top of page

Kahve Ekipmanları; Süt Termometresi Kalibrasyon Ayarı Nasıl Yapılır?


Süt termometrelerinin herhangi bir analog termometre gibi, zaman zaman kalibrasyon ayarlamasına ihtiyaçları vardır. Normalde doğruluğu birkaç ayda bir kontrol etmenizi öneririz, ancak operasyonlarınızın hacmine bağlı olarak doğruluğu daha sık kontrol etmeyi tercih edebilirsiniz. Termometreniz herhangi bir ağır kullanıma veya kötü kullanıma maruz kaldıysa derhal yeniden kalibre edilmesi önemlidir.

Süt termometreleri Kalibrasyon Ayarı Nasıl Yapılır?

En hızlı yol, bir bardak sıcak su (kaynama noktasına yakın) içerisine hem dijital hem de analog termometreleri beraber koymaktır. Su sıcaklığının dengelenmesi için 60-90 saniye bekleyin, ardından analog termometre okumasını dijital okumaya karşı kontrol edin. Bir fark varsa, yeniden kalibre etmeniz gerekecektir. Genel bir kural olarak, analog termometrelerin çoğunda +/- 35.6°F/2°C'lik bir değişim doğru olarak kabul edilir.

Kalibrasyon işlemi sırasında, örneğin 167°F/75°C, 104°F/40°C ve 50°F/10°C (veya yaklaşık olarak) gibi birkaç farklı sıcaklığın kontrol edilmesi her zaman tercih edilir. Daha hızlı bir sıcaklık değişimi için kaynayan su bardağına soğuk su eklenebilir! Bu işlem, termometrenin tüm sıcaklık ölçeğinde doğru bir şekilde okumasını sağlayacaktır.

Okumaları karşılaştırmadan önce sıcaklığın dengelenmesi için 60-90 saniye beklemeyi unutmayın.

'Buz Banyosu' yöntemini kullanarak kalibre edin: Ezilmiş buzu bir bardağa veya süt sürahisine koyun, sulu bir kıvam alana kadar soğuk su ekleyin. Tutarlılık doğru olduğunda, buz ve su karışımını 30-45 saniye karıştırın ve ardından sıcaklığın dengelenmesi için 2-3 dakika daha bekletin.

'Kaynayan Su' yöntemini kullanarak kalibre edin: Bir kap su kaynatın ve bunu 212°F/100°C işareti için kılavuz olarak kullanın. Kahve makinesinin kazanından gelen suyu kullanıyorsanız, lütfen sıcak suyun kaynama noktasında (212°F/100°C) dağılmadığına dikkat edin. Bunu bir rehber olarak kullanmaktan kaçının.

Sorun, analog ve dijital termometreler arasında bir farklılık olduğunu gösteriyorsa, basit bir yeniden kalibrasyon yapılabilir (bu işlem genellikle birkaç dakika sürer).

Analog ve Dijital Termometre Arasında Bir Fark Olduğunda Aradaki Fark Nasıl Düzeltilir?

- Küçük bir İngiliz anahtarı/anahtar kullanarak doğru sıcaklığı gösterecek şekilde iğne konumunu ayarlamanız yeterlidir.

- Kadranı/yüzü tutarken, aleti kadranın arkasındaki yeniden kalibrasyon somununa kilitleyin.

- Sıcaklığı artırmak için; yeniden kalibrasyon somununu saat yönünde çevirin.

- Sıcaklığı azaltmak için; yeniden kalibrasyon somununu saat yönünün tersine çevirin.

Bu ayar, iğneyi 'mükemmel' konuma getirmek için birkaç deneme gerektirebilir, ancak 'bileğinizin bir hareketiyle' yeniden kalibre etme yeteneği, analog termometrenizin ömrünü uzatmak için önemli bir anahtar sağlar.

Buz Banyosu veya Kaynar Su yöntemini kullanarak kalibre etmeye hazır olduğunuzda, termometreyi kaynar veya buzlu suya sokun ve ayar yöntemini (yukarıda açıklanmıştır) kullanarak sıcaklık okumalarını buna göre ayarlayın.

İsterseniz her iki yöntemi de kullanabilir ve termometreyi buzlu sudan kaynar suya aktarabilirsiniz (ve/veya tam tersi). Kaynar su kullanıyorsanız iğneyi 212°F/100°C'ye veya dondurucu su kullanıyorsanız 32°F/0°C'ye hizalayın.

Comentarios


bottom of page