top of page

İlaç Kullanılırken Kahve Tüketilebilinir Mi?


Kahve severler, en sevdikleri canlandırıcı içecek olmadan yaşayamazlar. Bununla birlikte, bir kişinin kahveyi bırakmaya zorlandığı durumlar vardır. Örneğin, hastalık sırasında hem yiyecek hem de içeceklerde belirli bir diyet izlemelisiniz. Ama bir bardak kokulu içecek olmadan nasıl yapılır? Ve ilaç alırken kahve içmek mümkün mü?


Herhangi bir ilacı almak, vücudun içme ve yeme yoluyla elde ettiği diğer maddelerle reaksiyona giren çeşitli kimyasalların insan vücuduna verilmesi işlemidir. Bu nedenle, ilacın münhasır fayda sağlaması için, tedavi süresi boyunca gıdada belirli bir kısıtlama getirilir. Ve eğer yiyecekler ilaçlarla bu kadar yakından etkileşime girmezse, o zaman bir kişinin uyuşturucu almadan önce veya hemen sonra içtiği veya ilaçla içtiği herhangi bir sıvı, ilaçlarla "işbirliği" ağızda başlar.


Tüm doktorlar oybirliğiyle, ilaçlarla etkileşime giren herhangi bir sıvının yalnızca nötr olması gerektiğini belirtir. Maalesef #kahve öyle değil. İçeceklerin içeriğinde bulunan ve kalp sistemi üzerindeki basıncı artıran ve yükü artıran maddeler nedeniyle bu içecek ilaçla alınmamalıdır. Antibiyotik, kalp ve mide ile ilgili ilaçlar alırken kahve içmek kesinlikle yasaktır. Sonuçlar onarılamaz olabilir.


Ve diğer #ilaçları alırken, en sevdiğiniz içeceği içmekten kaçınmak en iyisidir. Bu durumlarda vücut üzerindeki etkisi tahmin edilemez olabilir. Vücudun böyle bir kombinasyona tepkisi yeterince araştırılmamıştır. Bazı durumlarda, içecek ilaçların etkisini aktive edebilir.


Comments


bottom of page