top of page

Espresso, Ristretto, Lungo Arasındaki Farklar
Muhtemelen " espresso " terimine aşinasınız ve muhtemelen daha önce tüketmişsinizdir. Ama #ristrettoyu hiç duydunuz mu? bir kahve #lungo ? Bu içecekler daha az tüketilse ve genellikle klasik restoran veya kafelerde sunulmasa da pek çok kahvecinin menüsünde yer almaktadır .

Bu içeceklere henüz aşina olmayabilirsiniz, ama belki içlerinden biri damak zevkinize bir #espressodan daha çok tat verebilir, kim bilir?

Espresso:

7-10 gram kahvenin üzerine yüksek basınçla (9 bar) su dökülerek yapılan bir içecektir . Bir espressonun 30 ml içecek miktarı olduğu pek çok profesyonel tarafından kabul edilse de, genellikle daha büyük bir kapasite ile servis edilir.

Lungo;

Lungo miktarı daha fazla bir espressodur . Aslında, bir espressonun 50 ml'den bir lungo haline geldiği kabul edilir. Yani adı espresso olsa bile muhtemelen daha önce bir lungo tüketmişsinizdir.

Ristretto;

Ristretto, espressodan daha az su içeren bir kahvedir. Bu ise daha da kısa bir kahve 15 ve 20 ml arasındadır, genellikle. Espresso'dan bile daha zengin ve garip bir şekilde daha tatlı olan bir kahve konsantresidir .

Aslında bir espressoyu döktüğünüzde önce ekşi ve tatlı tarafını çıkarırsınız, acılık veren bileşenler ise ancak daha sonra gelir. Ristretto yaparken kahvenin daha acı tarafını ortaya çıkaracak kadar su teması olmaz.

  • Bir ristretto 15 ml kahvedir.

  • Bir espresso 30 ml'dir.

  • Bir akciğer 50 ml'dir.

Espresso 30 saniye makinesinin 20 akar. Ekstraksiyon, bir ristretto için biraz daha erken ve bir lungo için biraz daha sonra kesilebilir, ancak ideal olarak, akış her zaman klasik espresso ekstraksiyon süresi aralığında olmalıdır .

Bunun için barista oynaması gereken öğütme boyutunda:

  • Öğütme ne kadar ince olursa, içinden o kadar az su geçer ve kahve o kadar kısa olur. Daha sonra bir ristretto elde ederiz .

  • Öğütme ne kadar kalınsa, su o kadar kolay geçer. Daha sonra bir lungo elde ederiz .

Comments


bottom of page