top of page

Etiyopya Yirgachaffe Kahve Çekirdeği Nedir?


Hafif ila orta gövdeli tatlı tadı ve aroması ile bilinir. Etiyopya Yirgacheff'leri baharatlı ve kokuludur ve sık sık gözden geçirilir ve dünyanın en kaliteli Arabica kahvelerinden bazıları olarak değerlendirilir. Üstün itibarları aynı zamanda genellikle yüksek bir fiyat taşıdıkları anlamına gelir, ancak buna rağmen, paranızın karşılığını diğer benzerlerinden ( Hawaii Kona ve Jamaican Blue Mountain gibi ) daha iyi kalite sunarlar.


 • Büyüyen Rakım: Deniz seviyesinden 1.700 - 2.200 metre yükseklikte

 • Hasat Dönemi: Ekim - Aralık

 • Öğütme İşlemi: Yıkanmış, Güneşte kurutulmuş

 • Aroma: Çiçeksi, Tatlı

 • Lezzet: Kompleks, Meyveli, Çay, Çiçeksi, Limon

Yirgacheffe kahveleri hem normal hem de Adil Ticaret Organik sertifikalı olarak mevcuttur.


 • Yeşil kahve

 • kavurma

 • Espresso

 • demleme

 • Yeşil Kahve Üretimi

 • Yeşil Kahve İhracatı

GÖZDEN GEÇİRMEK

Yirgacheffe kahvesi, deniz seviyesinden 1.700 ila 2.200 metre yükseklikte yetişen ıslak işlenmiş bir kahvedir ve kaliteli kahveleriyle bilinen egzotik bir kahve bölgesi olan Güney Etiyopya'da en iyi yetiştirilen kahve olarak kabul edilir. Bu yükseklikler, Yirgacheff'leri Strictly High Grown (SHG) / Strictly Hard Bean (SHB) kahveleri olarak nitelendirir, burada rakım nedeniyle kahveler yavaş büyür ve ağacın kahveye besin vermesi ve en iyi lezzetleri geliştirmesi için ek süre sağlar.

Güzel bir Etiyopya Yirgacheffe kahvesi, aromada yoğun, temiz tatlar ve çiçek notalarının karmaşıklığı ile birlikte parlak bir asitlik gösterir , bazen biraz kızarmış hindistancevizi içerir. Kupa notları, ağızda kalan tadın canlı olduğundan sıklıkla bahseder ve kahve, meyve veya şarabın alt tonlarını sergileyebilir.

Bazı birinci sınıf Yirgacheffes tadım notları, biraz cevizli veya çikolatalı olabileceğini gösteriyor. Diğerleri, mandalina ve narenciyenin ince tonlarını gösterir. Bu nitelikler, onu serinletici bir buzlu kahve için tercih edilen bir çeşit yapar.

Yirgacheffe kahvesi genellikle Ghimbi kahvesinden daha yumuşaktır ve ayrıca daha aromatik ve meyvemsidir, bazen limonlu bir tart bükümü sergiler. Sıkı ve vahşi Etiyopya Harrarlarının aksine, Yirgacheff'ler yüksek tonlu, çiçekli ve narenciyedir.

YEŞİL KAHVE

Etiyopya Yirgacheffe Yeşil Kahveler

Yirgacheffe (Irgachefe) kasabası, Etiyopya'nın Sidama (veya "Sidamo") bölgesinde, deniz seviyesinden yaklaşık 1.900 metre yükseklikte yer alır ve kahve yetiştirilen bölgenin idari merkezidir. Yirgacheffe kahve çiftçileri, genellikle 40.000'den fazla çiftçiden oluşan 23 farklı üye kooperatiften oluşan Yirgacheffe Kahve Çiftçileri Kooperatifleri Birliği'nin (YCFCU) üyeleridir. YCFCU üyeleri, Adil Ticaret ve Organik sertifikalar da dahil olmak üzere birinci sınıf kahveleri için prim almalarını sağlayan Etiyopya Kahve Borsası'ndan (ECX) muaftır.

