top of page

Filtre Kahve Demlerken Su Kahveye Nasıl Dökülmelidir?
Gerçek bir kahve tutkunu için hiçbir şey kahve yapma sürecinin her aşamasına katılmak ve değerli, sevilen çekirdeklerden en iyi şekilde yararlanmak kadar tatmin edici olamaz. Kavurmayı seçmekten mükemmel öğütmeyi elde etmeye ve o sıvı altını çıkarmanın en iyi yöntemini seçmeye kadar, kafeinin bozulmamış dünyasına bir macera olduğu kadar bir ritüeldir.

Ve kendi kahvenizi yapmanın birçok yolu olsa da, kahveyi üzerine dökmekten başka hiçbir şey “fincanını bilen büyük kahve aşığı” demez.

Ama üzerine kahve dökmek nedir ve nasıl sürekli olarak harika bir fincan kahve yapabilirsiniz?

Kahvenin üzerine su dökmek

Kahvenin üzerine su dökmek demlenmiş kahve almanın oldukça basit bir yoludur. Temel olarak, demleme ekipmanınıza bir kağıt koni koyarsınız. Daha sonra öğütülmüş çekirdeklerinizi filtrenin içine koyun, üzerine sıcak su dökün ve kahve yüklü sıvı alt haznede toplanıncaya kadar birkaç dakika bekleyin.

Pek çok hevesli kahve içicisi, bu kahve hazırlama yöntemini tercih ediyor çünkü bu, suyun çekirdekler arasında eşit dağılımını sağlamak için kontrollü bir yol sunuyor. Bu teknik herhangi bir acılık izi olmadan canlı, lezzetli bir kahve ile sonuçlanır.

Kahvenin üzerine harika bir su dökümü nasıl yapılır?

Adım 1.

Suyu kaynatın. En az 600 ml su ölçün ve kaynatın. Kahve üzerine dökmek için ideal su sıcaklığı 195F ile 205F arasındadır. Bu yüzden suyumuz kaynamaya başlayınca altını kapatın ve 30 saniye ile bir dakika arasında bekletin.

Adım 2.

Kahveyi öğütün. Seçtiğiniz taze çekilmiş kahveyi kullanmak en iyisidir, bu nedenle kahvenizin üzerine dökmek için ihtiyacınız olan kahve çekirdeklerini öğütün. Profesyonel baristalar ve ev kahvesi meraklıları, aynı zamanda kahve ekstraksiyonu ile sonuçlanan tutarlı bir öğütme için kaliteli bir çapak öğütücüye yatırım yaptıklarını söylerler.

Demleme yöntemi için iyi bir oran, her 1 litre su için 60 gram kahvedir veya 1:12 ile 1:17 arasında bir kahve/su oranını deneyebilirsiniz. Yine de, kendi tercihinize göre ayarlamalarınızı yapabilirsiniz.

Adım 3.

Filtreyi önceden ıslatın.

Kahvenizin kağıt tadı kalmaması için kağıt filtrenizi ıslatın. Ayrıca filtrenizin daha iyi oturması için demleme ekipmanınızın kenarlarına yapışmasını sağlar.

Filtreyi demleme ekipmanınızın ağız kısmına ıslatarak yapıştırın ve ardından yaklaşık beş saniye boyunca dikkatlice dairesel hareketlerle filtrenin her yerine sıcak su dökün. Ardından filtreden geçen suyu bardağa boşaltın.

Adım 4.

Kahveyi çiçeklendirin. Kahve telvesini filtreye dökün ve telvenin eşit şekilde yerleştiğinden emin olmak için hafifçe vurun. Filtrenin demleme ekipmanına yapıştığından emin olun.

Ardından, tüm zeminlerin ıslanmasını sağlamak için yeterince sıcak su ekleyin. Kahvenin bu çiçeklenme süreci, kahvenin şişmesini ve genişlemesini sağlarken karbondioksiti serbest bırakır. Bu aynı zamanda kahvenin harika kokusunu ve lezzetini serbest bırakır ve sizi önünüzdeki lezzetli fincana hazırlar.

Adım 5.

Su eklemeye başlayın. Kahvenin üzerine su dökmek basit olabilir, ancak yine de bir çeşit incelik gerektirir. Suyu kahvenin üzerine dökerken acele etmeyin.

Kahvenin üzerine dökmenin doğru yolu, suyu dairesel hareketlerle zeminin üzerine yavaşça dökmektir. Kahvenin filtreye çarpan dış kenarından başlayın ve tüm telveyi eşit şekilde doyurarak yavaşça merkeze doğru hareket edin. Bu yaklaşık 15 saniye sürmelidir. Ardından durun ve ikinci dökmeyi yapmadan önce kahvenizin damlamasına izin verin.

Adım 6.

Su dökmeye devam edin.

Çok fazla çekilmiş kahve damlaması olmadığını veya kahve telvesinin artık çok fazla suya doymadığını gördüğünüzde, ikinci dökmenizi yapma zamanı. İlk dökmenin sonundan ikincinin başlangıcına kadar olan aralık yaklaşık 30 saniye olmalıdır.

Filtrenin ortasından başlayarak, yine dairesel bir hareketle, dış kenara doğru ve sonra tekrar merkeze doğru, sabit bir sıcak su akışına yavaşça dökün. Kahvenin dış kenarlarını kaçırmadığınızdan emin olun.

İçeri girip çıkan ve tekrar içeri giren bu eşit ve dairesel hareket, zeminlerin filtre etrafında düzensiz bir şekilde toplanmasını ve ekstraksiyonu kaçırmasını önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda filtredeki kahveyi karıştıran bir türbülans yaratır, böylece su tüm kahve telvesi boyunca temas eder. Bu, ne kadar kahve ve suyunuz olduğuna bağlı olarak yaklaşık 45 ila 65 saniye sürer.

Adım 7. Son su dökümü.

Kahve karışımı, değerli demlemenizi çıkarmak için filtreden geçerken, ikinci dökme ile aynı yavaş ve sabit hareketlerle ilave su dökün. Bu 15 ila 20 saniye sürecektir. Karışım filtrenin dibine ve bardağınıza düşerken son su dökmenizi tamamlayın. Bu da 15 ila 20 saniye sürmelidir. Ardından kahvenizi servis edin.

Comments


bottom of page