top of page

Flat White, Bir Latte Mi, Cappuccino Mu Yoksa Farklı Bir Kahve Çeşidi Mi?


Flat white, nispeten yakın zamanda Rus kahve evlerinde ortaya çıktı. Çoğu insan hala ona hafif bir şüpheyle yaklaşıyor (bu ne tür anlaşılmaz bir kombinasyon diyorlar) ve eski güzel cappuccino seçiyor. Flat white denemeye cesaret edenler sonsuza dek onun hayranı olurlar.

“flat white” ile latte ve cappuccino arasındaki farkın ne olduğunu ve aynı zamanda zengin kahve tadı ve süt köpüğü seviyorsanız neden denemeye değer olduğunu anlıyoruz.


Genel olarak, düz beyazın kökeninin iki versiyonu vardır. Birine göre, içeceğin yazarı Sidney bar Moors'un sahibi Alan Preston. İkinciye göre, daha yaygın, düz beyaz Auckland, Yeni Zelanda'da doğdu: tarifi Cafe DKD'de bir kavurma ve barista olan Derek Townsend tarafından icat edildi. Ve aslında çaresizlikten oldu.

Sorun, Yeni Zelanda sütünün kalitesinin çok yüksek olmasıydı.

Yıllık ortalama sıcaklığı aşağı yukarı sabit olan ılıman iklim nedeniyle, Yeni Zelanda'daki inekler tüm yıl boyunca taze otlu meralarda otlar ve lezzetli ve zengin süt üretir. Barista, bu sütü cappuccino ve latte için çırpıyor (kesinlikle tariflere göre!), Sonuç olarak, kahvenin kendisini tadıyla “bastıran” çok yüksek bir köpük aldılar.

Misafirlerine kahve aromalı bir milkshake yerine kahve sunmak için deneysel baristalar, güçlü bir kahve aroması, minimum süt içeriği ve çok ince bir tabaka (0.20-0.25 cm) olan bir içecek bulana kadar süt ve kahve miktarını değiştirdiler. ) süt köpüğü.


Yeni içeceğin adı tesadüfen ortaya çıkmadı. Gerçek şu ki, tarihsel olarak hem Avustralya'da hem de Yeni Zelanda'da Avrupa'dan, özellikle Yunanistan ve İtalya'dan gelen birçok göçmen yaşadı. Fransız basınında ya da gayzer kahve makinesinde demlenmiş sade kahve sevgisini yanlarında getirdiler. Bu kahveye siyah denirdi. Sütlü içeceklerin modası Avrupa ve ABD'den geldiğinde beyaz olarak adlandırıldılar. Kahve sipariş edenler sadece hangi seçeneğe ihtiyaç duyduklarını belirttiler - “siyah” veya “beyaz” (“beyaz” ile latte ve kapuçinoları da kastetmişler). Yeni tarifte çok az süt olduğundan ve köpük tabakasının ince olduğu ortaya çıktığından, daha fazla uzatmadan içeceğe “flat white” (düz beyaz) adı verildi.

Düz Beyaz, Avustralyalı Peter Hall ve Yeni Zelandalılar Cameron McClure ve James Gurnsey için olmasaydı yerel bir dönüm noktası olarak kalacaktı. 2005 yılında, üçü Londra'nın en işlek bölgelerinden birinde küçük bir paket servis kahve dükkanı olan Flat White Soho'yu açtılar ve beklenmedik bir şekilde kahve dünyasının yıldızları oldular. Dört yıl sonra, The Independent ile yaptığı bir röportajda McClure, kafenin günde 700 fincandan fazla düz beyaz sattığını itiraf etti.


Bu arada, içeceğin büyük bir hayranı aktör Hugh Jackman. 2018'de New York City'de, elbette menüsünde düz beyaz olan Laughing Man Coffee & Tea'yi açtı.

Latte değil ve bir cappuccino değil


Cappuccino. Herkesin favori cappuccinosunun kalbinde 1 porsiyon espresso - 30 ml bulunur. Katı bir klasik tarif, oranları önerir: birçok kahve dükkanında baristalar tadıyla oynasa da, daha az köpük ekleyerek ve miktarını sütle telafi etse de, espressonun üçte biri, ılık sütün üçte biri ve süt köpüğünün üçte biri. Köpüğün yüksekliği 1 cm olmalıdır.

Latte. En sütlü içecektir. Espresso'nun tamamı (30 ml) - tüm içeceğin ¼'ü. Başka bir ¼ “şapka” için köpüklü süt ve geri kalanı ılık süt. Köpüğün standartlara göre yüksekliği 0,5 cm'ye eşit olmalıdır.

Flat white , kahve miktarında benzerlerinden farklıdır. Küçük kabarcıklar ve kadifemsi bir yapı görünene kadar 2 porsiyon espresso (60 ml) ve 110 ml süt içerir, ancak hiçbir durumda yemyeşil bir köpüğe kadar (bunun sevenler için bir cappuccino vardır). Köpüğün yüksekliği yaklaşık 20-25 mm'dir, ancak daha yüksek değildir.


Genel olarak, düz beyaz, kahve içeceklerinin çeşitli dünyasındaki "karanlık" antipodu olan latte'nin zıttıdır.

Sonunda ne seçilir?

Ama burada her şey basit.

  • Şuruplar ve sütlü tatlılık ile "tatlı" hafif kahveyi sevin - bir latte seçin.

  • Klasikleri kruvasan veya pasta ile tercih edin - bir kapuçino isteyin.

  • Ve eğer bir duble kahve ile neşelenmek istiyorsanız, ancak geleneksel duble espresso acıysa, tereddüt etmeden düz bir beyaz alın.

Üstelik evde yapımı çok kolay.

Comments


bottom of page