top of page

Kahve Demleme Kılavuzu

Güncelleme tarihi: 24 Ara 2021
Üçüncü dalga kahvenin hayatımıza girmesiyle kahve algısında köklü bir değişiklik oldu. Granül, pişirme yöntemli kahvelerin yerini demleme kahveler almaya başladı ve bu durum birçok demleme yöntemini de beraberinde getirdi. En bilinen kahve demleme yöntemleri

  • Espresso

  • French Press

  • AeroPress

  • Siphon

  • Moka Pot olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kahve demlemeden önce bilmeniz gerekenler bulunmaktadır;

  • Sadece taze, seçilmiş #kahve çekirdekleri kullanın (tercihen daha hafif kavurma)

  • Demlemeden önce her seferinde, doğru kıvama gelinceye kadar (yani orta kaba) öğütün.

  • Mükemmel ekstraksiyon sağlamak için damlatıcıyı hazırlayın (yani kullanımdan önce sıcak su ile ıslatın)

  • Su sıcaklığını doğru tutmaya dikkat edin

  • Yavaşça dairesel hareketlerle dökün (çiçeklenme aşaması)

Espresso;


Espresso çok ince öğütülerek yapılır.

Kullandığınız kahve miktarı, öğütme kaliteniz kadar önemlidir. Specialty Coffee Association'a göre standart bir shot espresso, 7-9 gram çekilmiş kahve kullanılarak yapılır.

Tamping, kahve telvesinin portafilter sepetine (espresso makinesindeki çıkarılabilir filtre) sıkıştırılması işlemidir. Tüm kahveyi aynı seviyeye çıkarmak için suyun kahve yatağından eşit şekilde akmasını sağlamak önemlidir.

#Espresso ekstraksiyonu güzel ve karmaşıktır. Doğru gittiğinde, kahve portafiltre üzerindeki ağızlıkların uçlarından ılık bal kıvamında düzgün, düzgün bir akış halinde düşmelidir.


French Press;


Kahve çekirdeklerinizin öğütülme şeklini ince öğütülmüş bir toz olacak şekilde seçin. #French #Press'inizde kahvenizin ince tutuşunu engelleyen bir filtre bulunmaz, bu nedenle normal filtrenizin üzerine bir kahve eklemeniz gerekir. Bunu, kabın içine yerleştirilmiş olan filtre ve yaylı bobinin etrafına sarın. Suya girecek yaklaşık 2 yemek kaşığı kahve kullanın.

Suyunuzu bir su ısıtıcısında 200F dereceye kadar ısıtın ve French Press kabınıza yarım bardak su ekleyin. Ardından 2 yemek kaşığı (veya daha fazla) ince öğütülmüş kahve çekirdeğini ekleyin. En az 20 saniye boyunca iyi bir karışım verin ve çiçek açmasına izin verin. Pistonu üstüne koymadan önce son bir karışım verin.

French Press filtrenizin etrafına sardığınız kahve filtresi o kadar zor değil, sadece kenarları güzel ve düzgün tutmaya ve yuvarlatılmış kenarlar boyunca kırışık olmamasına dikkat edin. Bu daha sonra kaba yerleştirilir ve kapak sabitlenir. Buradaki asıl zorluk, dibe yavaş ve istikrarlı bir şekilde dalmaktır. Baskı makinenizi temizledikten sonra fazlasıyla temizlik var, ancak sonuçlar buna değer.


AeroPress;


#Aeropress'inizde bir filtre yerine iki tane kullanmak isteyeceksiniz. Bir elek veya ağ filtre kullanıyorsanız, normal bir kağıt filtre ile normal bir ağ filtre kullanın. İşin sırrı, filtreyi önceden ıslatmak, böylece zaten doldurulmuş. Demlemeye hazır olduğunuzda, Aeropress kabınızı kahve telvesi için hazırlayın.

İyi espresso yapmak için öğütme, Aeropress gerçek bir espresso makinesi gibi davranmayacağından, ince kuma benzer bir öğütme ile başlar. İnce toz kahve telvesi kullanmak Aeropress'inizi basitçe tıkayacaktır, bu yüzden yapmayın. Şimdi kabınıza yaklaşık 2 yemek kaşığı kahve telvesi ekleyin, normalde eklediğinizden biraz daha fazlasını eklemek lezzet yoğunluğunu artıracaktır.

