top of page

Kahve Ekipmanları; Cam ve Termal Kahve Sürahisi Arasındaki Farklar Nelerdir?


Yepyeni bir kahve makinesi için alışveriş yaparken, aklınızdaki son şey makineyle birlikte gelen sürahi türüdür. Özellikler, işlevler ve süslü led ekran, genellikle demlenmiş kahveyi tutan basit kaba göre önceliklidir.

Sürahiler heyecan verici veya gösterişli değil ve büyük şemada gerçekten o kadar da önemli değillermiş gibi görünebilir.

Ancak iyi bir kahve sürahisinin önemini hafife almayın ve bir bardak veya termal sürahi seçmek kahve deneyiminizde önemli bir fark yaratabilir.

Bu nedenle, yeni bir kahve makinesine karar vermeden önce bu makaleyi okumak için birkaç dakikanızı ayırın. #Cam ve #termal #sürahiyi karşılaştıracağım ve her birinin artılarını ve eksilerini vurgulayacağız.

Sona ulaştığınızda, bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.

Bu yeni bilgiyle donanmış olarak, gözünüze kestirdiğiniz yeni filtre kahve makinesini seçerken bilinçli bir karar verebilirsiniz.


Karaf Nedir?

Gösterişli satış konuşmaları ve pazarlama sizi büyülediyse ve bir sürahinin ne olduğundan veya amacından bile emin değilseniz, muhtemelen bu bölümü atlamamak en iyisidir.


Kahve sürahisi, kahvenin damlama kahve makinesinden çıktığında döküldüğü cam veya metal kaptır; etkili bir şekilde, demlenmiş kahvenin servis için toplandığı yerdir.

Cam veya metalden yapılmış olsalar bile, kahve sürahilerinin çoğunda bir çeşit kulp, bir boşaltma alanı bulunur ve yanlarında fincan porsiyon ölçülerini bulabilirsiniz.

Çoğu kahve sürahisinin bir kulp ve bir ağızlığa sahip olacağını söylemek güvenlidir. Ancak imalatta kullanılan malzemeler söz konusu olduğunda, genellikle cam veya metalden yapılmış olanları bulacaksınız.

Temel sürahi aynı işlevi görse de, bir bardak veya termal sürahi olması kahvenizin ne kadar sıcak kalacağını etkileyecektir.

Her iki türe de artıları ve eksileri ile birlikte bir göz atalım.


Cam Sürahiye Yakından Bakış

Kahve sürahisinin cam tarzı en yaygın olanıdır ve yeni bir makine satın alırken en çok karşılaşacağınız modeldir.

Adından da anlaşılacağı gibi, bu tür sürahi camdan yapılır ve tipik olarak plastik bir kulp ve açılır kapanır kapak ile birlikte gelir.

Cam ısıya dayanıklıdır, bu nedenle sıcak kahve eklendiğinde kırılmaz. Yine de cam olduğu için yanlışlıkla vurulursa veya düşürülürse kırılır.

Cam sürahi ile birlikte verilen kahve makinelerinin çoğu, sürahinin altına oturan bir ısıtma plakasına da sahiptir.

İdeal olarak, taze demlenmiş kahvenizi sıcak tabakta uzun süre sürahide bekletmemelisiniz, çünkü uzun süreli ısıtma, demlenmiş kahvenizin acı bir tada sahip olmasını neredeyse garanti edecektir.

Ama sıcak tabak o kadar da kötü değildir. Kahvenizi ofis ortamında veya sabah erken uyananlarda olduğu gibi normalden biraz daha uzun süre sıcak tutmak istiyorsanız, bu mükemmel bir özelliktir.

Ama demlenmiş kahveyi uzun süre ısıtma tabağında bekletmeyi planlıyorsanız, sonunda içmeye başladığınızda taze bir tadı olmasını beklemeyin.

Peki cam neden bu kadar popüler? Sonuçta, inanılmaz derecede kırılgan.

Muhtemelen camın mutfakta yaygın olarak kullanılan bir malzeme olduğunu ve bunun iyi bir nedeni olduğunu fark etmişsinizdir.

Bunun ana nedenlerinden biri, camın gözeneksiz olmasıdır; bu, tatların ve kokunun bardağa sızmayacağı ve daha sonra aynı cam kavanozda veya kapta saklanacak olan diğer yiyecek veya içecekleri etkilemeyeceği anlamına gelir.

Dokunulması gereken son nokta estetiktir.


Cam karaflar çok çeşitli süslü tasarımlarda üretilebilir. Diğer taraftan, termal paslanmaz çelik sürahiler bu lükse sahip değildir ve çok benzer görünme eğilimindedir.

Ayrıca, daha ucuz kahve makinelerinin standart olarak bir termal sürahiye yükseltme seçeneğiyle birlikte verilen bir cam sürahiye sahip olacağını sık sık görürsünüz.

Artıları;

Maliyet: Termal kahve sürahilerinden daha ucuzdur.

Cam gözeneksizdir, bu nedenle herhangi bir tat veya koku tutmaz.

Süslü tasarımlarda cam üretmek daha kolaydır.

Özellikle resmi bir ortamda, bir cam sürahide kahve servisi yapmak daha şık görünüyor.

Eksileri; Kırılgandır ve temizlik sırasında veya yanlışlıkla vurulduğunda kolayca kırılabilir.

Cam yalıtım sağlamaz, bu nedenle kahveniz ısıtma plakası olmadan çabucak soğuyacaktır.

