top of page

Kafein ve Tein Arasındaki Farklar Nelerdir?


Kahve kafein, çay tein içerir.

Okurlarımızın çoğu, bunların insan vücudu üzerinde farklı etkileri olan, tamamen farklı iki madde olduğuna ikna olmuştur. Diğerleri bu kelimeleri eşanlamlı olarak kabul eder. Her ikisinin de ne kadar doğru olduğunu bulmaya karar verdik ve biraz araştırdık.


Biraz tarih ve kimya

Kafein

İlk olarak 1819'da Alman kimyager Friedlieb Ferdinand Runge tarafından keşfedildi. Kahveyi ve içerdiği elementleri inceleyen Runge, daha önce insanlar tarafından bilinmeyen ve kendisine "kafein" (Fransızca kafe - kahve kelimesinden gelen kafein) adını verdiği yeni bir maddeyi izole etti. Daha sonra bu molekülün birçok bitkide mevcut olduğu, öncelikle doğal bir insektisit olduğu ve yalnızca ikincil olarak sinir ve kardiyovasküler sistemlerin doğal bir uyarıcısı olduğu ortaya çıktı.


8 yıl sonra, 1827'de Hollandalı organik kimyager Gerrit Jan Mulder benzer bir deney yaptı (ancak kahve ile değil, çay ile) ve keşfetti ... evet, kafeine şüpheyle benzeyen bir madde. Ancak, çayda bulunduğundan, ona İngilizce "tea" (çay) kelimesinden "thein" (theine) adı verildi.

Aynı molekül mü?

Sonra ne oldu? Ve sonra Bay Mulder uzun bir süre düşündü ve zaten 1838'de (yani, keşfinden 11 yıl sonra), kafein ve teinin aslında aynı şey olduğu haberiyle bilim camiasını şok etti. Hem çayda hem de kahvede madde tamamen aynı yapıya sahiptir ve C8H10N4O2 formülüne sahip bir moleküldür. Aynı molekül mate çayında (matein), guarana yapraklarında (guaranine), kakaoda ve kola yemişlerinde de bulunur.


O zaman neden çay ve kahvenin yapısı farklı?

Diyelim ki sadece bir molekül var, ancak o zaman üretilen etkideki fark hakkında makul bir soru ortaya çıkıyor. Kahve bir enerji olarak kabul edilirken çay daha çok uyarıcıdır. Her ikisi de aynı maddeyi içeriyorsa, neden kendini bu kadar farklı gösteriyor?

Bu sorunun cevabı üç faktöre dayanmaktadır - molekül sayısı, emilim hızı ve vücudumuzun bireysel toleransı.

1. Kahvedeki kafein moleküllerinin konsantrasyonu, çaydan üç ila dört kat daha fazladır.

Başlangıçta çay yaprağında kahve çekirdeğinden daha fazla kafein bulunmasına rağmen, iki hazır içecekten kahve, maddenin konsantrasyonu açısından “kazanır” (kafein, yapraklardan çok öğütülmüş çekirdeklerden ekstrakte edilir). Bu arada, konsantrasyon aynı zamanda çayın türüne de bağlıdır, ancak o kadar da önemli değildir: Fincanınızdaki son kafein miktarı, demleme süresi, yaprak fraksiyonu ve kafein moleküllerini serbest bırakma yeteneğinden oluşur. Bu nedenle, örneğin, 5 dakika demlenmiş çayda, bu maddeden her zaman 1 veya 2 dakika demlenmiş olandan daha fazla olacaktır. Siyah çay kafeini beyaz çaydan daha hızlı serbest bırakır ve bütün yapraklar onu öğütülmüş çaydan daha yavaş serbest bırakır.


2. Tein ve kafein molekülleri kesinlikle aynı olmasına rağmen, içeceğin içindeki diğer maddelerle ilişkilendirilebilirler ve vücudumuzda parçalanmaları farklı oranlarda gerçekleşir.

Kahve çekirdeği molekülleri, çay moleküllerinden çok daha serbesttir ve diğer maddelere bağlı değildir. Vücut tarafından iyi emilirler ve bu nedenle dolaşım sistemimize çok daha hızlı girerler. Bu yüzden kahvenin etkisini bu kadar güçlü hissediyoruz.


Tein durumunda, bunun tersi doğrudur. Theine molekülleri, yalnızca çayda bulunan diğer maddelere bağlanma eğilimindedir ve teinin emilebilmesi için vücudun bu bağları kırması gerekir. Bu yüzden çay üzerimizde daha uzun süre ve daha yumuşak etki eder.

3. Hepimiz farklıyız, bu nedenle bu iki içecekten herhangi birine tepkimiz tahmin edilemeyecek kadar farklı olabilir.

Bazı insanlar kahveye daha duyarlıyken, diğerleri çaya daha duyarlıdır. Bu içeceklerden hangisinin sizi daha çok etkilediğini bilmenin tek yolu, onları denemek ve karşılaştırmaktır.


Özetlersek;

  • Tein ve kafein aynı moleküldür. Çay, kahve ve diğer bitki bileşenlerinde (kakao, koka yaprağı, mate vb.) bulunur.

  • "Kafein" daha yaygın bir terimdir, ancak çay hakkında konuşurken her ikisini de kullanabilirsiniz. Nasılsa hata olmayacak.

  • Farklı gıdalarda bulunan aynı madde olduğu için kafeinin teinden "daha güçlü" veya "daha kötü" olduğu söylenemez.

Comments


bottom of page