top of page

Espresso ve Filtre Kahve Makine Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?


Espresso ve filtre kahve makineleri kullanım süresi uzadıkça ve #rutin #bakımları ihmal edildiğinde geri dönüşü olmayan ya da onarım tutarının yüksek rakamlara ulaşabileceği arızalar oluşturabilirler. Top Roasters Premium Coffee 'nin Teknik Servis ekibi olarak size makinelerinizin ömrünü uzatmaya yarayacak, daha kaliteli kahve almanızı sağlayacak detaylı bilgilerin yer aldığı bir #espresso ve #filtre #kahve makinesi temizleme kılavuzu hazırladık. Peki makinelerimizi nasıl daha verimli hale getirebiliriz? İşte en çok aldığımız sorular için uygulanması basit birkaç çözüm önerisi;


Espresso Makine Bakımı;


Espresso makinelerinin her 30.000 kahve sonrası ve yıllık bakımlarının düzenli yapılması makinenizin ömrünü uzatırken her seferinde kaliteli ve lezzetli kahve almanızı sağlar. Bunun dışında espresso makinenizin günlük olarak rutin bir şekilde temizliğinin de yapılması gerekmektedir.

Günlük espresso makinesi temizliği nasıl yapılır?

  • Espresso makinenizin portafiltresine tıpayı yerleştirin ve içerisine 1 çay kaşığı özel temizleme tozundan koyup portafiltrenizi makinenin portafiltre haznesine bir kaç defa sağa sola çevirerek takın. Bu işlem contalarında temizlenmesini sağlayacaktır. Daha sonra espresso alır gibi makinenizi çalıştırın. Bu işlemi 7 ya da 8 kez tekrarlayın. İşlem bittikten sonra portafiltreyi çıkarın ve makinenizi yine 7 ya da 8 defa çalıştırın.

  • Makinenizde portafiltre takılı değilken uç kısmı eğik ve sert tüylü fırça ile makinenizin #portafiltre haznesini iyice fırçalayın ve tekrardan makinenizi çalıştırın.

  • Portafiltrenizi ve iç parçalarını bu esna da kireç sökücü eklenmiş su içerisinde bekleterek kireçten arındırabilir ve kireç oluşmasını engelleyebilirsiniz. Yalnız eğer portafiltrenizin tutma kısmı ahşap veya plastik ise kireç sökücü konulan suyun dışında bırakmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Filtre Kahve Makinesi Bakımı;

Filtre kahve makineniz için haftalık yapmanız gereken bakımlar yine makinenizi daha uzun süre tam performansında kullanmanız için ideal olacaktır.

Filtre kahve makine temizliği nasıl yapılır?

  • Filtre kahve makinesi temizleme ürünü tablet olmak zorundadır. Makinenizin kağıt filtre ve kahve konulan haznesi boşken ( filtre kağıdı ve kahve yokken ) 1 adet tableti hazneye koymanız gerekmektedir. Bu esnada demlenen kahvenin döküldüğü alana temiz bir kap koymanız gerekmektedir. Makinenizi kahve demler gibi çalıştırın ve kaba dökülen temizlik maddesinin yer aldığı suyu filtre kahve makinesinin su eklediğiniz haznesine dökün. Daha sonra filtre kahve makinenize temiz içme suyu koyarak kahve demler gibi 4 ya da 5 kez suyu sürekli değiştirerek çalıştırın. Makinenizin temizleme ürününden iyice arındığına emin olduktan sonra rutin kahve demleme işlemlerinize geçebilirsiniz.

  • Eğer filtre kahve makineniz arıtma sistemine bağlı olarak demleme suyunu otomatik arıtma sisteminden çekiyorsa filtre kahve makinesini aldığınız firmaya 6 ayda ve 1 yılda rutin bakıma vermeniz gerekmektedir. Manuel olarak temizlemeyi kendinizin yapmaması gerekmektedir.

Ayrıca tüm kahve makinelerinde kullanılan suyun kireçli ya da şebeke suyu olmaması çok hassas bir konudur. Bu nedenle makineye ulaşan suların mutlaka bir arıtma sistemine bağlı olması gerekmektedir. Kireçli olan ya da sudan kaynaklı hasar oluşan makineler garanti kapsamına girmemektedir. Arıtma sistemine bağlı olan cihazlarda da sorun yaşamamak adına arıtma cihazınızın bakımı ve filtre değişimi düzenli olarak mutlaka yapılmalıdır.


Makine bakımlarınız ve makinenize uygun temizleme ürünleri hakkında daha detaylı bilgi almak için iletişim formunu doldurarak teknik servis ekibimizle iletişim kurabilirsiniz.댓글


bottom of page