Sıcak plaka kullanmanın dezavantajı: Kahveniz uzun süre ısıda tutulursa acılaşır ve hatta yanar.


Termal Sürahiye Yakından Bakış

Bahsettiğim gibi, termal sürahiler genellikle üst düzey bir termal sürahi kahve makinesiyle birlikte verilir. Yalıtım özelliklerinden dolayı genellikle birinci sınıf bir sürahi olarak lanse edilirler.

Bu tip sürahi paslanmaz çelikten yapılmıştır ve arasına sıkıştırılmış hava vakumlu çift duvarlı bir tasarıma sahiptir.

Vakum, ısının sürahinin içinden dışarıya aktarılmasını önler. Esasen ısıyı sürahinin içinde kilitli tutar ve soğuk veya sıcak havanın sürahiye geçmesini engeller.

Bu çift duvarlı tasarım, kahvenizi bir cam sürahi ile birkaç dakika yerine saatlerce sıcak tutabilir.

Vakum tasarımı oldukça düzgün ve kahve termoslarından sahile götürdüğünüz soğutma kutularına kadar çok çeşitli uygulamalarda kullanılıyor .

Biraz tarih. Bu vakum tasarımı ilk olarak kriyojenik malzemeyi uzun süre soğuk tutan bir kaba ihtiyaç duyan İskoç kimyager Sir James Dewar tarafından icat edildi

Bugün, kaliteli bir çift cidarlı termal sürahinin demlendikten sonra kahvenizin sıcaklığını yedi saate kadar tutmasını bekleyebilirsiniz.

Termal sürahi çok verimli olduğu için, onları besleyen makinelerin hemen hemen hepsinde kahve makinesinde sıcak plaka bulunmaz çünkü bunlara ihtiyaç yoktur.

Ofis veya kurumsal ortamlar, kahveyi saatlerce sıcak tutma özelliği ile termal sürahinin öne çıktığı yerlerdir . Yanık veya acı tadı olmayan kahve ile tüm departmanlar gün boyu kafeinli tutulabilir.

Şimdiye kadar, bir termal sürahi kulağa harika geliyor, değil mi? Bununla birlikte, termal sürahilerin en büyük dezavantajı, cam muadillerinden önemli ölçüde daha pahalı olmalarıdır.

Ayrıca, birini değiştirmeniz gerekirse, maliyetin genellikle kahve makinesinin orijinal fiyatının büyük bir kısmı olabileceğini belirtmekte fayda var.

Kahvenizi saatlerce sıcak tutma özelliğinin yanı sıra, termal sürahiler camdan çok daha dayanıklıdır ve kazara düşme veya çarpma sorun olmaz.


Şansınız, bir kez termal sürahi ile bir kahve makinesi satın aldığınızda, onu asla değiştirmek zorunda kalmayacaksınız ve metal bir termal sürahinin makineden daha uzun ömürlü olması duyulmamış bir şey değil.

Termal metal sürahilerin estetiği en çekici olanı değildir ve bazı insanlar için sürahinin nasıl göründüğü bir anlaşma kırıcı olabilir.

Çift cidarlı tasarım ve kullanılan malzeme nedeniyle, çoğu termal sürahi aynı görünür ve görünüş olarak çok borulu veya karedir.

Sık sık yemek masanızdan kahve servisi yapıyorsanız veya bir partiye ev sahipliği yapıyorsanız, bir cam sürahi genellikle termal olandan daha şık görünür. Bu sadece akılda tutulması gereken bir şey.


Artıları;

Bir ısıtma elemanı veya harici bir ısı kaynağı olmadan, damlayan kahve borularını saatlerce sıcak tutabilir.

Camdan çok daha dayanıklıdır ve kazara darbelere dayanabilir.

Demlenen kahve saatler sonra bile taze kalır ve yanmaz veya acılaşmaz.


Eksileri; Termal kahve sürahisinin ilk maliyeti camdan daha fazla olacaktır.

Tasarım seçenekleri sınırlıdır ve hepsi aynı görünme eğilimindedir.

Bazı insanlar paslanmaz çelik bir termal sürahinin kahveye metalik bir tat verebileceğini söylüyor.


Termal Karaf mı Cam Karaf mı En İyisi?


En iyisinin termal veya cam sürahi olup olmadığını seçmek, nihayetinde kişisel tercihlere bağlıdır.

Büyük bir ev sahibiyseniz ve sabahları taze kahvenin birkaç saat sıcak tutulması gerekiyorsa, termal sürahi mükemmeldir. Bir ofis ortamında bile, termal sürahi net bir kazanandır.

Cam karafların da bahsettiğimiz gibi maliyet ve estetik görünüm gibi avantajları vardır. Ancak kırılmaya eğilimlidirler ve kahveyi uzun süre sıcak tutmak için sıcak bir tabağa ihtiyaç duyarlar.

Birine ya da diğerine karar veremiyorsanız endişelenmeyin, sıkışıp kalmadınız.

Yeni bir #kahve makinesi satın alırsanız ve beraberinde bir termal sürahi gelirse, isterseniz makinenizde kullanmak üzere yan sanayi bir cam sürahi satın alabilir veya tam tersini yapabilirsiniz.

Ardından, gereksinimlerinize bağlı olarak, kullanmak istediğiniz sürahiyi seçip seçebilirsiniz.

Commentaires


bottom of page