top of page

Kahve İşleme


Kaç türlü kahve işleme yöntemi vardır? İşleme sanatı nedir? Tüm sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Kuru veya Doğal işleme

Bu en eski işleme şeklidir. Kahve çekirdekleri tipik olarak teraslar veya yükseltilmiş yataklar gibi geniş yüzeylere yayılır ve kurutulur. Kahve, istenmeyen fermantasyonu önlemek için sürekli döndürülürken 4 haftaya kadar kurumaya bırakılır. Kahvenin nem seviyesi %12'nin altına düştüğünde, kalan kiraz ve parşömen katmanlarını çıkarmak için öğütülür ve sadece yeşil çekirdek bırakılır.

Doğal işleme çok az ekipman veya su gerektirse de, çok riskli bir çaba olabilir. Kahve çok uzun süre dışarıda bırakılırsa veya kahve yağmura maruz kalırsa, mahsulün tamamı mahvolabilir. Bununla birlikte, iyi yürütülürse sonuçlar muhteşem olabilir - ancak bu hiçbir şekilde mevcut durum değildir.

Doğal işlenmiş kahveler tipik olarak daha büyük gövdeli ve daha yüksek tatlılıkta, ancak daha az asit ve berraklıkta benzersiz bir lezzet profiline sahiptir.

Islak veya Yıkanmış işleme

Islak veya yıkanmış işleme yönteminin ilk adımı, hamur haline getirme makineleri ile yapılan kirazın kabuğunun ve etinin ayıklanmasıdır. İlk önce hamurdan arındırma işleminden sonra kahve, 14-36 saat boyunca fermantasyon tanklarında (su ile kaplı) bırakılır, bu süre zarfında doğal enzimler, çekirdekleri sıkıca çevreleyen yapışkan meyve tabakasını parçalar. Bu prosedür hassastır ve zamanlama çok önemlidir! Kahve çok uzun bırakılırsa, fermente edilmiş çürük meyve ve asetik asit aromaları verilebilir. Islak değirmen istasyonları çok pahalı olabileceğinden, genellikle küçük bir çiftçi topluluğuna hizmet eder.

Yıkanmış kahveler tipik olarak daha yüksek, daha rafine asitliğe ve daha iyi tanımlanmış tatlara sahiptir, ancak daha az tatlılık ve gövdeye sahiptir.

Bal veya Pulpa doğal işleme

Son işleme yöntemi, yıkanmış ve doğal arasında bir yerde bulunur. Bu yöntemde, kahve kurumaya bırakılmadan önce çekirdeğin etrafındaki hamurlu tabakanın bir miktarı kahveden çıkarılır. Sonuç, yoğun tatlı ve meyveli bir fincandır. Hem doğal hem de yıkanmış işlemlerin olumlu özelliklerini çiftçinin istediği derecede üretebildiği için bal işleme giderek daha popüler hale geliyor. Cildin kurumadan önce çıkarılması, kurutmanın daha kolay gerçekleşmesi ve aşırı fermantasyon riskinin çok daha az olması anlamına gelir.

Bal ile işlenmiş kahve, doğal kahvelerden yıkanmış kahvelere kadar her yerde aroma özelliklerine sahip olabilir.

bottom of page