top of page

Filtre Kahve Mi Granül Kahve Mi? Tarafını Seç!


Gün içerisinde sayısız #kahve tüketilmektedir ve bu kahveler kişilerin zevklerine göre çok çeşitlilik göstermektedir. Filtre kahve, espresso, latte, cappucino, #granül kahve ve daha bir çok kahve çeşidi bulunmaktadır. Peki kahveler arasında üretim tarzı ve demleme tarzı arasında en büyük fark bulunan kahveler hangileridir? #Filtre ve granül kahve gerek üretimi, gerekse hazırlanışı bir birinden tamamen ayrıdır.

Bu farklar;

Üretim şekli; Filtre kahve demlemeye uygun şekilde öğütülerek elde edilir. Granül kahve ise toz haline getirilerek belirli kurutma yöntemleri uygulanarak kristalleştirilir. Filtre kahve en doğal haliyle tüketilirken granül kahve işlem görerek kullanılmaya hazır hale getirilir. Filtre kahvede demlendikten sonra açığa çıkan telve tüketilmez. Granül kahvede ise ısıtma, dondurma, sıkıştırma gibi işlemlerden sonra doğrudan çözündüğü için telvesi ile birlikte tüketilir. Buna bağlı olarak filtre kahve granül kahveye göre daha sağlıklıdır.

Demleme Şekli; Filtre kahvede demleme olarak bir çok ekipman kullanılır. French press ve moka pot, chemex bu demleme yöntemlerinden sadece bazılarıdır. Granül kahvede ise kahvenin üzerine sıcak su eklemek yeterlidir. Kahve hızlıca çözünür ve tüketime saniyeler içerisinde hazır olur.

Bir fincan granül kahve ortalama 60-80 mg arasında kafein içermektedir. Filtre kahvede ise bu kafein miktarı 90-120 mg olarak hesaplanmaktadır. Daha fazla kafein tüketmek isteyenler için filtre kahve doğru bir tercih olacaktır.


Comments


bottom of page