top of page

Evde Kahve Bitkisi Yetiştirmek Mümkün Mü?


Son yıllarda kahve bitkisi çok popüler bir ev bitkisi haline geldi. Temelde çok güzel ve geniş yaprakları olduğu için, aynı zamanda kendi işleyebileceğiniz kahve çekirdekleri yetiştirdiği için. Ve ikincisi elbette çok ilginç, özellikle gerçek kahve aşıkları için.

Kahve bitkisine nasıl bakacağınızı bilmeniz önemlidir. Bu şekilde en uzun süre tadını çıkarabilirsiniz. Bu yazımızda size kahve bitkisi bakımı hakkında detaylı bilgiler sunacağız.

Kahve bitkisi: Ne tür bir bitkidir ve nereden geliyor?

Kahve bitkisinin resmi adı Coffea Arabica'dır. Etiyopya kökenli bir bitkidir. O zaman neden isimde 'Arabica' var? Kökeninden kısa bir süre sonra, bitki Arabistan'a transfer edildi. Artık orada bulunamıyor (çünkü: tropik iklim bulunmamaktadır), ancak adı her zaman aynı kaldı.

Bitki farklı boyutlarda mevcuttur. Daha büyük bir alanınız varsa, sonunda 1 ila 2 metre yüksekliğe ulaşabilir. Bu, bitkinin ömrü toplamda 20 yıl kadardır. Minimum uzunluk 20 santimetredir. Ayrıca dik büyüyen, çiçeklenme dönemi nisan-mayıs ayları arasında olan ve kuvvetli kokulu bir bitkidir.

Kahve bitkisinin kahve çekirdekleri

Adı zaten onu ele veriyor ancak #kahve #bitkisinde kahve çekirdekleri büyüyebilir. Kahve bitkisi için birkaç yıl iyi bakım ve oturma odasında iyi bir yer gerektirir. Üstelik bu çekirdeklerle sonunda kendi kendinize kahve yapabilmek için oldukça fazla zaman ve sabır harcamanız gerekiyor. Kahve çekirdeklerini topladıktan sonra kendiniz kavurmanız gerekiyor. Çok kolay değil, ama çok güzeldir!

Kahve bitkisinin bakımı

Kahve bitkisinin bakımı o kadar da zor değildir. Sadece en iyi nasıl yaklaşacağınızı bilmeniz gerekiyor.


Kahve bitkisine ne kadar su vermeli?

Kahve bitkisinin çok suya ihtiyacı yoktur. Toprağın sürekli nemli olmasını sağlamanız yeterlidir. Sulama dozunu sabitleyin: Bitki, bir anda büyük bir su sıçramasına maruz kalmaktansa, haftada birkaç kez az miktarda suyu sever. Yaprakları nemli tutmayı da unutmayın. Tercihen gün aşırı biraz su püskürtün. Bu, yaprakları güzel ve parlak tutar.

Kahve bitkisi ne sıklıkla beslenmelidir?

Kahve bitkisi bitki besinlerini sever, ancak sadece yazın. Aslında, kışın hiçbirine sahip olmaması gerekir. Bitki daha sonra dinlenme pozisyonuna geçer ve tüm bu ekstra besinleri ememez. Bitkiyi yaz aylarında ayda bir kez yüksek kaliteli bitki yemi ile beslemek iyi bir fikirdir. Ayrıca doğru doza dikkat edin. Çok fazla besleme bitki için zararlı olabilir.

Bitkiyi koymak için en iyi yer neresidir?

Gölge, kahve bitkisi için değildir. İyi çiçek açması ve büyümesi için çok fazla ışığa ihtiyacı vardır. Ancak camın arkasında tam güneşte bırakmamaya dikkat edin: yaprakları yanabilir. Bitkiyi yazın pencereden yaklaşık 2 ila 3 metre uzağa, kışın ise doğrudan önüne yerleştirin. Bol ışık ile bol taze yaprak üretilebilir.

Kahve bitkisinin ne saksısı ne zaman değiştirilmelidir?

Kahve bitkiniz iyi büyümeye devam ederse, yaklaşık 2 yıl sonra saksısı için çok büyük olacaktır. Daha sonra bitkiyi en az %20 daha geniş bir saksıya aktarmanın zamanı gelmiştir. Tercihen bunu ilkbaharda yapılmalıdır. Bitkiyi yeni saksısına aktarırken normal saksı toprağı kullanmak iyidir.

Kahve Bitkisinin yaprakları neden renksizdir?

Kahve bitkinizin bakımı çok önemlidir. Bitkiye iyi bakmazsanız, bitki kür gösterebilir. Örneğin, yapraklar sararabilir veya kahverengiye dönebilir. Yaprakların kahverengiye dönmesi ne anlama gelir? Odanızın havasının kuru olması anlamını taşır. Bu durumda kahve bitkinizi daha nemli havası olan bir odaya taşıyabilirsiniz. Sadece yaprak kenarları kahverengiye dönerse, muhtemelen bitkiyi yapısal olarak fazla sulamışsınızdır. Ve yapraklar sararmışsa, çok fazla ışığa maruz kalmış olma ihtimalleri yüksektir.

Kahve bitkisini budamak gerekir mi?

Kahve bitkinizin çok uzadığını mı düşünüyorsunuz? Öyle düşünüyorsanız budama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Her zaman kestiğiniz yeri balmumu ile 'kapattığınızdan' emin olun. Bu bitkinin kesilmiş gövdesi mantar enfeksiyonlarına ve bakterilere karşı çok hassastır. Yaprakları ve sapları da budayabilirsiniz. Gövdeyi kesmek için en iyi zaman ilkbahar veya yaz, yaprakları budamak için en iyi zaman sonbahardır. Kahve bitkisi bu dönemlerde çok güzel filizlenir.

ความคิดเห็น


bottom of page