top of page

Kahve Çekirdeği Yenebilir Mi?


Bazı insanlar kahve çekirdeklerini çiğnemekten hoşlanır. Ve hatta onları mutfak başyapıtlarının hazırlanmasında kullanır. Ancak bazıları bunun sağlığa zararlı olup olmadığını merak ediyor. Kahve çekirdekleri ( kavrulmuş ) yenilebilir mi ve etkileri nelerdir? Ayrıca size önemli nüansları da anlatacağız - bu “atıştırmalık” seçeneğinin kime yararlı olduğu ve kimlerin yememesi gerektiğini.

Kahve Çekirdeği Yemenin Tarihi

Kahve kullanımının başlangıçta tam olarak kahve çekirdeklerini çiğnemekten ibaret olduğu bilinmektedir. İnsanlar bunu, kahve çekirdeklerini gerçekten seven yaban keçilerini taklit ederek öğrendiler. Gerçek şu ki, çobanlar kahve çekirdeklerinden yaprak ve meyve yiyen keçilerin daha hareketli ve neşeli olduklarını fark ettiler. İnsanlar canlandırıcı etki uğruna kahve çekirdeklerini çiğnemeye başladılar.

Afrika kabileleri, uzun yolculuklar sırasında düzenli olarak tahılları enerji artışı olarak kullandılar. Ve sadece canlılık ve güç artışı elde etmekle kalmayıp, aynı zamanda açlık yaşamamak için kahve çekirdeklerini hayvansal yağla karıştırdılar ve kütleyi top haline getirdiler. Yiyeceklerin bu versiyonu uzun süre saklandı ve vahşi Afrika kabilelerinin çölün üstesinden gelmek için güçlerini kullanmalarına izin verdi.

Tabii ki, bugün çiğ tahıllar artık yenmiyor, yerine kızartılmış olanlarla değiştiriliyor, bu arada vücuda büyük faydalar sağlıyor.

Kahve çekirdeği yemenin faydaları

Kahve ham maddelerinin, en sevdiğiniz içeceğin porsiyonlarını parlak bir tat ve lüks aroma ile sağlayan çok miktarda uçucu yağ içerdiğini zaten biliyor olabilirsiniz. Esterlere ek olarak, taneler, ağız boşluğu üzerinde faydalı bir etkiye sahip olan uçucu maddeler, asitler içerir. Bilim insanları, sadece nefesi tazelemekle kalmayıp, aynı zamanda insan ağzında çok sayıda yaşayan patojenik mikroorganizmalarla da savaşabildiklerini kanıtlamayı başardılar.

Şunu bilmekte fayda var: İtalyan bilim insanları, kahve çekirdeklerini çiğnemenin dili, diş etlerini ve diş minesini temizlediğini ve bu da kişinin çürük oluşumunu önlemesini sağladığını keşfetti. Ayrıca taneler yanakların iç yüzeyi için faydalıdır. Çiğnendikleri zamandan beri, bölgesel kandidiyazisin gelişmesine veya “coğrafi” bir dili olan bir kişiyi “ödüllendirmeye” yol açabilecek bir patojenik mikroorganizma tabakası temizlenir.

Kahve çekirdeklerini çiğnemenin sakız çiğnemeye ideal bir alternatif olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu ilginç: küçük dozlarda kahve çekirdekleri alkol kokusunu maskeleyebilir ve bastırabilir. Ancak, çok fazla sert içecek içtiyseniz, ne kahve çekirdekleri ne de geleneksel sakız sizi kurtarmaz.

Kahve çekirdeğini doğrudan tüketebileceğiniz tarifler;

Kahve çekirdekleri sadece yemekleri ve tatlıları süslemek için kullanılmaz, aynı zamanda ana bileşenlerden biri olabilir.

Çikolata kaplı kahve çekirdekleri tarifi

Bunları hazırlamak için, yüksek oranda kakao çekirdeği içeren yüksek kaliteli bitter çikolatayı eritmeniz gerekir. İlk seçeneği seçtiyseniz, çikolata kütlesini sürekli karıştırmayı unutmayın ve ayrıca çikolatanın bulunduğu kasenin alt yüzeyinin suyla temas etmemesine dikkat edin. Aksi takdirde çikolata kıvrılır ve tüm süreç en baştan başlamak zorunda kalır.

Çikolata tamamen eridikten sonra kahve çekirdeklerini çikolataya dökmek gerekir. Sonra bir çatal kullanarak onları parşömen üzerine koyun. Tatlıyı birkaç saat buzdolabında bekletin ve en sevdiğiniz içeceklerle servis yapın - yeşil çay, kahve vb.

Her bir taneyi ayrı ayrı almak istemiyorsanız aşağıdaki pratik çözümü kullanmanızı öneririz. Kahve hammaddelerini eritilmiş çikolataya dökün ve ardından tüm kütleyi düşük kenarlı bir kalıba dökün. Tatlıları buzdolabına gönderin. Tatlı sertleştikten sonra, çıtır "fındıklı" bitter çikolatanın orijinal halini alacaksınız.

Bu arada, doyurucu ve çok lezzetli bir atıştırmalık için harika bir seçenek. Özellikle konsantrasyon ve enerjiye ihtiyacınız varsa. Kahve çekirdekli çikolata, entelektüel çalışma yükü olan kişiler, sınava hazırlanan öğrenciler ve okul çocukları için uygundur. Ayrıca enerji içerdiği için fitness severler arasında hayranlar bulacaktır.

Diyet yapanlar içinde uygundur. Tatlılığın bu versiyonu onlara da çok yakışacak. Bu durumda ana şey, katkı maddesi olmadan bitter çikolata kullanmaktır. İstenirse, hindistancevizi gevreği ile başlayıp taze çekilmiş karabiber ile biten bitmiş inceliğe baharatlar eklenebilir. Bu arada, son seçenek tatlıya keskinlik verir. Fazla kilolarla savaşıyorsanız, kırmızı biber tozu eklemelisiniz. Bu baharatın yağ yakıcı özellikleri olduğu bilinmektedir.

Kahve çekirdeklerini yemek için kontrendikasyonlar

Kahve çekirdeklerinin çok sert olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle, onları çiğnemek için çok fazla kuvvet uygulamanız gerekir. Bu nedenle diş minesi ince ve dişleri zayıf olan kişilerin kahve çekirdeklerini çiğnemeleri önerilmez.

Büyük miktarlarda kahve çekirdekleri, en sevdiğiniz kafeinli içecekle aynı etkiye sahiptir. Bu nedenle, yüksek tansiyondan muzdarip veya kardiyovasküler sistemin işleyişi ile ilgili rahatsızlıkları olan herkes tarafından kullanımlarına dahil olmamalısınız.


Comments


bottom of page