Bazı Yirgacheffe çiftçileri, daha genel olarak Etiyopya'nın Oromia bölgesinden küçük çiftçilerden oluşan Oromia Kahve Çiftçileri Kooperatifleri Birliği'nin (OCFCU) üyeleri olabilir. İşleme, ayırma ve satış işlevlerinin konsolidasyonu, Etiyopya kahvelerinin itibarı üzerinde daha fazla pazar verimliliği ve daha fazla kontrol sağlar. Yıllık büyüme ve hasat mevsimi olan çiftçiler için büyük ölçüde faydalı olan ödemeleri yıl boyunca yayarak çiftçiler için daha fazla istikrar sağlar.

Bu kooperatifler nihai olarak, en iyi kavrulmamış yeşil kahve çekirdeklerini toptancılara ve distribütörlere toptan satan ihracatçılar ve nihayetinde kavurmacılar için temas noktası sağlar .

Bazıları, bu konuda bazı tartışmalar olsa da, Yirgacheffe bölgesinin kahvenin kökenlerinin yeri olduğunu söylüyor. Dünyanın En İyi Kahve Tarihine bakın .

KAVURMA

Orta Kavurma , en iyi kavrulmamış Yirgacheffe yeşil kahve çekirdeklerinin narin niteliklerinin parlamasını ve kahvenin parlak asitliğini artırmasını sağlamak için kullanılır .

Kahvelerini biraz daha ağır ve tatlı tercih edenler için Orta-Koyu Kavurma veya Koyu Kavurma kullanılabilir, ancak koyu kavurma, genellikle biraz para ödediğiniz bir Yirgacheffe'nin daha iyi özelliklerinden bazılarını kaybetme eğilimindedir. Bu primin değerini azaltır.

Etiyopya Yirgacheffe Kahve Çekirdekleri - Orta Kavrulmuş

Harika bir kavurmanın anahtarı, her zaman saygın bir toptancıdan iyi bir kavrulmamış yeşil kahve ile başlamaktır. Yeşil kahve ithalatçıları genellikle bir dizi Yirgacheff'e sahiptir ve hem yeni hem de deneyimli kavurucuların denemeleri için numuneler sunabilir.

Yirgacheffe, gezegenin en iyi özel Arabica kahveleri arasında sürekli olarak en iyi tatlar arasında yer almaktadır. Ayrıca bkz . Etiyopya Kahvesi.

ESPRESSO

Bu kahveler, meyveli tatlar öne çıkma eğilimindeyken, bir espresso rostosuna şaşırtıcı derecede iyi gelir.

Espresso rostosunun daha hafif tarafında ya da bir espresso makinesinde sadece koyu bir rostoda hata yaparız.

DEMLEME

Yetiştirme, hasat, işleme, tasnif, dağıtım, kavurma ve son teslimat aşamalarında büyük bir özenle, nihai üründen ne kadar keyif alacağınız demleme yönteminize ve tercihlerinize bağlı olacaktır.

Yirgacheffe gibi birinci sınıf, yüksek kaliteli kahvelerin tadını sonuna kadar çıkarmanız gerekir - düzgün bir şekilde öğütülmeli ve bir french press kullanılarak yavaşça demlenmelidir veya kağıt filtre olmadan dökülmelidir (örn. Chemex), böylece tüm lezzet yelpazesi deneyimlenebilir.

Kağıt filtreler, muhafazanızın dibinde hiçbir şey bırakmadan tüm kahve telvelerini süzer, bu genellikle olumlu olarak görülür, ancak aynı zamanda aromaların çoğunu içeren kahve yağlarının çoğunu da giderir.

Ancak kişisel zevkler farklıdır ve kahvenizi zevkinize göre demlemelisiniz.

Bazı markalar Amazon'da Etiyopya Yirgacheff'leri satıyor, ancak kendi lokasyonlarından gönderim yapan şirketleri seçerken özel dikkat gösterilmelidir. Yirgacheffe yüksek puan alan bir kahvedir ve her zaman taze kavrulmuş olmalıdır - bir şirket raflarda kavrulmuş kahve stokluyorsa, muhtemelen haftalar veya aylar önce kavrulmuş ve satın alınmadan önce dağıtım yoluyla seyahat etmek ve stoklanmak zorunda kalmış olabilir.

Bu uzun bekleme süresi, sipariş üzerine taze kavurma yapan bir şirketten elde edilebilecek olana kıyasla düz, tatsız bir kahve ile sonuçlanır.

Comentários


bottom of page