telvelerinizin daha iyi çıkması için poşeti bir çay kaşığı ile hafifçe sıkın.

 5. Kahve poşetinizi 2 ila 3 dakika kupanızın içinde bekletin veya daha sağlam bir fincan kahve tercih ederseniz 5 dakika kadar demlenmeye bırakın. Tercih ettiğiniz demleme süresini tamamladığınızda, ipi dikkatlice çekin ve kahve poşetinizi çıkarın.

Doğaçlama Dökme (Hanky ​​Metodu)
Yani, bozuk bir kahve makineniz var ve Hario v60, Chemex veya benzeri bir dökme cihazınız yok - ne yapacaksınız! …Halihazırda evinizin etrafında bulunan eşyaları kullanarak geçici bir kahve filtresi yapabilirsiniz.


İhtiyacınız olan:

 • 25 gram taze çekilmiş orta ila kaba kahve

 • Su kaynatmak için su ısıtıcısı veya diğer araçlar

 • Temiz bir bulaşık havlusu, mendil veya sadece normal bir kağıt kahve filtresi

 • Büyük kahve kupası


Nasıl Demlenir:

 1. Takip ediyorsanız, mendilinizi ideal olarak iki kat kalınlığında kare şeklinde katlayın. Kahve fincanınızın üzerine yerleştirebilmeniz için boyutunun yeterince büyük olduğundan emin olun ve küçük bir hazne oluşturmak için aşağı itmek için yeterli alan bırakın. Mendili kupanızın kenarlarına sıkıca tutturabilmeniz için, bardağınızın kenarlarında az miktarda mendil asılı bıraktığınızdan emin olun.

 2. Mandal veya elastik bant kullanarak mendili kahve kupanızın kenarlarına tutturun. Bezin yerinde kaldığından emin olmak için mendilin ortasına hafifçe bastırın. Henüz yapmadıysanız, kahvenizi orta ila kalın arasında öğütün. Bu doğaçlama demleme yöntemi için 25 gram çekilmiş kahve ve 375 gram su kullanmanızı öneririz. Her zaman olduğu gibi, daha tutarlı öğütme sonuçları için kaliteli bir çapak kahve öğütücü kullanmanızı öneririz.

 3. Öğütülmüş kahvenizi bez filtrenizin ortasına ekleyin ve kahve yatağını düzleştirmek için kupanıza hafifçe sallayın.

 4. Suyunuzu kaynatın ve kaynattıktan sonra 30 saniye bekletin, böylece optimum sıcaklık aralığında bir yere yerleşir.

 5. Ardından, kahve telvenizin üzerine yavaşça, telveyi nemlendirecek kadar az miktarda su dökün; endüstride buna çiçeklenme denir ve fazla C02'nin taze çekilmiş kahve çekirdeklerinden kaçmasına izin verir.

 6. Yaklaşık 30 saniye bekleyin ve ardından kalan suyu yavaş dairesel bir desen kullanarak kahve telvesinin üzerine yavaşça dökmeye devam edin. Bir "MacGyver demleme tekniği" kullandığımız için, zemini bir tahta kaşık veya çay kaşığı kullanarak hafifçe ıslatarak, hepsinin suya daldırıldığından emin olmak ve damlama akış hızına yardımcı olmak zorunda kalacağınızı görebilirsiniz.

 7. Kahvenizin mendilden süzülmesi iki dakikadan fazla sürmemelidir. Tamamlandığında, klipsleri filtrenizden dikkatlice çıkarın ve keyfini çıkarın.

Geçici Franch Press

Geleneksel bir French pressin sağladığı cesur, canlı, yağlı tatlardan hoşlanıyorsanız, bu yöntemi seveceksiniz.

İhtiyacınız olan:

 • Sıcak su (kaynatmadan 30 saniye)

 • 30 gram orta ila kaba öğütülmüş kahve

 • iki kahve kupaları

Nasıl Demlenir:

 1. Normal bir French press gibi, bütün kahve çekirdeklerinizi kaba bir şekilde öğütmeniz gerekecek (Deniz tuzuna benzer bir kıvam hedefliyorsunuz). Bu yöntem için her 250ml/1 bardak suya kabaca iki yemek kaşığı kahve öğütmenizi öneririz.

 2. Ardından, çekilmiş kahvenizi kupalarınızdan birine koyun ve bardağa hafifçe sallayın.

 3. Henüz yapmadıysanız, suyunuzu kaynatın ve kaynamadan 30 saniye bekletin. Öğütülmüş kahveyi tutan bardağa kahveyi nemlendirmeye yetecek kadar az miktarda su dökün. 30 saniye bekleyin ve kahve telvesinin kabarmaya ve “çiçeklenmeye” başladığını görmelisiniz. Bu işlem, herhangi bir C02'nin kaçmasına izin verir.

 4. Beklemeyi bitirdikten sonra kalan sıcak suyu kahve telvenizin üzerine yavaşça dökün ve bardağınızı doldurun.

 5. Kahvenin yaklaşık 4 dakika demlenmesine izin verin, ancak daha sert bir kahve tercih ederseniz daha uzun süre demlenmesini sağlayabilirsiniz.

 6. Demlemenizi ve bir incelik dokunuşunu oluşturmanız gereken yer burasıdır. Kahve telvelerinin hiçbirinin akmasına izin vermeden kahvenizi bir kupadan diğerine yavaşça dökmeniz gerekir. Kulağa imkansız geliyor, değil mi? Düşündüğün kadar zor değil. Hemen hemen tüm ağır kahve telveleri dibe çökmüştür, bu nedenle saf kahveyi diğer kupanıza dökmek nispeten kolaydır


Comments


bottom of page