Şimdi 200F dereceye kadar ısıtılmış 3 ons temiz ve filtrelenmiş su ekleyin. Kahvenizi mümkün olduğunca hızlı bir şekilde 20 saniye boyunca karıştırarak kahvenin kabarmasını ve gazını boşaltmasını sağlayın. Şimdi pistonu yerleştirin ve sabit ve sert bir basınç uygulayarak kahveyi kupanıza çıkarın. Sabit ve güçlü bir baskı harika bir espresso sonucu üreteceğinden deli gibi itmemeye dikkat edin.


Siphon;


Filtrenizi en az beş dakika ılık su banyosunda beklettikten sonra, sifonunuzun üst bileşeninin veya "haznenin" altına bırakın ve haznenin cam borusunun altına kancalayın.

#Sifonunuzun alt bileşenini veya "ampulünü" 300 gram sıcak suyla (yaklaşık 12 oz. fincan değerinde) doldurun.

Hazneyi, filtreyi ve hepsini ampulün içine yerleştirin. Çok fazla bastırmanıza gerek yok; sadece güvenli ve eşit bir şekilde yerinde olduğundan emin olun. Tüm tertibatı ısı kaynağınızın üzerine yerleştirin.

Su ısınırken, 20-25 gram kahveyi ölçün ve normal damlama kahvesinden biraz daha ince öğütün.

Yakında, ampuldeki su kaynamaya başlayacak ve hazneye yükselecektir.

Su hazneye girdikten sonra, su 185-195 derece F arasında olacak şekilde ısı kaynağınızı kısın.

Kahvenizi ekleyin ve yavaşça (ama iyice) bir bambu kürek veya tereyağı bıçağıyla daldırın.

Kahvenin rahatsız edilmeden bir dakika 10 saniye demlenmesine izin verin.

Hızlı bir hareketle sifonunuzu ısı kaynağından çıkarın ve bambu kürekle on kez karıştırın.

Kahvenizin aşağı doğru çekilmesi ve sonunda ampulde dinlenmesi bir dakika kadar sürmelidir. Filtrenin tepesinde bir telve kubbesi oluştuğunda ve alttaki kahve yaklaşık olarak bir yavru kedi kalp atışının hızında ve gücünde köpürmeye başladığında hazır olduğunu anlayacaksınız.


Hazneyi çıkarın ve servis yapın. En karmaşık fincanı garanti etmek için kahveyi soğuması için birkaç dakika verin.


Moka Pot;


Pürüzsüz ve lezzetli bir espresso karışımı üretmek istediğinizde, kahve çekirdekleriniz ne kadar tozlu olursa olsun, suyu yerleşik filtreden iyi bir şekilde zorlayacaktır. #Moka #Pot için en iyi öğütme ayarı orta-ince ila ince öğütülmüş kahvedir. Tek bir porsiyon için suyun tamamını eklemek yerine, suyun sadece yarısını kullanın.

Suyunuzu normal musluk suyu yerine temiz filtrelenmiş su kullanarak hazırlayın. Harika sonuçlar elde etmek için, suyunuzu eklemeden önce mikrodalgada ısıtarak önceden ısıtın. Bu sadece bir duble espresso üretmekle kalmaz, aynı zamanda size gerçek espresso makinelerinde her zaman elde edeceğiniz köpüklü kremayı verir. Moka pot ile hatırlanması gereken bir diğer şey, ısıyı orta-düşük seviyede tutmaktır, çünkü ısıyı çalıştıran şey ısı değildir.

Bir Moka kabının içinde oluşan basınç, ince öğütülmüş kahveyi herhangi bir Moka Press'in filtresinden geçirmeye yeterlidir. İçinde kum olmayan çok ince bir espresso elde etmek istiyorsanız, filtrenizin oturduğu alana küçük bir parça kahve filtresi eklemenizi gerektirir. Fazla kağıdı kesmek için filtrenin etrafını kesin.


Daha fazla demleme yöntemiyle hazırlanmış taze kahve deneyimini hiç zahmetsiz doğrudan Top Roasters Premium Coffee'de yaşayabilirsiniz.

Comments


bottom of page