top of page

Kahve Ekipmanları; Çapak Öğütücüler ( Değirmenler )


Çoğu kahve sever, öğütme boyutu ve lezzeti söz konusu olduğunda çapak öğütücünün çok daha üstün olduğunu söyleyecektir. Bir bıçaklı öğütücüden daha pahalı olmakla birlikte, çapak değirmenleri, tutarlılıkları, kalitesi ve genel tekdüzelikleri ile yaygın olarak tanınmaktadır.

Bir çapak öğütücü nasıl çalışır?

Çapak değirmeni olarak da adlandırılan bir çapak öğütücü, kahvenin öğütüldüğü iki döner çapaktan oluşur. Çekirdekler, hareketli bir öğütme çarkı ile hareket etmeyen bir yüzey arasında ezilir.

Çapak öğütücü türleri

İki ana tip çapak öğütücü vardır: Konik çapak öğütücüler ve düz çapak öğütücüler. Her iki öğütücü de tutarlı ve yüksek kaliteli öğütme üretirken, hangi çapak öğütücünün sizin için doğru olduğunu bulmak için bilmeniz gereken iki farklılık vardır. Ayrıca tercihinize bağlı olarak manuel çapak öğütücüler veya elektrikli çapak öğütücüler arasında seçim yapabilirsiniz . El değirmenlerinin kullanımı çok basittir ve daha tutarlı bir öğütme boyutu üretebilirken, elektrikli çapak öğütücüler çok daha uygundur ve daha fazla miktarda kahve işleyebilir.

Konik Çapak Öğütücüler;

Konik çapak öğütücüler, çapak öğütücüler söz konusu olduğunda endüstri standardıdır. Tekrar tekrar iyi öğütülmüş kahve üretmeye yardımcı olan dış tırtıklı bir çapak ile koni şeklinde bir orta çapak kullanırlar. Ve tasarımı doğal olarak enerji tasarruflu ve ısıya dayanıklıdır, bu da onu profesyonel ve ev baristaları için mükemmel bir seçenek haline getirir. Ancak konik çapaklar eşit şekilde öğütülmüş kahve üretmez ve mikroskop altına konursa karışımda farklı boyutlarda çekirdekler fark edersiniz. Bu, kahvenizin genel tadını etkilemeyecek olsa da, bazı insanlar espresso için düz çapak öğütücüyü tercih eder. Aslında, 2013 Dünya Barista Şampiyonası sırasında tanıtıldıktan sonra düz bir çapak popüler oldu.

Düz Çapak Öğütücüler


Düz çapak öğütücüler, birbirine çok keskin kenarlarla bakan halka şeklinde iki çapak içerir. Bu tasarım, çekirdeklerin dışarı çıkmasına ve bir şekilde bozulmadan kalmasına izin verebilen konik çapakların aksine, çekirdeklerin mükemmel (ve simetrik olarak) zemine oturana kadar çapaklar arasında kalmasını sağlar. Tüm kahve veya espresso telveleri aynı boyutta olduğunda, lezzet tek notalıdır ve bu da baristalara yaratıcılık için daha fazla alan verebilir. Ancak düz çapaklar konik çapaklardan daha gürültülüdür ve taşlama işlemi sırasında daha fazla enerji ve ısı kullanır, bu da onları ticari ve hatta ev kullanımı için daha az ideal hale getirir. Ancak hassasiyet gerektiğinde düz çapaklar daha iyi bir seçenektir.

Comments


bottom of page